AnaSayfa / Blog / internet Destek / Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma
Google Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma

Son Güncelleme:

Windows, macOS ve Android’de Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma makalemizle ek kaynak olmadan Chrome Gizli Modu Kapatmak yapabileceksiniz.

Chrome Gizli Modu Kapatmak isteri ancak Chrome Gizli Mod masaya getirdiği çok yönlülük konusunda hiç şüphe yokur. Gizli Moddan çıktıktan sonra göz atma geçmişinizi otomatik olarak kaldırır, böylece web sitesi izleyicilerini sonraki ziyaretlerde size bir boncuk kazandırır. Yine de en önemlisi, paylaşılan cihazlarda kesinlikle çok önemli olan gizli olarak dolaşmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, Gizli modun varlığının ters üretken olabilmesinin birkaç nedeni vardır. Bir noktada Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma ihtiyacı doğar.

Örneğin, Gizli mod kötü alışkanlıkları arttırabilir. kendinizi düzenli bir gezinme oturumunda yapmaya cesaret edemeyeceğiniz şeyler için amaçsızca araştırırken bulabilirsiniz. Veya belki de diğer kullanıcıların gizli amaçlarla Gizli modda kullanmasını engellemek istiyorsunuz. Ve etrafta çocuklarınız varsa, herhangi bir şekilde isimsiz olarak göz alamamaları çok önemlidir.

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma

Yine de, Chrome’un Gizli işlevsellik özelliğini kapatmak, yapılacak en uygun şey değildir ve iOS gibi platformlarda imkansızdır. Bir Windows, MacOS veya Android kullanıcısıysanız, kendinizin veya diğer kullanıcıların gizli olarak sörf yapmasını engellemek için geçici çözümlerden yararlanmanız gerekir.

Windows

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7’de, Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma için Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ne dalmanız ve basit bir ince ayar yapmanız gerekir. Bununla birlikte, belirli aygıtlar, değişikliği gerçekleştirmek için gereken kayıt defteri anahtarlarına veya değerlerine sahip olmayabilir. Bu durumda, Komut İstemi üzerinden bir komut satırı çalıştırmayı içeren alternatif bir yöntem vardır.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile başlayalım ve sonra başarısız olursa Komut İstemi konsoluna geçelim.

Kayıt Defteri Düzenleyici

1. Adım: Çalıştır kutusunu açmak için Ctrl+R tuşlarına basın. Arama alanına regedit yazın ve sonra Tamam‘ı tıklatın.

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma
Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma – Çalıştır Penceresi

2. Adım: Aşağıdaki yolu kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki adres çubuğuna yapıştırın:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome

Enter tuşuna basın ve ardından sol gezinti bölmesinde Chrome etiketli kayıt defteri anahtarını seçin.

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma
Chrome Gizli Modu Kapatmak – Kayıt Defteri
Chrome etiketli kayıt defteri anahtarını göremiyorsanız, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın ve Komut İstemi konsolunu içeren geçici çözümü atlayın.

3. AdımIncognitoModeAensional etiketli kayıt defteri girdisini sağ tıklatın ve sonra Değiştir‘i tıklatın.

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma
Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma – Kayıt Düzenleme

4. Adım: Değer Verisi altındaki alana ‘1’ girin ve ardından Tamam butonunu tıklayın.

Google Chrome Gizli Modu Kapatma
Chrome Gizli Modu Kapatmak – Değer Değiştirme

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın, Chrome’u yeniden başlatın ve ardından Chrome menüsünü açın. Ve işte! Gizli pencereleri başlatma seçeneği artık olmamalıdır.

Yeniden coogle chrome gizli mod açma istiyorsanız, yalnızca IncognitoModeAepend kayıt defteri girdisi olan konuma geri dönün ve değeri ‘0’ olarak değiştirin.

Komut İstemi Konsolu

1. Adım: Başlat menüsünü açın ve ardından arama çubuğuna cmd yazın. Arama sonuçları arasından Komut İstemi‘ni sağ tıklatın ve yükseltilmiş bir Komut İstemi konsolu başlatmak için Yönetici Olarak Çalıştır‘ı seçin.

2. Adım: Aşağıdaki yolu Komut İstemi konsoluna kopyalayıp yapıştırın ve ardından Enter tuşuna basın.

REG ADD HKLM\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome /v IncognitoModeAvailability /t REG_DWORD /d 1

Google Chrome Gizli Modu Kapatma
Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma – Komut İstemi Kodu

‘İşlem başarıyla tamamlandı’ mesajı göründüğünde, Komut İstemi konsolundan çıkın. Chrome’u yeniden başlattığınızda, Gizli modun devre dışı olduğunu göreceksiniz.

Burada yaptığınız aslında Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde eksik bulduğunuz kayıt defteri anahtarlarının oluşturulmasını içermiştir. Komut aynı zamanda gerekli değişikliklerle yaptı.

İşleminizi geri almak istiyorsanız, yükseltilmiş bir Komut İstemi konsolunda aşağıdaki komutu kullanın:

REG DELETE HKLM\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome /v IncognitoModeAvailability /f

macOS

Mac’te Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma Windows’a kıyasla daha kolaydır. Basitçe bir Terminal penceresi yükleyin (Spotlight Search’ü kullanarak Terminal’i arayın), aşağıdaki komut satırını yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

defaults write com.google.chrome IncognitoModeAvailability -integer 1

Google Chrome Gizli Modu Kapatma
Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma – Komut İstemi Kodu 2

Komut satırını çalıştırdıktan sonra Terminal’den çıkın ve Mac’inizi yeniden başlatın. Onaylamak için Chrome’u açın ve ardından Chrome menüsünü açın – artık Yeni Gizli Pencere seçeneğini göremezsiniz.

Gizli modu daha sonra yeniden etkinleştirmek istiyorsanız, ‘-integer 1’i‘ -integer 0 ’ile değiştirin ve komutu Terminal’de yeniden çalıştırın.

Android

Gizli modu devre dışı bırakmak Android’de biraz farklıdır. Masaüstünde olduğu gibi komutlardan yararlanamadığınız için, bunun yerine Gizli modun başlamasını engelleyen ücretsiz bir uygulamaya güvenmeniz gerekir. İşlem sırasında kontrol edelim.

1. Adım: DisableIncognitoMode uygulamasını Google Play Store’dan yükleyerek başlayın.

Disable Incognito Mode
Disable Incognito Mode
Developer: beatApper
Price: Free

2. Adım: Uygulamayı başlatın ve ardından Open Settins‘e dokunun. Sonraki ekranda, DisableIncognitoMode öğesinin yanındaki kaydırıcıyı açmayı deneyin.

Android Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma
Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma – Android

3. Adım: Açılan açılır kutuda İZİN VER üzerine dokunun. Daha sonra DisableIncognitoMode‘un açık olduğunu görün. Bildirimler ekranından geriye dönün ve ardından uygulamadan çıkın.

 

Chrome’u açın ve ardından Chrome menüsünü açın. İçinde listelenen Yeni Gizli Sekmesi seçeneğini görebilmeniz gerekirken, birini açma girişimleri başarısız olmalıdır.

Gizli modu yeniden etkinleştirmek için, DisableIncognitoMode uygulamasını açın, Ayarları Aç’a dokunun ve ardından DisableIncognitoMode öğesinin yanındaki kaydırıcıyı kapatın.

Başka birinin Gizli modunu kolayca yeniden etkinleştirmesini önlemek için, DisableIncognitoMode uygulamasına erişimi önlemek için AppLock gibi bir uygulama engelleyici kullanmayı düşünün.

Bir çocuğun Gizli modunu sınırlandırmak istiyorsanız, onu özel bir Google Hesabı da oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, belirli bir hesap Android’de ayrı bir kullanıcı olarak oturum açtığında Gizli modu kullanmasını otomatik olarak engelleyebilir.

Chrome Gizli Modu Devre Dışı Bırakma için yukarıda ihtiyacınız olan tek rehber paylaşılmıştır. Gizlilik iyi bir şeydir, ancak her zaman değil. Kendini veya başkalarını Gizli modda uğraşmasını önlemek istiyorsan, şimdi ne yapacağını biliyorsun. Ancak, tüm tarayıcılar, özel taramayı kolayca devre dışı bırakmak için bir özellik sunmalıdır. Örneğin, iOS’taki Safari, bunu Kısıtlamalar kullanarak kolayca yapmanıza izin verir. Öyleyse, neden Chrome yapamıyor? Bu arada Chrome Yasaklı Sitelere Giriş için yazdığımız makalede en iyi VPN uygulamalarına erişebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.