Piksel nedir, çözünürlük nedir, ölü piksel nedir, pixel nedir, ölü pixel nedir.

Çözünürlük, Piksel Nedir?

Piksel Nedir: Bilgisayar ve telefon gibi cihazlarda görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrolü yapılabilen en küçük parçacıklara piksel denir.

İngilizcede Picture Element (Resim elemanı) kelimelerinin ilk hecelerinden oluşan Pixel ve Türkçe’deki anlamı ‘Gözek’ olarak adlandırılmıştır. Bir grafik veya resimdeki noktalardan sadece biridir. Grafik monitörler resim, grafik veya fotoğrafları onlar binler veya milyonlar pixele bölünerek görüntü olarak yansımaktadır. Satır ve sütun olarak dizilmişlerdir, pikseller birbirlerine o kadar yakındır ki göze bitişik gibi görünürler.

Piksel Nedir

Bilgisayardaki pikseller kare şeklindedir. Video ortamındaki pikseller ise dikdörtgen şeklinde olabilir. Gördüğümüz dijital ekranların içerisinde piksel adını verdiğimiz parçalar yan yana gelerek bütün bir görüntüyü meydana getirir. Bizler de dışarıdan baktığımızda bu pikselleri bir bütün olarak görür ve görüntü olarak algılarız.

Ölü Piksel Nedir

Görüntü oluşturmak için bir araya gelen binlerce pikselden bir veya birkaç tanesinin üretim hatalı olması sonucu işlevsiz olmasıyla ortaya çıkan siyah noktalara denmektedir. Çok küçük olukları için gözle görmek imkansızdır.Görüntünüzde ölü Piksel olup olmadığını kontrol etmenin yolları oldukça basittir.

Öncellikle ekranımızı temizlediğiniz den emin olun daha sonra görüntünüzü tam ekran yapmanız gerekiyor çözünürlük ekranınıza yansıyacaktır.

Sarı, kırmızı,mavi,yeşil,siyah ,beyaz renkleri açınız ekranda siyah küçük nokta görünüyorsa ölü piksel var demektir.

Çözünürlük Nedir?

Bilgisayar,cep telefonu, tablet ve dijital ekrana sahip cihazlarda ekranda bulunan piksel sayısına çözünürlük denir.

Ekran çözünülürlüğü dijital ekrana sahip olan cihazın ekranında yatay dikey eksende tek sıra halinde bulunan noktalara piksel adedi denir. Eksen çarpıldığında ekrandaki piksel adedi ve çözünürlüğü bulunur.

800*600 çözünürlüğe sahip ekranda 800*600=480000 piksel var demektir. Çözünürlüğün artması görüntü netliğinin artmasına yol açacaktır.

Piksel Ve Vektör Arasındaki Fark Nedir ?

Vektör yönetimi piksel dışında farklı bir grafik çizme yöntemidir. piksel küçük noktaların birleşmesiyle görüntü yansırken vektör matematiksel eğilimlerdir. Vektör çizimler yüksek kalitede basımlar sağlar genelde matbaa da kullanılır.

Bilgisayar sorunları ile ilgili detaylı bilgi için kategorideki diğer makaleleri okuya bilirsiniz.

Çözünürlük, Piksel Nedir? Piksel ile alakalı bilmeniz gereken önemli başlıklara makalemizde yanıt bulabilirsiniz. Eğer umduğunuz bilgiye ulaştıysanız lütfen başkaları ile paylaşınız. Aklınıza takılan bir soru varsa yorumlarda bizimle paylaşın.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.