Gmail Güvenlik Tehdidinden Nasıl Korunursunuz?

Gmail, uzmanların şaşkınlık içinde bıraktığı kadar sinsi olan yeni bir güvenlik tehdidi tarafından sarsıldı. Bu Gmail Güvenlik Tehdidinden Nasıl Korunursunuz?

Bunun karşısında, sizi e-postanızdan Google giriş bilgilerinizi çalan kötü amaçlı bir sayfaya yönlendiren klasik bir kimlik avı dolandırıcılığı aldatmacasıdır. Ancak bununla birlikte daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. İşte kendinizi bu aldatmacadan (scam) ve diğerlerinden korumak için bilmeniz gereken her şey.

Gmail Güvenlik

Çoğu kimlik avı dolandırıcılığı gibi, bu da meşruiyet faktörü olarak çalışır. Gelen kutunuzda, sizi Gmail giriş sayfası olarak gösterilen bir sayfaya bağlayan bir PDF içeren bir e-posta alırsınız. Bilgilerinizi girersiniz ve bilgisayar korsanları Gmail hesabınıza anında erişebilir.

Kimlik avı dolandırıcılığı yaygındır. Önemsiz postanıza bakın ve bunlardan birinin eBay, N11, PTT, Spariş Listesi, E-Posta veya diğer hesabınıza dikkat etmeniz gereken acil bir şey olduğunu söyleyerek bulabilirsiniz. Logoları ve gerçek siteden beklediğiniz her şeye sahip olsalar da, hediye, genellikle siteye benzemeyen e-posta adresinde bulunur. Ek olarak, tarayıcınız sizi sahte bir siteye göndermek istediğini tespit edecektir.

Ancak bu aldatmaca, tarayıcınızın kimlik avının tespit edilmesini, “Veri URL’si” adlı bir hile kullanarak, sizi görünüşte meşru bir siteye götürür ve ortasında görünen “https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=mail” ile tamamlar. URL. Yalnızca tarayıcınız için değil, aynı zamanda bir kullanıcı olarak sizin için de ikna edicidir.

Gmail Güvenlik Kimlik Avı Bağlantısı

Gmail Kimlik Avı Nasıl Önlenir

Her şey sizin elinizde! Ayrıca, genel bir kural olarak, almak istemediğiniz, güvendiğiniz olduğunu iddia eden siteler tarafından size gönderilen ekleri asla açmamalısınız.

Ya Gmail Güvenlik Aldatmacasına Düştüğümü Düşünüyorsam?

Bilgilerinizi bu (veya başka herhangi bir) aldatmacaya verdiğinizi düşünüyorsanız, olumsuz etki hemen belli olmayacaktır. Gmail hesabınızı kullanan bilgisayar korsanlarının arkasındaki fikir, kimliğiniz, banka bilgileriniz, Google Drive dosyaları vb. ile ilgili her türlü hassas bilgiye erişebilecekleri ve ardından bilgilerinizi satabilecekleri, çevrimiçi alışverişler yapabilecekleri veya yasadışı faaliyetlerde bulunabilecekleridir.

Yapmanız gereken ilk şey, şifrenizi değiştirmektir. Bu, her kullanıcıyı hesabın erişebileceği her cihazda tekrar girmeye zorlayabilir.

Ardından, bu sayfaya giderek Google hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin. Bu, Google şifrenizi girdikten sonra girdiğiniz, telefonunuza bir kod gönderme katmanından geçmek için Google’da oturum açmanızı gerektirir.

Gmail Güvenlik Ayarları

E-posta adresiniz, aldatmacayı Google kişilerinizdeki kişilere iletmek için kullanılmış olabileceğinden, kullanıcıları bir bilgisayar korsanının kurbanı olabileceğiniz ve aldıkları garip e-postaları açmamaları konusunda uyaran toplu bir e-posta göndermelisiniz.

Son olarak, hesaplarınızın her biri için farklı bir şifreniz olması önemlidir. Biraz korkutucu olma ihtimalini bulursanız, sizin için farklı olanları oluşturmak ve onları kasasında güvenle saklamak için bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.