Gmail Hesabınızı Google Güvenlik Kontrol Aracı ile Koruyun

Gmail hesabınızı Google Güvenlik Kontrol Aracı ile koruyun. Çünkü son zamanlarda, insanların e-postalarının okuduğunda dair çok sayıda söylenti oldu.

Facebook’taki gizlilik skandalıyla birlikte, insanlar Google’ı kullanan üçüncü taraf uygulamalarının da aynı şeyi yapmasından endişe duyuyorlar. Şirket nihayet soruna yeni ve kullanımı kolay bir Güvenlik Kontrolü aracı oluşturarak yanıt verdi.

Google E-postalarınızı Okuyor

Google Cloud Güvenlik, Güven ve Gizlilik Direktörü Suzanne Frey;

Kesin olarak açıkça belirtmek gerekirse: Google’daki hiç kimse, bizden izin verip onay verdiğiniz veya bir hatayı veya kötüye kullanımı araştırmak gibi güvenlik amacıyla ihtiyaç duymamız gereken durumlar dışında, Gmail’inizi hiç kimse okumaz.

Yani Google e-postalarınızı okumuyor. Öte yandan bu, üçüncü taraf uygulamalar çok iyi olabilir. Bu uygulamaların geliştiricileri, uygulamalarının topladığı tüm bilgilere erişebilir.

Ancak, bu uygulamalar bu bilgileri topluyorsa, bunun için izin verdiğinizden kaynaklanmaktadır.

Gmail için Google Güvenlik Kontrol Aracı

Evet. Şu ab bu durumda olabilirsiniz.

Çoğu insan interneti kullanırken güvenlik hakkında fazla bir şey düşünmez. Bir uygulamayı indirdiklerinde, uygulamanın erişmesi gereken her şeyi gösteren izin ekranını okumayı ihmal ederler. Öyleyse kendinize bir iyilik yapın ve bu bildirimleri dikkatlice okumayı ihmal etmeyin. Daha sonra başınızı belaya sokabilir.

Google Güvenlik Kontrolü Nasıl Kullanılır?

Peki ya önceden yüklediğiniz uygulamalar? Kontrolü nasıl geri alabilir ve topladığı bilgileri nasıl değiştirirsiniz?

Google Güvenlik Kontrolü aracını kullanmak son derece basittir ve erişerek, yüklü her uygulamanın hangi bilgilere erişebildiğini tam olarak görebilirsiniz. Size de başka yararlı bilgiler verir.

1. Google hesabınıza giriş yapın.

2. Güvenlik Kontrolü sitesine gidin.

3. Dört yeşil onay işareti görürseniz, hesabınızın çok düşük bir güvenlik riski vardır.

Hesabınıza erişimi olan uygulamalarınız hala devam ediyor olabilir, ancak gizliliğiniz için gerçek bir risk oluşturmuyorlar.

4. İzin verdiğiniz uygulamalara daha yakından bakmak için Üçüncü Taraf Erişimi kutusuna tıklayın.

Google Üçüncü Taraf Erişim Uygulamaları

Uygulama hakkında daha fazla bilgi bulmak için uygulama adının yanındaki bilgi simgesini tıklayın.

Gmail Güvenlik Kontrolü

Uygulamanın yalnızca temel bilgilere erişimi varsa, gizliliğiniz için çok az risk vardır. Bunlar, dil tercihlerinize, Google Drive’a veya takviminize erişme izni olabilir.

İzinleri kontrol ettikten sonra, uygulamanıza bilgilerinize erişme konusunda rahat değilseniz, “Erişimi Kaldır” butonuna tıklayın. Bu, uygulamanın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Hala uygulamayı kullanmak istiyorsanız ve onu kullanmanın yararlarının istenmeyen gizlilik ihlallerinin risklerinden ağır bastığına karar verirseniz, erişimini her zaman geri yükleyebilirsiniz.

Hesap sayfanıza giderek üçüncü taraf uygulamaları verdiğiniz izinleri de görebilirsiniz. Bu sayfadaki Güvenlik Denetimi aracına da bir bağlantı var.

Herhangi bir sorunu önlemenin en iyi yolu, uygulamaları indirirken güvenlik konusunda gayretli olmaktır. Uygulamanın istediği izinleri kontrol edin ve erişmek istediği bilgiden rahatsızsanız, yüklemeyin.

Bu uygulamaları indirirken gayretli olun. Ancak bir şeyi özlediğinizi düşünüyorsanız, Güvenlik Kontrolü Aracı‘nın gizliliğinizi kontrol etmek için hazır olduğunu unutmayın.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.