Google Formlar ile Sınav Oluşturma

Google Formlar ile Sınav Oluşturma

Google Formlar ile Sınav Oluşturma hakkında yazacağımız bu makalede google formlar nasıl kullanılır daha detaylı bir şekilde gösterilecektir.

Google ile hemen hemen her şeyi yapabileceğiniz bir sürpriz olmamalı. Not alabilir, video izleyebilir, e-posta gönderebilir ve sınavlar da oluşturabileceğinizi unutmayın. Google Formlar ile, şimdi kolayca sınavlar oluşturabilir ve kurabilirsiniz.

Bir sınav oluşturmanızın gerekçesinin nedeni değişebilir. Belki de bir öğretmensiniz ve öğrencileriniz için bir tane oluşturmanız gerekir. Ne olursa olsun, göründüğü kadar zor değildir.

Google Formlar ile Sınav Oluşturma

Google Formlar‘a giderek hızlı bir şekilde bir test oluşturabilirsiniz. Ana sayfada olduğunuzda, “Yeni Form Başlat” seçeneğini tıklayın. Dişli çarkı (Ayarlar) tıklayın ve “Testler” ı seçin. “Bunu Test Yap” yazan seçeneği görebilmeniz gerekir. Üzerine tıklayın, ancak değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Sınavınıza bir isim verdiğinizden ve e-posta adresinize yazdığınızdan ve verilerin size gönderilebildiğinden emin olun. Soruyu yazdığınızda, “Sınav yanıtı önerileri” adlı yeni bir özellik göreceksiniz.

Bu yeni özellik ne yaparsa, sorularınızın olası cevaplarını önerin. Bu özellik, sorularınız için daha fazla olası cevapları düşünemediğinizde yararlıdır. Örneğin, Kaliforniya’nın başkentinin neresi olduğunu sorduğunuzu varsayalım. Sorunun hemen altında önerilen bir doğru yanıt göreceksiniz.

Size zaman kazandıracak bir diğer yararlı özellik otomatik tamamlama özelliğidir. Yazmış olduğunuzla ilgili bir yanıt önerecektir. Örneğin, Beyzbol takımı formalarının hangi boyutta olmasını istediğinizi sorarsanız ve “Küçük” ifadesini eklerseniz, Formlar ek boyutlar önerir. Haftanın günlerinin cevabın bir parçasını oluşturduğu bir soruyu sorarsanız aynı şey olacaktır.

Her bir cevabı otomatik olarak eklemek için, Enter tuşuna basmanız yeterlidir ve her cevap olması gereken sırada görünecektir.

Google Form Örnekleri

Öğretmenlerin yararlı bulacağı bir özellik, otomatik derecelendirme özelliğidir. Sorularınız çoktan seçmeli veya onay kutusu ızgarasında olduğunda, cevapları cevap anahtarında kolayca derecelendirebilirsiniz. Bu aynı zamanda kısmi kredi vermenize de yardımcı olacaktır. Testinize bir soru eklemek için, çoktan seçmeli seçeneğin sağındaki artı işaretini tıklamanız yeterlidir.

Google Form Kullanımı

Sorularınıza cevap aldıktan sonra, geri bildirim ekleme olanağına da sahipsiniz. Bu, öğrencilerinizin materyali anlamada zorlandıklarını fark ettiyseniz yararlı olabilir. Ayrıca onlara yardımcı olacak bir YouTube videosu da ekleyebilirsiniz.

Üstteki Yanıt sekmesini tıklayarak videoyu ekleyebilirsiniz. Öğrencinin yanıtını görmeli ve hemen altında, “Geri bildirim ekle” seçeneğini görmelisiniz. YouTube seçeneğini tıklayın ve öğrencilerinizin izlemesini istediğiniz videonun URL’sini ekleyin.

Öğretmenler toplam puan sayısını da görebilir. Sağ üstte puanları verdikten sonra toplam puan sayısını göreceksiniz.

Google Formları’nın yeni özellikleri çok kullanışlıdır ve öğretmenlere çok zaman kazandıracaktır. Ayrıca, öğretmenler, öğrencilerin konuyu daha iyi anlamasına yardımcı olacak YouTube videoları ekleyebilir. Google Formlar ile Sınav Oluşturma özelliğini ne kadar yararlı buluyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.