gsm edge tdma wcdma gsm nedir, edge nedir, tdma nedir, wcdma nedir.

GSM EDGE TDMA WCDMA Nedir

GSM ve EDGE duymayan kalmamıştır. Peki GSM EDGE TDMA WCDMA arasındaki fark nelerdir bilen var mı. Bilmeyenler okumaya devam etsin.

Tercih ettiğiniz taşıyıcıda doğru cep telefonu servis planını seçerken, ilk etapta doğru taşıyıcıyı seçmeniz önemlidir. Taşıyıcının kullandığı teknolojinin türü (GSM, EDGE, CDMA veya TDMA), bir cep telefonu aldığınızda veya sattığınızda önemlidir.

WCDMA ve GSM Arasındaki Fark

Yıllar boyunca, iki temel cep telefonu teknolojisi türü (CDMA ve GSM), uyumsuz rakiplerdi.

  • GSM şebeke sağlayıcıları, müşteri bilgilerini çıkarılabilir bir SIM karta yerleştirir. Bu yaklaşım telefon değiştirmeyi kolaylaştırır. SIM kartını eski telefonundan çıkarır ve yeni telefonunuza yerleştirirsiniz. Avrupa’da GSM teknolojisi yaygındır. Bu gerçeği çıkarılabilir bir SIM ile bir telefonla birleştirin ve sadece SIM değişimi ile yurtdışı ziyaretlerinde kullanabileceğiniz bir telefonunuz var.
  • CDMA telefonlar SIM kartlara sahip olabilir veya olmayabilir, ancak kullanıcı bilgileri telefonlarını değiştirebilmeniz için izin vermesi gereken servis sağlayıcısı ile birlikte saklanır. CDMA telefonları kullandığınız her taşıyıcı ile programlanmalıdır. Taşıyıcıları her değiştirdiğinizde, telefonun kilidi açık bir telefon olsa bile bu operatör için yeniden programlanmalıdır.

Ağ Teknolojisinin Kaliteye Etkisi

Telefon servisinin kalitesinin, sağlayıcının kullandığı teknolojiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kalite, ağın kendisine ve sağlayıcının bunu nasıl yapılandırdığına bağlıdır. GSM ve CDMA teknolojisi ile hem iyi hem de çok iyi olmayan ağlar vardır. Daha küçük ağlarda kalite kaygılarına büyük olanlardan daha fazla rastlıyorsunuz.

Kilitli Telefonlar

2015’ten bu yana, tüm ABD operatörlerinin sözleşmelerini gerçekleştirdikten sonra müşterilerinin telefonlarının kilidini açmaları gerekiyordu. Telefonunuzun kilidini açmaya veya yeni kilidi açılmış bir telefon almaya karar verseniz bile, bu bir GSM veya CDMA telefonudur, ve sadece uyumlu servis sağlayıcıları ile kullanabilirsiniz. Ancak, kilitli bir telefona sahip olmak, aralarından seçim yapabileceğiniz daha geniş bir hizmet sağlayıcı yelpazesi sunar. Telefon Kilidi meselesi Ülkemizde Binali YILDIRIM’ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde bu yasaklandı ve böyle bir derdimiz kalmadı. Şimdi sıraylar gsm edge tdma wcdma nedir öğrenelim.

GSM EDGE TDMA WCDMA Nedir

Kod-Bölmeli Çoklu Erişim (CDMA)’dan türetilmiş bir ITU standardı olan W-CDMA (Geniş Bant Kod Bölmeli Çoklu Erişim), IMT-2000 direkt yayılımı olarak bilinmektedir. WCDMA, günümüz pazarında yaygın olarak kullanılandan daha yüksek veri hızlarına sahip mobil ve taşınabilir kablosuz cihazlara vaat eden üçüncü nesil (3G) bir mobil kablosuz teknolojidir.

WCDMA, mobil / taşınabilir ses, görüntü, veri ve video iletişimini 2 Mbps’ye (yerel alan erişimi) veya 384 Kbps’ye (geniş alan erişimi) kadar destekleyebilir. Giriş sinyalleri sayısallaştırılır ve geniş bir frekans aralığında kodlanmış, yayılma spektrum modunda iletilir. Dar bant CDMA için 200 KHz genişliğindeki taşıyıcıyla karşılaştırıldığında 5 MHz genişliğinde bir taşıyıcı kullanılır.

GSM Nedir?

Mobil İletişim için Global Sistem standardı, hem ABD’de hem de uluslararası alanda popüler olan, dünyanın en çok kullanılan cep telefonu teknolojisidir. Cep telefonu taşıyıcıları Türk Telekom veTurkcell, birçok küçük hücresel sağlayıcı ile birlikte, şebekeleri için GSM’i kullanır.

GSM, Türkiye’deki en popüler hücresel teknolojidir, ancak diğer ülkelerde daha da büyüktür. Çin, Rusya ve Hindistan’ın hepsinin ABD’den daha fazla GSM telefonu kullanıcısı var. GSM şebekelerinin yabancı ülkelerle dolaşım düzenlemelerine sahip olması yaygın bir durumdur. Bu da, GSM telefonlarının denizaşırı seyahat edenler için iyi bir seçenek olduğu anlamına gelir.

EDGE Nedir?

GSM Evolution için Geliştirilmiş Veri Hızları, GSM’den üç kat daha hızlıdır ve GSM üzerine kurulmuştur. Mobil cihazlarda akış ortamını barındırmak için tasarlanmıştır. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, EDGE ağlarına sahiptir.

EDGE teknolojisinin diğer isimleri Gelişmiş GPRS, IMT Tek Taşıyıcı ve Küresel Evrim için Gelişmiş Veri Hızları içerir

CDMA Nedir?

Kod Bölmeli Çoklu Erişim GSM ile rekabet eder. “Evolution Data Optimized” veya “EV-DO” ağları olarak da bilinen 3G CDMA ağları, ilk olarak dışarı çıktığında, veri iletemediler ve aynı anda sesli arama yapamadılar. Çoğu durumda, özellikle 4G LTE ağına sahip hücresel sağlayıcılar ile, bu sorun başarıyla giderilmiştir.

TDMA Nedir?

Daha gelişmiş GSM teknolojisi standardını önleyen Zaman Bölümü Çoklu Erişim, GSM’ye dahil edilmiştir. Bir 2G sistemi olan TDMA, artık ABD’deki büyük cep telefonu servis sağlayıcıları tarafından kullanılmamaktadır.

Biraz karışık yazı oldu sanki. 🙂 her bir ağ teknolojisini fsm edge tdma wcdma nedir ayrı ayrı yazacağım. İhtiyacı olanlar için daha fazla yararlı olacaktır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.