AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / SIM Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler
sim kart, sim kart nedir, nano sim kart, mikro sim kart.

SIM Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SIM Kart Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Ben bu sim kartı neden kullanıyorum Mini, Micro, Nano ve Gömülü Simler hakkında tüm detaylar.

SIM, abone kimlik modülü veya abone tanımlama modülü anlamına gelir. Daha sonra SIM kart cihazın iletişim özelliklerini kullanmak için (sizin gibi) aboneyi tanır. Belirli bir mobil ağa, onu tanımlayan benzersiz bilgiler içerdiğini takip edecek.

SIM kart takılı değilken, bazı telefonlar arama yapamaz, SMS mesajı gönderemez veya mobil internet servislerine bağlanamaz (3G, 4G, vb.).

Not: SIM ayrıca “simülasyon” anlamına gelir ve gerçek hayatı simüle eden bir video oyununa başvurabilir.

SIM Kart

SIM Kart Ne için Kullanılır?

Bazı telefonlar sahibi tanımlamak ve mobil ağ ile iletişim kurmak için bir SIM karta ihtiyaç duyar. Yani, eğer Türk Telekom’un ağında bir iPhone varsa, bir SIM karta ihtiyaç duyar. Böylece Türk Telekom telefonun size ait olduğunu ve abonelik için ödeme yaptığınızı bildiğinden, bazı özelliklerin de çalışmasını sağlar.

Not: Bu makaledeki bilgiler hem iPhone’lara hem de Android telefonlar için aynıdır.

SIM kartını kaçırmayan kullanılmış bir telefona sahip olduğunuz ve çok geçmeden pahalı bir iPod gibi çalıştığını fark ettiğiniz bir durumda olabilirsiniz. Cihazı Wi-Fi’de kullanabiliyor ve fotoğraf çekebiliyor olsanız da, herhangi bir operatörün mobil internet ağına bağlanamaz. Kısa mesaj gönderemez veya telefon görüşmesi yapamazsınız.

Bazı SIM kartlar mobildir. Yani satın aldığınız yükseltilmiş bir telefona koyarsanız, telefon numarası ve taşıyıcı plan detayları artık bu telefonda çalışmaya başlayacaktır. Bu notta, telefonunuzun bataryası bitmişse ve çaresiz bir şekilde telefon görüşmesi yapmanız gerekiyorsa ve etrafta bir yedek varsa, SIM kartı diğer telefona takıp hemen kullanabilirsiniz.

SIM ayrıca, azami 250 bellek, bazı SMS mesajları ve kartı sağlayan taşıyıcı tarafından kullanılan diğer bilgileri saklayabilen küçük bir bellek içerir. Bu olası cihaz değişikliklerinde telefondan sim karta numara kopyalama için mükemmeldir.

Birçok ülkede, SIM kartlar ve cihazlar satın alındıkları taşıyıcıya kilitlenir. Bu, bir operatörün SIM kartının, aynı operatör tarafından satılan herhangi bir cihazda çalışmasına rağmen, farklı bir taşıyıcı tarafından satılan bir cihazda çalışmayacağı anlamına gelir. Taşıyıcının yardımıyla cep telefonunun kilidini açmak genellikle mümkündür.

Telefona SIM Kart Gerekir mi?

Akıllı telefonunuzla ilgili olarak GSM ve CDMA terimlerini duymuş olabilirsiniz. CDMA telefonlar, cep telefonlarında SIM kartlar kullanılmaz.

CDMA telefonlarıyla, SIM kart, LTE standardı gerektirdiği için veya SIM yuvası yabancı GSM şebekeleriyle kullanılabileceğinden büyük olasılıkla kullanılır.

Başlangıçta, GSM şebekesi yerine CDMA ağını kullanan cep telefonları çıkarılabilir bir SIM kart kullanmamışlardır. Bunun yerine, cihazın kendisi tanımlayıcı numaraları ve diğer bilgileri içerecektir. Bu, CDMA cihazının bir taşıyıcı ağdan diğerine kolayca değiştirilemediği ve ABD dışındaki birçok ülkede kullanılamayacağı anlamına geliyordu.

Daha yakın zamanlarda, CDMA telefonları Çıkarılabilir Kullanıcı Kimliği Modülünü (R-UIM) kullanmaya başladı. Bu kart bir SIM kartla neredeyse aynı görünüyor ve çoğu GSM cihazında çalışıyordu.

SIM Kart Neye Benziyor?

Bir SIM kart sadece küçük bir plastik parçaya benziyor. Önemli olan, içine yerleştirildiği mobil cihaz tarafından okunabilen küçük bir entegre çiptir ve benzersiz bir kimlik numarası, telefon numarası ve kayıtlı olduğu kullanıcıya özgü diğer verileri içerir.

İlk SIM kartlar kabaca bir kredi kartı büyüklüğündeydi ve tüm kenarlarda aynı şekildeydi. Artık hem Mini hem de Micro SIM kartlar telefona veya tablete yanlış takılmasını önlemek için kesilmiş bir köşeye sahiptir.

İşte farklı SIM kartların boyutları.

  • SIM – 85 mm x 53 mm
  • Mini SIM – 25 mm x 15 mm
  • Mikro SIM – 15 mm x 12 mm
  • Nano SIM – 12,3 mm x 8,8 mm
  • Gömülü SIM – 6 mm x 5 mm

iPhone 5 veya daha yeni bir sürümünüz varsa, telefonunuz bir Nano SIM kullanır. İPhone 4 ve 4S, daha eski sürümler Mikro SIM kartı kullanıyor.

Samsung Galaxy S4 ve S5 cep telefonları Samsung Galaxy S6 ve S7 aygıtları için Nano SIM gereklidir.

İpucu: Telefonunuzun hangi tür telefonun kullandığını bulmak için SIM Yerel SIM Kart Boyutları tablosuna bakın.

Mini SIM kart, plastik parçası olduğu sürece Micro SIM’e çevirmek için kesilebilir.

Boyuttaki farklılıklara rağmen, tüm SIM kartlar küçük çip üzerinde aynı türden numara ve bilgi içerir. Farklı kartlarda farklı miktarlarda bellek alanı bulunur, ancak bu kartın fiziksel boyutuyla ilgisi yoktur.

SIM kart nereden alabilirim?

Telefona abone olduğunuz operatörden bir SIM kart alabilirsiniz. Bu genellikle müşteri hizmetleri ile yapılır.

Örneğin, bir Samsung telefonunuz varsa ve bir Türk Telekom SIM kartına ihtiyacınız varsa, Türk Telekom mağazasında bir tane isteyebilir veya hesabınıza bir telefon eklediğinizde çevrimiçi olarak yeni bir talepte bulunabilirsiniz.

SIM Kartı Nasıl Çıkarılır veya Takılır

SIM kart değiştirme işlemi, cihazınıza bağlı olarak değişir. Akünün arkasında saklanabilir, bu sadece arkadaki bir panelden erişilebilir. Bununla birlikte, bazı SIM kartlara telefonun yanından erişilebilir.

Belirli bir telefonunuzun SIM kartı, yuvasından çıkıp bir ataç gibi keskin bir şeyle açmanız gereken bir yer olabilir, ancak başkalarını parmağınızla kaydırarak çıkarmanız daha kolay olabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.