HongMeng OS Nedir biliyor musunuz? Huawei işletim sistemine Hongmeng deniyor. Akıllı telefon, tablet, laptop ve daha fazlasını destekliyor.

HongMeng OS Nedir? Huawei İşletim Sistemi Hakkında Her Şey

HongMeng OS Nedir biliyor musunuz? Huawei işletim sistemine Hongmeng deniyor. Akıllı telefon, tablet, laptop ve daha fazlasını destekliyor.

Ve her şey, bu yıl Mart ayında başladı, Huawei’nin tüketici iş bölümünün CEO’su Yu Chengdong AKA Richard Yu, Huawei ve ABD hükümeti arasındaki gerilimi takiben Android veya Windows sistemlerini kullanamama ihtimaline karşı. Huawei akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için kendi işletim sistemlerini geliştirdi.

Huawei İşletim Sistemi Hongmeng geliyor, akıllı telefonu, tableti, dizüstü bilgisayarı ve daha fazlasını destekliyor

Mayıs ayı ortalarında, ABD başkanı Donald Trump ulusal acil durumu duyurdu ve Çin telekom devi için ABD firmalarına yeni ürünler almasını veya satmasını yasaklayan ticari kısıtlamalar getirdi.

Bir ABD firması olarak Google, Android servislerini de Huawei cihazlarına bırakmıştı. Bununla birlikte, şirket, ABD’nin geçici olarak yasaklanmasını izleyen 90 gün boyunca Huawei’deki hizmetlerini sürdürdü.

HongMeng OS Nedir

Bu etkinlik dizisinden sonra, şirketin yaklaşmakta olan işletim sisteminin Hongmeng adı altında geliştirildiğini ve 2012 yılından bu yana etkin bir gelişim içinde olduğunu bildirdi.

Şirket bu işletim sistemini cihazlarında dahili süreç boyunca test ediyordu, ancak kaynağımız kesinlikle Hongmeng olarak adlandırılacağını açıkça söylemedi. Ancak işletim sistemi ile ilgili olduğunu doğruladı.

Huawei işletim sistemi Linux’a dayanıyor. Hongmeng adının Çin mitolojisiyle ilgili olduğunu söylenmiştir. Bu, aynı zamanda, efsanevi bir kimerik yaratık olan “Qilin” adından türetilen “Kirin” işlemci serisi gibi isimler dizisine uyar.

Ayrıca, Bu işletim sistemi akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere birden fazla platform için evrensel bir işletim sistemi olarak kullanılacaktır.

Bir işletim sistemi dışında, her zaman uyumluluk ve hatalar gibi birçok sorunla etiketlenen bir uygulama ekosistemi ihtiyacı vardır. Lütfen bu yeni işletim sistemini desteklemek için Huawei’nin geliştirme uygulamalarındaki ana sorunlarını vurgulayacağımız makalenin tamamını okuyun.

Huawei’nin tüketici şirketi CEO’su Yu Chengdong’a göre, Huawei’nin ilk kez kendini geliştiren ilk işletim sistemi yakında piyasaya sürülecek ve en erken haziran ayı ve en geç gelecek yıl bahar aylarında yayınlanmaya başlayacak. İlginçtir, yeni Huawei OS, tüm Huawei telefonları, tabletler, TV ve giyilebilir cihazlar ile uyumlu olacak.

Ayrıca, Huawei’nin işletim sisteminin tüm Android uygulamaları ve tüm web uygulamalarıyla da uyumlu olduğunu açıkladı.

Huawei CEO’su, CNBC’nin lansman tarihini tekrar belirterek, Huawei’nin işletim sisteminin bu yılın dördüncü çeyreğine kadar hazır olabileceğini ve 2020’nin ilk veya ikinci çeyreğinde küresel pazarın bir versiyonunu hazırlayabileceğini söyledi.

Bu cümle aynı zamanda şirketin küresel pazar için farklı bir isim bulabilmesi, ancak o sırada yetkili tarafından onaylanmaması ihtimalini de artırdı.

Ayrıca işletim sisteminin tüm android uygulamalarını destekleyeceğini ve varsayılan uygulama mağazası olarak “App Gallery” ile geleceğini söyledi.

Ancak, Huawei yöneticisi şirketin işletim sistemini yalnızca Google veya Microsoft ürünlerini kullanmaktan kalıcı bir yasak alırsa başlatacağını vurguladı.

24 Mayıs 2019, Huawei, Çin’de “Hongmeng” ticari markasını tescil etti:

Huawei, Çin Ulusal Ticari Mülkiyet İdaresi Ofisi’nden 24 Ağustos 2018 tarihinde başvuru tarihi olan ve 14 Mayıs 2019 tarihinde kamuya açıklanmış olan ve bu tescil süresi 14 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak olan, Çin Ticari Marka İdaresi Ofisi’nden “Huawei Hongmeng” için tescilli bir markadır.

Uygulama dahil olmak üzere birden fazla kategoride kayıtlıdır – İşletim Sistemi Programı, Bilgisayar İşletim Programı, Bilgisayar İşletim Yazılımı. Bu kategorilerin tümü, “Hongmeng” in Huawei’nin işletim sisteminin adı olduğunu onaylıyor.

Dahası, kategoriler ayrıca – Akıllı Telefon, Tablet, Dizüstü Bilgisayar ve daha fazlasını içeriyor; bu, şirketin, hakkında da bildirdiğimiz tüm cihazları ekosistemi için hazırladığını gösteriyor.

HongMeng OS Nedir makalemiz aracılığı ile Huawei İşletim Sistemi Hakkında detay vermeye devam ediyoruz.

HongMeng İşletim Sistemi Haziran Gelişmeleri

2 Haziran 2019, Huawei, Hongmeng İşletim Sistemini ve Android Uygulamalarıyla uyumluluğunu test ediyor

Bir rapor, Huawei’nin test için yazılım ve tüm Android uygulamalarını çalıştırma uyumluluğu ile birlikte 1 milyon akıllı telefonu gönderdiği iddia edildi.

Hongmeng OS, artan güvenlik fonksiyonlarıyla birlikte gelecek.

Rosenblatt Securities, bir akıllı telefon tedarik zinciri raporunda, Huawei’nin test için tümleşik yazılımla birlikte 1 milyon akıllı telefon gönderdiğini iddia ettiği, yazılımın tüm Android uygulamalarıyla uyumlu olduğunu ve “kişisel verileri korumak için artan güvenlik işlevlerine sahip” olduğunu belirtti.

3 Haziran 2019, Hongmeng işletim sistemi Eylül ayında Huawei Mate 30 Serisi içinde piyasaya sürülecek

7 Haziran 2019, Google, Huawei’nin işletim sisteminin saldırıya daha duyarlı olacağını düşünüyor

Google, Çinli şirketin Android işletim sistemi için sahip olduğu güvenlik düzeyini sağlayamadığına inanıyor. Android işletim sisteminin Huawei tarafından değiştirilmiş bir sürümü, saldırıya maruz kalmaya karşı daha duyarlı olacaktır.

hongmeng işletim sistemi

7 Haziran 2019, Huawei, Q3 2019’da “Hongmeng OS’ yu başlattı: 

Huawei, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde kendi kendine yeni bir işletim sistemi başlatabilirdi. Adı Çin’de “Hongmeng İşletim Sistemi” olabilir ve küresel olarak “Ark İşletim Sistemi” olarak bilinir.

Daha fazlası gelecek, bizi takibe devam edin…

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.