Inaccessible Boot Device Hatası Çözümü

Inaccessible Boot Device Hatası Çözümü

Bir Windows güncellemesi yaptıktan sonra Stop 0x0000007B (INACCESSIBLE BOOT DEVICE) hata kodu ile mi karşılaşıyorsunuz. Çözmek buraya gelin.

INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE Hatası, ölümcü hatalarının en yaygın mavi ekranlarından biridir. Hatalı disk denetleyicisi sürücüleri ve Windows Güncelleme genellikle nedenleridir. Bazen de sabit disk hataları nedeniyle karşılaşılır. Windows 10 ile bu hatayla karşılaşırsanız, endişelenmeyin. Hatayı aşağıdaki çözümlerden biriyle düzeltebilirsiniz. inaccessible boot device ne demek öğrendikten sonra ufak ufak çözümlerine geçelim.

Yeni Donanım, Disk ve USB Sürücülerini Kaldırın

Yakın zamanda yeni bir donanım eklediyseniz, sorununun nedeni olmadığını doğrulamak için onu kaldırın. Ardından, hiçbir diskin (CD, DVD, vb.) diskte olmadığından emin olun. Son olarak, soruna neden olmadıklarını doğrulamak için, herhangi bir USB aygıtını bilgisayardaki herhangi bir USB portuna takın.

Yeni Sabit Disk

Yeni bir sabit sürücüyü kısa bir süre önce taktıysanız ve bu hatayı yeni sabit sürücüyü yükledikten sonra karşılaşıyorsanız, büyük olasılıkla doğru şekilde yapılandırılmamış olması muhtemeldir. Yeni sabit sürücü bir IDE / EIDE sabit sürücü ise, bu sürücü için jumper’ların ve aynı kabloya bağlı başka bir sürücünün doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Inaccessible Boot Device Hatası Çözümü

Inaccessible Boot Device Hatası Çözümü

Önyükleme sıranızın CMOS kurulumunda doğru şekilde yapılandırıldığını doğrulayın. Önyükleme sıranızın önce CD-ROM / Disk sürücüsüne ve ikinci sabit sürücüye ayarlanmasını öneririz.

UDMA, sabit diskiniz için CMOS’ta kullanılabilir ve etkinleştirilmişse, sorunun nedeni olup olmadığını belirlemek için devre dışı bırakmanızı öneririz.

Son olarak, CMOS kurulumunda herhangi bir değişiklik yapılırsa, değişiklikleri çıkmadan önce kaydettiğinizden emin olun.

Bilinen Son iyi Yapılandırmayı Kullan

Bilgisayar geçmişte Windows’a girebilmişse ve Windows gelişmiş önyükleme seçenekleri menüsüne (Normal Windows, Güvenli Mod, vb. Sorma) ulaşabiliyorsanız, Bilinen Son iyi yapılandırma seçeneğini belirleyin.

Chkdsk ve Recoveryboot’u Kurtarma Konsolundan Çalıştırın

Windows kurtarma konsolundan, herhangi bir sabit sürücü hatasını kontrol etmek ve önyükleme dosyalarıyla ilgili sorunları düzeltmek için chkdsk /f ve fixboot komutunu çalıştırın.

INACCESSIBLE BOOT DEVICE Hatası Windows 10

Windows Kurulumu Sırasında Erişilemeyen Önyükleme Aygıtı

Windows’u yüklemeye çalışıyorsanız veya Windows’u yüklemeyi bitirdiyseniz ve bu hatayı alıyorsanız, aşağıdaki olasılıklardan herhangi biri olabilir.

Sabit sürücü için aygıt sürücüsü yüklenmiyor

Sabit disk sürücülerinizde SCSI veya RAID kurulumunuz varsa, kurulum sırasında üçüncü taraf sürücülerin yüklenmesi gerekebilir. Kurulum başladığında, “Üçüncü taraf bir SCSI veya RAID sürücüsü yüklemeniz gerekiyorsa F6’ya basın” iletisi görmelisiniz. Belirtilen tuşa basın ve sabit sürücüleriniz için uygun sürücüleri yüklediğinizden emin olun.

USB CD-ROM kullanarak Windows 2000 ve Server 2003

Windows 2000 veya Windows Server 2003’ü bir USB CD-ROM sürücüsü kullanarak yüklediyseniz, bu sorunla ilgili bir düzeltme eki için KB883114’e hata çözümüne bakın.

Windows’u Yeniden Yükle

Windows yüklemesi sırasında veya Windows’u yeniden yükledikten hemen sonra bu sorunla karşılaşmıyorsanız, Windows’u yeniden yüklemek için yukarıdaki adımları izlemenizi öneririz. Bunun bir sabit sürücü sorunu olmadığını doğrulamak için, kurulum sırasında sabit sürücüdeki tüm bölümleri sildikten sonra yeniden oluşturmanızı, sürücüyü biçimlendirmenizi ve sonra Windows’u kurmanızı öneririz. Biçim işlemi sırasında herhangi bir hatayla karşılaşırsanız, sabit sürücünün kötü olması ve sorununuzun orijinal nedeni olması olasıdır.

Kötü Donanım

Son olarak, yukarıdaki tüm adımlar takip edildiyse, hala Windows’a yükleyemez veya önyükleme yapamazsanız, bir donanım sorununuz olabilir. Bilgisayarınızda bozuk sabit sürücü, bozuk kablo veya bozuk anakart bağlantısı olabilir. Önce sabit sürücüyü bilgisayardan değiştirmenizi öneririz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.