Internet Servis Sağlayıcısı Nasıl Öğrenilir Öğrenmek için Bu makaleyi inceleyin.

Internet Servis Sağlayıcısı Nasıl Öğrenilir

Bu makalede Internet servis sağlayıcısı nedir, Türkiye’deki ISS sağlayıcıları ve internet servis sağlayıcısı nasıl öğrenilir paylaşıyoruz.

İnternet servis sağlayıcısı (ISS), müşterilere İnternet erişimi sağlayan bir şirkettir. Çevirmeli, DSL, ADSL, VDSL, Fiber, Hiper, kablolu kablosuz modem, veya özel yüksek hızlı ara bağlantılar dahil olmak üzere birçok teknoloji kullanılarak veri iletilebilir. İngilizce’de Internet Service Provider (ISP) olarak ifade edilir.

Internet Servis Sağlayıcısı

Genellikle, ISS’ler müşterinin takdirine bağlı olarak çok sayıda e-posta adresiyle birlikte Internet e-posta hesapları sağlayarak birbirleriyle iletişim kurma olanağı sunar. Telefon ve televizyon hizmetleri gibi diğer hizmetler de sağlanabilir. Servisler ve servis kombinasyonları her bir internet servis sağlayıcısına özgü olabilir. Hangi tür bir internet kullanacağınızı öğrenmek için Yüksek Hızlı internet Seçenekleri hakkında yazdığımız makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bir İnternet servis sağlayıcısı, İnternet erişim sağlayıcısı (IAP) olarak da bilinir.

Internet Servis Sağlayıcıları

Aşağıda Türkiye’deki hizmet verene ISS’leri listeledim. Umarım arada unuttuğum yoktur.

  • Türk Telekom

ADSL erişimi, Dial-up çevirmeli ağ erişimi, Wi-Fi kablosuz internet erişimi, G.SHDSL, Metro Ethernet, ATM ve Frame Relay internet erişim servisleri veriyor.

  • Superonline

Bir Turkcell grup şirketi olan Superonline, Türkiye genelinde verdiği ADSL hizmetinin yanı sıra, Superonline kendi kurduğu fiber altyapısı ile de geniş bant internet hizmeti sunmaktadır.

  • D-Smart NET

Doğan Grubu’na bağlı Doğan Telekom’un ADSL markası. Yaygın dağıtım ağı, hızlı kurulum ve uygun fiyatlı bağlantı hizmeti sunulmaktadır.

  • UYDUNET

Turksat’ın bir servisi olan UYDUNET de kablo TV altyapısını kullanarak alternatif bir internet bağlantı seçeneği sunuyor. Telefon hattı gerektirmez. Ancak TV bağlantısı gerektirir. İnternet hızınız mesafe ya da olumsuz hava koşullarından etkilenmez.

  • Millenicom

Müşterilerine ADSL, VDSL, hem Superonline hem de Türk Telekom altyapısı ile sunduğu fiber internet ve sabit telefon hizmetleri sunar.

  • TurkNet

Ses ve veri aktarım servisleri sunan öncü şirketlerden. Ayrıca ulusal ve uluslararası bağlantılar için fiber altyapısını geliştirmeyi de sürdürüyor. ADSL hizmetini santralden itibaren kendi yaygın omurgasına alan tek şirket.

  • Vodafone

Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Bildiğim kadarıyla diğer servis sağlayıcılarının alt yapısını kullanarak internet hizmeti veriyor. Mobil bağlantı dışında kendi DSL alt yapısı yok diye biliyorum.

internet servis sağlayıcısı nasıl öğrenilir

  • Faturayı kontrol ediniz. Faturadaki ödeme yapılan kurum bilgileri ISS dır.
  • Kullandığınız modemin marka modeline göre arayüzüne giriş yaparak ADSL bilgilerine bakarak.

Modem arayüzüne giriş yapabilmek için IP adresi ve varsayılan kullanıcı adı şifre bilgilerini bilmeniz gerekir. Bunun için Modem Şifreleri ve IP Adresleri makalemizden destek alabilirsiniz. Yukarıda bir ISS hakkında ulaşa bileceğiniz bilgileri paylaştık. Merak ettiğiniz farklı bir soru varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.