ip çakışması, ip adresi çakışması, access point ip çakışması, çakışması nasıl giderilir,

IP Çakışması Nedir ve Nasıl Giderilir

IP Çakışması Nedir, bir ağdaki iki iletişim uç noktasına aynı IP adresine atandığında bir IP adresi çakışması oluşur. IP adresi çakışması sorun giderme.

IP Adresi Çakışması Nasıl Olur?

İki bilgisayar veya diğer cihazlar, çeşitli şekillerde çakışan IP adresleri edinebilir:

  • Bir sistem yöneticisi, yerel alan ağında aynı statik IP adresine iki bilgisayar atar.
  • Bir sistem yöneticisi, bir bilgisayara yerel ağın DHCP aralığında bir statik IP adresi atar ve aynı adres yerel DHCP sunucusu tarafından otomatik olarak atanır.
  • Ağın DHCP sunucusundaki bir arıza, aynı dinamik adresin birden fazla bilgisayara otomatik olarak atanmasını sağlar. Bu, bir mobil cihaz hazırda bekleme moduna alındığında ve daha sonra, örneğin daha sonra uyandığında ortaya çıkabilir.
  • Bir internet servis sağlayıcısı yanlışlıkla iki müşteriye statik veya dinamik olarak aynı IP adresini atar.

Bir ağda diğer IP çakışmaları türleri oluşabilir. Örneğin, bir bilgisayar birden çok bağdaştırıcıyla yapılandırılmışsa, bir bilgisayar kendisiyle bir IP adresi çakışması yaşayabilir. Ağ yöneticileri, bir ağ anahtarının veya ağ yönlendiricisinin iki bağlantı noktasını yanlışlıkla birbirine bağlayarak IP çakışmaları da oluşturabilir.

IP Çakışması Nedir

Tam hata mesajı veya IP çakışmalarının diğer belirtileri, etkilenen aygıtın türüne ve çalıştığı ağ işletim sistemine bağlı olarak değişir. Birçok Microsoft Windows bilgisayarında, yerel ağda zaten etkin olan sabit bir IP adresi ayarlamaya çalışırsanız , aşağıdaki açılır pencere hata iletisini alırsınız:

Yeni yapılandırılmış olan statik IP adresi ağda zaten kullanımda. Lütfen farklı bir IP adresini yeniden yapılandırın.

Dinamik IP çakışmaları olan daha yeni Microsoft Windows bilgisayarlarda, işletim sistemi sorunu algıladığında Görev Çubuğunda bir balon hata iletisi alırsınız:

Ağdaki başka bir sistemle bir IP adresi çakışması var.

Bazen, özellikle eski Windows bilgisayarlarda, aşağıdakine benzer bir mesaj açılır pencerede görünebilir:

Sistem IP adresi için bir çakışma tespit etti …

Access Point IP Çakışması

Ip çakışması için ne demiştik. “bir ağdaki iki cihazın aynı IP adresini kullanması” Dolayısıyla access point ip çakışması da modem ile  access point cihazının aynı ıp adresi kullanması ile ilgilidir. Acces Point cihazın Ip adresi değiştirildiğinde sorun ortadan kaldırılmış olur.

IP Çakışması Nasıl Giderilir

IP çakışmaları için aşağıdaki çözümleri deneyin:

IP adreslerinin sabit olduğu ağlarda, her bir yerel ana bilgisayarın benzersiz bir IP adresiyle yapılandırıldığını doğrulayın.
Bilgisayarınızda dinamik olarak atanmış bir adres varsa, IP adresi çakışmaları etrafında çalışmak için IP adresini serbest bırakın ve yenileyin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.