AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma ve Açma
Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma ve Açma Nasıl Yapılır

Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma ve Açma

Son Güncelleme:

Bilgisayarınızda bir şeyler ters gittiğinde komut istemini kullana bilirsiniz. Bunlardan biri de Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma ve Açma işlemidir.

Bir proje için ihtiyacınız olan tüm dosyaları ararken çıldırıyor musunuz? Onları bilgisayarınızda farklı yerlere mi kaydediyorsunuz? Dosyayı verdiğiniz adın sadece bir kısmını mı hatırlıyorsunuz? Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, Windows Gezgini yerine komut istemini kullanarak, ihtiyacınız olan dosyaları hızlı bir şekilde bulmanıza ve açmanıza yardımcı olacak bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

** Komut İstemini Açın

ilk önce Komut İstemi’ni açın. Bunu yapmanın birkaç yolu var. Ben bunlardan 3 tanesini göstereceğim. Arzunuza göre açabilirsiniz.

Windows arama kutusuna cmd yazın ve ardından pencereyi açmak için Komut İstemi simgesine tıklayın.

Komut istemi kullanarak dosya bulma
Komut istemi kullanarak dosya bulma

Çalıştır penceresini kullanın. Bu pencereyi başlatmanın hızlı bir yolu klavyenizdeki Win + R tuşlarına basmaktır. Sonra cmd veya cmd.exe yazıp Enter‘a basın veya Tamam‘a tıklayın.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – CMD

Klavyenizdeki “Win + X” tuşlarına basın ve Komut İstemini seçin. Sol alt köşedeki Windows logosuna sağ tıklamayla da yapabilirsiniz.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – Başlat Penceresi

Windows 10 kullanıyorsanız ve işlemde size komut istemi yerine PowerShell’de çalışma seçeneği sunuyorsa, “Ayarlar -> Kişiselleştirme -> Görev Çubuğu” nu açarak ve komut istemini seçmek için geçiş anahtarını çevirerek komut istemine değiştirebilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü bu talimatlar PowerShell’de çalışmaz.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – Başlat Menüsü
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – CMD Ekranı

Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma

Komut isteminde dir “\*dosya adı*” /s yazın ancak dosya adını kullanarak bulmak istediğiniz metni “dosya adı” ile değiştirin.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – Arama Sorgusu

Komutadaki bütün terimler ne anlama geliyor?

  • dir” geçerli dizindeki dosyaları göstermek için kullanılan ancak sistemdeki herhangi bir yeri de bulabilen bir komuttur.
  • \” Ters eğik çizgi geçerli sürücünün kök dizininden arama yapmasını söyler.
  • /s” tüm alt dizinleri aramak için dir.
  • Son olarak, “*” komut satırı uygulamaları tarafından joker karakter olarak kullanılır. Arama, arama teriminizi içeren tüm dosya adlarını bulur.
    • Adın sonunda bir yıldız işareti koymak, yazdığınız addan sonraki isimleri de bulur.
    • En başa koyarsanız, aramanız sonunda yalnızca metninizle sonuçlara yer verir. Örneğin, * .jpg.
    • Arama teriminin her iki ucuna da yıldız işareti koyarsanız, tüm tabanları kapsayacaksınız. Metninizin dosyanın gerçek adı ne olursa olsun, sonuçlarda bu dosya listelenecektir.

Komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basın ve arama başlar. Yine de, bir veya iki için hiçbir şey olmuyor gibi görünebilir.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – Bilgi Ekranı

Gördüğünüz gibi, herif’in sonuçları bana 2 farklı dosya verdi. Dolayısıyla komut istemi kullanarak dosya bulma işlemi yapılmış oldu.

Komut istemi Kullanarak Dosya Açma

Açmak istediğiniz dosyayı bulduğunuzda, bu programdan, dosya programında bulmadan, varsayılan programını kullanarak açabilirsiniz.

cd komutu ile açmak istediğiniz dizinin yolunu yazın.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma
Komut İstemi Kullanarak Dosya Bulma – Açma Komutu

Yol, aramadakiyle eşleştikten sonra, komut satırında dosyanın adını yazın veya kopyalayıp yapıştırın. Enter tuşuna basın ve dosya varsayılan uygulamasını kullanarak açılacaktır. Komut istemi kullanarak dosya açma işlemi gerçekleşecektir.

Komut İstemi Kullanarak Dosya Açma
Komut istemi Kullanarak Dosya Açma- Sonuç

Yukarıda anlatılan adımlarla Komut istemi Kullanarak Dosya Bulma ve Açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir konuyla ilgili tüm dosyalarınızı arıyorsanız veya bilgisayarınızdaki tüm klasörler arasında gizlenen bir dosyayı bulmaya çalışıyorsanız, komut istemini kullanmayı deneyin. Bunu sizin için daha verimli olabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.