Office 365 Nedir

Office 365 Nedir Nasıl Kullanılır

Microsoft Office 365, Microsoft Office platformu çerçevesinde geliştirilmiş çeşitli servis ve yazılımlara erişim sunan abonelik tabanlı bir hizmettir. Office 365 Nedir Nasıl Kullanılır

Microsoft Online Business Productivity Suite ürününün varisi olarak hizmet veren, öncelikle Kurumsal Plan Masaüstü Uygulamaları erişimi ile MS Exchange, MS Lync, MS Sharepoint, Office Web Apps uygulamalarının Local sürümlerine ev sahipliği yaptı.

Office 2013 sürümü ile birlikte Office 365 Ev kullanıcılarını hedefleyen yeni bir plan ile beraber işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik yeni planları kapsayacak şekilde genişletildi.

Ekim 2010 tarihinde başlayan Beta test süreci sonrasında resmi olarak 28 Haziran 2011 tarihinde kullanıma açıldı. 16 Nisan 2013 tarihinde ise Pro sürümüne geçiş yapıldı.

Office 365 Nedir Nasıl Kullanılır

Geçmiş

Microsoft ilk olarak Ekim 2010 tarihinde çeşitli kuruluşlar için Office 365 hizmetini duyurdu. Nisan 2011 tarihinde genel kullanım için özel beta sürümü, 28 Haziran 2011 tarihinde ise genel durumuna ulaştı.

Google a ait benzer bir hizmet olan Google Apps ile büyüyen bir rekabet karşısında Microsoft mevcut Online Hizmetlerini “Birlikte Getir” sloganı ile Office 365 platformunda;

– Exchange Server

(e-Posta)

– SharePoint

(Dâhili Sosyal Ağ, İşbirliği, Açık Web Sitesi)

– Lync

(İletişim, VoIP, Konferans)

içeren “Her Daim Güncel Bulut Hizmeti” olarak yeniden tasarladı. (Business Productivity Online Suite gibi)

Planlar başlangıç olarak;

– Küçük İşletmeler ve İşletmeler,

  • Exchange Online
  • SharePoint Online
  • SharePoint ile Web Yayını
  • Lync Online
  • Office Web Apps

– İşletmeler Mevcut Planlarına Ek Olarak,

  • Office 2010 Professional Plus Yazılımı
  • 7/24 Teknik Destek

şeklinde piyasaya sunuldu.

Şubat 2013 tarihinde Office 2013 sürümünün yayınlanması ile birlikte, sunucu bileşenleri kendi 2013 sürümlerine güncellendi ve Microsoft Office 365 hizmetini Small Business Premium, Midsize Premium ve ProPlus gibi yeni planlar ile genişletti.

Aynı zamanda ev kullanıcıları odaklı yeni bir plan da açıklandı. Yeni plan kullanıcı başına 5 bilgisayara kadar Office 2013 suite hizmetine erişim sağlamaktadır. Ek olarak genişletilmiş SkyDrive alanı ve aylık 60 dakika ücretsiz Skype araması da plan dâhilinde kullanıcılara sunulmaktadır. Plan özellikle ana tüketiciler ve birden fazla bilgisayara Office yüklemek isteyenleri hedefliyor.

Bu yeni teklifler ile Microsoft Office 2013 Normal ve Abonelik Tabanlı sürümlerinin yanında perakende satış yolu ile ön ödemeli Office 365 aboneliği de sunmaya başladı.

19 Mart 2013 tarihinde, Microsoft Office 365 için 2012 yılında elde ettiği kurumsal sosyal ağ platformu olan Yammer entegrasyonu içermesi amacı ile planlarını daha da detaylandırdı. Bu plan dâhilinde;

– İki servis arasında bir kez oturum açma (Single Sign-on)
– Paylaşılan beslemeler
– Belge toplama

gibi özellikler getirilmiştir.

Bu entegrasyon ile Yammer, SharePoint haber beslemesi ve sosyal fonksiyonelliğinin tamamen yerine geçecek. Bu özellikler 16 Nisan 2013 tarihinde açıklanan Pro sürümü ile beraber gelmekte.

 

Office 365 Enterprise

Kurumsal ortamlarda kullanım için tasarlanmıştır. Tüm Office uygulamalarına, Exchange, SharePoint, Lync hizmetlerine erişime izin verir. Ayrıca özel kurumsal uyum ve destek sunar.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.