Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Makalesi ile ilgili hazırladığımız görseller.

Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma

Oyun oynarken aramaları ve bildirimleri engellemek mi istiyorsunuz? Burada Android’de Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma yı anlatıyoruz.

Bugünlerde çoğu yeni telefon, uyarıları ertelemenizi ve oyun oynarken aramaları engelleme sağlayan yerleşik bir Oyun Modu ile birlikte gelir. Tek yapmanız gereken onu etkinleştirmek. Ancak bu özellik yoksa, aşağıdaki oyun oynarken bildirimleri devre dışı bırakma yöntemleri hiçbir zaman dikkat dağıtmadan oyun sürenizin keyfini çıkarmanıza izin verecektir.

Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma

İki yöntemi inceleyeceğiz. Bunlardan ilki, oyun uygulamalarınızı başlattığınızda DND Modunu açma sürecini otomatik hale getirirken, ikinci yöntem biraz farklı olmasına rağmen manuel bir işlemdir.

Bu yöntem için MacroDroid adlı bir otomasyon uygulamasından yararlanacağız. Bu uygulama Tasker benzer. Ancak, arayüz basit ve karmaşık değildir. Bu yüzden komut dosyaları ve görevler oluşturmak bir çocuk oyuncağıdır. Eldeki işin yapısını biliyorsanız, yapmanız gereken tek şey bir akış şeması hazırlamak ve aynı şeyi MacroDroid’te yeniden oluşturmaktır.

Makroların çoğuna benzer şekilde, makroyu harekete geçirmek için bir tetikleyiciye veya bir eyleme ihtiyacınız olacaktır. Bizim durumumuzda, DND modunu açmak eylemdir. Oysa oyun uygulamasını başlatmak tetikleyicidir.

MacroDroid Kullanma

MacroDroid - Device Automation
MacroDroid - Device Automation
 • MacroDroid - Device Automation Screenshot
 • MacroDroid - Device Automation Screenshot
 • MacroDroid - Device Automation Screenshot
 • MacroDroid - Device Automation Screenshot
 • MacroDroid - Device Automation Screenshot

Oyun oynarken bildirimleri devre dışı bırakma görevini nasıl otomatikleştireceğimizi görelim.

 • İlk tetikleyicisini eklemek için Makro Ekle üzerine dokunun.

 • Şimdi Uygulamalar > Uygulama Çalıştırılması / Kapatılması > Uygulama Açıldığında üzerine dokunun.
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır Makalesi için Hazırladığımız Ekran Görüntüleri 02
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Makro Ekleme
 • Oyunun isimlerini listeden seçin. Tek yapmanız gereken kutuları işaretlemek ve Tamam butonuna basmak.

 • Şimdi eylem ekleme zamanı. Eylemler sekmesine dokunun. Aşağı kaydırın, Ses seçeneğini seçin ve Öncelik Modu / Rahatsız Etmeyin‘e dokunun.
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır Makalesi için Hazırladığımız Ekran Görüntüleri 04
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Makro Ses Ayarları
 • Bu size bir pencere açacaktır. Öncelikli Bildirimlere İzin Ver‘i seçin ve Tamam‘a dokunun. MacroDroid yerleşik ayarlarda birkaç değişiklik yapacağından, bazı izinler sağlamanız gerekir.

 • Bir kez yapmanız gereken tek yapmanız gereken onay simgesine tıklamak ve makroyu adlandırmak. Bundan sonra, oyunu ne zaman başlattıysanız, telefonunuz DND moduna geçecektir.
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır Makalesi için Hazırladığımız Ekran Görüntüleri 06
Oyun Oynarken Bildirimleri Engelleme Makro İsim Verme

Ancak, herhangi bir oyun oynamayı bıraktıktan sonra normal moda geri dönmeyi unutursanız, bu yöntem eksiktir. Bu anahtarı yapmak için ikinci bir makroya ihtiyacımız olacak. Tahmin edebileceğiniz gibi, ilk olanın tersi olacak.

 • Tekrar Makro Ekle üzerine dokunun.
 • Yalnızca bu sefer, bir uygulama başlatma etkinliği oluşturmak yerine, bir uygulama kapatma etkinliği oluşturacağız. Tetikleyiciler > Uygulamalar > Uygulama Çalıştırılması / Kapatılması > Uygulama Kapatıldığında üzerine dokunun ve oyunları tekrar seçin.

 • Ardından, Eylemler üzerine dokunun, Birim ve Öncelik Modu seçeneğine gelin.
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır Makalesi için Hazırladığımız Ekran Görüntüleri 08
Oyun Oynarken Bildirimleri Kapatma Makro Ses Açma
 • Tümüne İzin Ver seçeneğini seçin.

Makroyu Kaydedin ve bir isim verin. Bundan sonra ne zaman oyun oynarsanız, artık sizi rahatsız edecek hiçbir bildirim olmayacak.

Dışarıda Oyun

Bildirimler, herhangi bir akıllı sistemin önemli bir parçasıdır. Ancak, özellikle yorucu bir oyun seansları sırasında, bazen dikkatleri dağıtabilirler. Ve bu iki yöntem size tüm kesintilerden ve sapmalardan biraz zaman kazandıracak.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.