AnaSayfa / Blog / Smart TV / Samsung Tizen Smart TV İşletim Sistemi
Samsung tizen, samsung tizen tv, samsung tizen nedir sorularına cevap.

Samsung Tizen Smart TV İşletim Sistemi

Samsung Tizen Smart TV İşletim Sistemi, Samsung, Tizen İşletim Sistemi ile Akıllı TV Performansını Yükselttin. Samsung Tizen nedir Tüm detaylar.

Samsung’un Akıllı TV platformu en kapsamlılarından biri olarak kabul ediliyor ve 2015’ten bu yana, Tizen işletim sistemi etrafında Akıllı TV özelliklerine odaklanıyor.

Samsung akıllı TV’lerde Tizen işletim sistemi nasıl işleniyor?

Smart Hub

Samsung akıllı TV’lerin en önemli özelliği Smart Hub ekran arayüzüdür. Özellik erişimi ve uygulama yönetimi için kullanılır. Tizen donanımlı TV’lerde, akıllı hub, ekranın alt kısmı boyunca uzanan yatay bir gezinti çubuğundan oluşur. Soldan sağa doğru gezinme simgeleri şunları içerir.

Samsung Tizen Smart TV İşletim Sistemi

  • Vites Simgesi – Bu simgeyi vurguladığınızda, ana çubuğun hemen üzerindeki hızlı ayarlar menüsünü görüntüler. Gördüğünüz herhangi bir ayara gidebilir, üzerine tıklayabilir ve resim ayarlarını yapabilirsiniz. Ayrıca, geri gidip dişli simgesine tıklarsanız, ekranın çoğunu kapsayan daha kapsamlı ayarlar menüsüne gidecektir.
  • Oklu Kutu – Bu simgeyi vurguladığınızda, ana gezinme çubuğunun üzerinde bir giriş seçim menüsü görüntülenir. Daha sonra, herhangi bir girişi tıklayarak seçebilirsiniz. Seçim, TV ile aynı ev ağına bağlı olması koşuluyla bile bir PC içerir. Bu, PC’de sakladığınız herhangi bir uyumlu ses, video veya fotoğrafa erişmenizi sağlar. Ayrıca, geri gidip dişli simgesini tıklarsanız, sol üst köşede sol taraftaki daha geleneksel bir giriş seçim menüsü görüntülenir. TV ekranı ve isterseniz seçiminizi burada yapabilirsiniz.
  • Büyüteç – Bu Arama Menüsü. Vurgulandığında, “TV programlarını, filmleri, TV kanallarını veya uygulamaları ara” yorumunu görürsünüz. Sonra uzaktan kumandanızı tıklarsınız ve sizi sanal klavyeyi içeren tam ekran arama ekranına götürür. Burada, uzaktan kumandayı kullanarak TV’de uzaktan kumandayı kullanarak (TV uzaktan kumandası herhangi bir sayı veya harf tuşu yoktur) veya standart bir Windows USB klavyeyi takıp girişlerinizi kaydırabilir veya yazabilirsiniz.
  • Dört Küçük Kutu ile Kare – Bu simgeyi televizyonunuzda görürseniz, üzerine tıklayarak tam uygulamalar menüsünü alırsınız. Bu simge tüm Tizen donanımlı televizyonlarda bulunmaz.
  • TV Plus – Bu, Fandango Now tarafından desteklenen bir özellik. TV Plus simgesini vurguladığınızda, Fandango çevrimiçi hizmetinden kiralayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz bir dizi film ve TV şovu görürsünüz. TV Plus simgesine tıkladığınızda, içerik ve programlamanın tüm seçimine yönlendirilirsiniz. Bu kullanılabilir. Daha sonra görüntülemek için gerekli olan kiralama veya satın alma talimatlarını takip ediyorsunuz.

Samsung Tizen

  • Uygulama Yönetimi ve Gezinme – Önceki simgelerin sağındaki çubuğun geri kalanı, önceden yüklediğiniz uygulamaları ve eklediğiniz uygulamaları içerir. Her bir uygulamayı vurguladığınızda, her uygulama için vurgulanmış içerik veya işlevlerin bir görüntüsünü görürsünüz. Ayrıca, yatay gezinme menüsünde gezinirken, “Uygulamalar” yazan bir kutu göreceksiniz. Bunu tıklarsanız, indirdiğiniz tüm uygulamaları ve indirilebilen diğer uygulamaları listeleyen ana uygulamalar menüsünü (önceki “dört kutu” simgesi gibi) alacaktır. Bir uygulamayı görmüyorsanız Örneğin, uygulamalar menüsü sayfasının üst köşesindeki arama simgesine tıklayabilir ve kullanılabilir olup olmadığını görebilirsiniz. Uygulamalar menüsü, her zaman, gezinme çubuğunda görüntülenmek istediğiniz tüm uygulamaları “sabitleme” veya “sabitleme” işlemlerine de sahiptir (uygulamaları bir PC başlat menüsüne sabitlerken yaptığınız gibi).
    • Diğer bir avantaj ise, gezinti çubuğunun “Web Tarayıcısı” etiketli kutulara da sahip olmasıdır. Bu kutuya tıkladığınızda, tek bir PC veya akıllı telefon gibi benzer arama özellikleri sunan tam bir internet tarayıcısına yönlendirilirsiniz (bir pencere klavyesini takarsanız daha kolay).
    • Gezinme çubuğunu daha fazla keşfettikçe, giriş seçim menüsü ile bazı çoğaltma işlemlerini görebilirsiniz. Bununla birlikte, hem giriş hem de uygulama seçimini bir araya getirmek gerçekten işi hızlı bir şekilde kolaylaştırır.

Samsung Tizen Donanımlı TV’leri için Ek Destek

Tizen işletim sistemi Wi-Fi Direct ve Bluetooth için senkronizasyon sağlar. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazların kullanımının artmasıyla Samsung, SmartView uygulaması aracılığıyla Wi-Fi Direct veya Bluetooth kullanarak ses ve video içeriğinin paylaşılmasına izin veriyor. Ayrıca, menü navigasyonu ve web’de gezinme dahil olmak üzere, TV’nizi kontrol etmek için akıllı telefonunuzu da kullanabilirsiniz.

Uyumlu bir cihazınız varsa (Samsung, Android’de çalışan kendi markalı Akıllı Telefonları ve Tabletlerini) kullanımda ise, doğrudan akış veya paylaşım için TV otomatik olarak arar ve kilitler. Ayrıca, TV ve mobil cihazların doğrudan “bağlantı” paylaşmasıyla görüntüleyenler, mobil cihazlarında kendi ev ağları dahilindeki herhangi bir yerde canlı TV içeriğini izleyebilirler.

Geleneksel uzaktan kumandalı nokta ve tıklama işlevlerini kullanarak Tizen tabanlı akıllı sistemi gezmeye ek olarak, Samsung TV’ler de sesle kontrol edilen uzaktan kumandalar aracılığıyla sesli etkileşimi desteklemeyi seçin. Bununla birlikte, ses kontrol ve etkileşim yetenekleri özeldir ve Alexa veya Google Asistan gibi diğer ses asistanı platformlarıyla uyumlu değildir. Ancak, Samsung’un Bixby sesli asistanının da entegre olması bekleniyor. Her ne kadar Samsung akıllı TV’yi kontrol etmek için Bixby’yi kullanamıyor olsanız da, bunu TV’deki içerikten paylaşmak / yansıtmak için uyumlu Galaxy akıllı telefona komut vermek için kullanabilirsiniz. Bu değişiklik olursa, bu bilgiler eklenecektir.

Samsung Tizen Nedir

Tizen, Samsung’un tanınmış Smart Hub ekran menüsünün görünümünü ve navigasyonunu iyileştirmesini sağladı. Görüntülenecek arayüzü kullanabilir veya daha kapsamlı çalışma veya ayar seçenekleri için daha geleneksel bir menü düzenine erişmek için uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz.

Samsung’un Tizen sistemini 2015 yılında başlayarak TV’ye dahil ettiğini ve ürün yazılımı güncellemelerinin eklenmiş olmasına rağmen, akıllı hub ekranın görünümünde ve işlevinde bazı farklılıklar olabileceğini belirtmek de önemlidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.