televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat edilmeli, smart tv alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat etmeli,

Smart TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz televizyon almayı biliyoruz. Sadece gazeteyi veya internet aç, en iyi fiyatı bul ve bir tane al. Smart TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ÖNEMLİDİR. Akıllı Televizyon almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği yazdığımız bu kusursuz makaleyi okuyun.

Alakalı Sorular:

televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat edilmeli, smart tv alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat etmeli,

Satış elemanı olan arkadaşlarımdan çok duydum; “Bir müşteri mağazaya girer, eldeki …. TV’yi ve “sarın” der“. Ancak bu, en iyi fiyat “en iyi anlaşma” olmayabilir. Burada genellikle gözden kaçan bazı satın alma ipuçları vardır. LCD, Plazma, OLED veya en son Akıllı TV veya 3D TV gibi bir televizyon satın almada çok önemlidir.

Smart TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

#1 Smart TV’nin Yerleştirileceği Alanı Ölçün

televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat edilmeli, smart tv alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat etmeli,

TV’niz için gerekli alanı ölçtüğünüzden emin olun ve bu ölçümleri ve mezurayı sizinle birlikte mağazaya götürün. Ölçerken, TV’nizi daha kolay monte edebilmek ve yeterli havalandırmaya olanak tanımak için en az 1 – 2 inç ebatlarını setin arkasında ve birkaç santim arkasında bırakın. Ayrıca, herhangi bir kablo ve / veya arka panel ses / görüntü bağlantısının kurulumu için, televizyon yerleştirildikten sonra veya televizyonu hareket ettirmek için yeterli alana sahip olduğunuzdan ve kablo bağlantılarının kolayca takılabildiğinden veya kurulumun kolay olabilecek şekilde olmasından emin olun.

#2 Oda Büyüklüğü / İzleme Alanı Türü

televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat edilmeli, smart tv alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat etmeli,

Siz ve TV arasında yeterli görüntüleme alanınız olduğundan emin olun. Büyük tüp, Projeksiyon TV’leri, LCD / Plazma ekranları ve hatta video projektörleri ile, mümkün olan en büyük ekranı elde etmek caziptir. Bununla birlikte, en keyifli izleme deneyimini elde etmek için görüntü ile aranızda uygun mesafeye sahip olmanız gerekir.

Eğer bir 26 inç LCD TV satın almayı planlıyorsanız, kendinize yaklaşık 2 ila 2,2 metre arasında bir değer vermelisiniz. 37 inç LCD TV için yaklaşık 2,8 ila 3 metre ve 47 inç LCD veya Plazma TV Çalışmak için yaklaşık 3,5 ile 3,7 metre olmalı. Söylemeye gerek yok, 50 inç veya 60 inç LCD, Plazma veya DLP seti takarken çalışmak için yaklaşık 4 ile 4,5 metre olmalıdır.

Bu, bu mesafelerden görmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak en iyi sonuçları elde etmek için oturma mesafenizi ayarlamanız için yeterli alan sağlar. Ayrıca, optimum mesafeler ekranın en / boy oranına göre değişecektir ve ayrıca yüksek tanımlı içeriği (daha fazla ayrıntıya sahip) veya standart tanım içeriğinizi görüntülüyorsanız. Standart bir tanım veya analog TV’niz varsa, bir HDTV izliyorsanız ekrandan biraz daha uzağa oturmalısınız.

Buna ek olarak, eğer bir televizyon izleme alanı veya ev sineması odasını sıfırdan inşa ediyorsanız, kendi yapınızı yapmayı planlasanız bile, gerçek bir dürüst bir değerlendirme yapmak için ev sinemasında uzmanlaşmış bir ev teknisyenine danışın. Televizyon veya video projektörün kullanılacağı ortam. Pencerelerden gelen ışık miktarı, oda büyüklüğü, akustik vb. gibi faktörler, ne tür bir televizyon veya video projektörünün önemli bir faktörü olacaktır.

#3 Araç Boyutu

televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat edilmeli, smart tv alırken dikkat edilmesi gerekenler, tv alırken nelere dikkat etmeli,

Boyut! Buda gözden kaçan bir tür! Aracınızı yanınıza almayı planlıyorsanız, aracınızın TV‘yi taşıyabilecek kadar büyük olduğundan emin olun. Arabalar bu günlerde daha küçükken, çoğu otomobil ön koltukta veya bagajda 20 inçten 27 inçten daha büyük herhangi bir TV‘ye sığmaz. Ayrıca, bazı kompakt otomobiller arka koltukta 32 inçlik bir LCD setine sığabilse de, yükleme sırasında ve setin güvenli olduğundan ve olası bir güvenlik tehlikesi yarattığından emin olmadığından emin olun. televizyon. Bir SUV’unuz varsa, çok fazla sorun yaşamadan 32, 37 veya hatta 40 inç LCD televizyona sahip olmanız gerekir.

Bununla birlikte, TV‘yi yanınıza alacak yeriniz olsa bile, teslimat hakkında bilgi almak için satış görevlisine danışın. Birçok mağaza televizyonlarda ücretsiz teslimat sunuyor. Bu avantajdan yararlanarak, büyük bir ekranı kaldırmaya çalışarak fıtık olmayı riske atmayın.

#4 Görüntü Kalitesi

"<yoastmark

Bir televizyon için alışveriş yaparken, zaman ayırın ve görüntü kalitesine iyi bakın, çeşitli modellerde farklılıklar olabilir.

Kaliteli bir görüntü katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır:

Ekran yüzeyinin karanlığı: İlk faktör ekranın karanlığıdır. Birkaç televizyon kapalıyken, ekranların karanlığını kontrol edin. Ekranlar ne kadar koyu olursa, TV daha yüksek kontrastlı bir görüntü üretiyodur. TV, ekranın kendisinden daha siyah olan siyahları üretemez. Sonuç olarak, televizyonlar “yeşilimsi” veya “grimsi” görünümlü ekranlarla düşük kontrastlı görüntüler üretir.

Ayrıca, bir LCD TV‘yi düşünürken, TV açıkken siyah düzeylere dikkat edin. TV bir LED / LCD TV ise, köşelerde herhangi bir “spot ışığı” olup olmadığını veya ekran yüzeyindeki siyah seviyelerde eşitsizliğin olup olmadığını kontrol edin. Yerel Karartma veya Mikro-Karartmayı sağlayıp sağlamadığını öğrenin. Bu, LED / LCD TV‘lerde siyah düzeydeki yanıtı bile ortadan kaldırır. Ekran yüzeyinde daha siyah bir düzeye sahip bir televizyon arıyorsanız ve ışık kontrol edilebilir bir odanız varsa (odayı karanlık yapabilirsiniz), bir Plazma TV sizin için bir LCD veya LED’den daha iyi bir seçenek olabilir.

Diğer yandan, bir video projektörü düşünüyorsanız, yansıtma ekranları genellikle siyah yerine beyazdır. Bu durumda, görüntü ekrandan görüntüleyiciye yansıtıldığı için yüksek yansıtıcılığa sahip bir ekran satın almanız gerekir. Video projektörün parlaklık ve kontrast performansı, esas olarak video projektörün kendi iç devresiyle ilgili olmakla birlikte, düşük yansıtıcılığa sahip bir ekran, görüntüleyicinin deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Ekran Düzlüğü: Bir CRT seti alırsanız, görüntü tüpünün ne kadar düz olduğunu (projeksiyon, plazma ve LCD televizyonlar zaten düz) dikkate alması gereken ikinci faktör. Daha düz bir tüp pencereler ve lambalar, hem de ekranda nesneleri daha az şekil bozulma alacağınız parlama (senin hakkında az bilmiyorum çünkü bu önemlidir, ancak kafamı kurcalayan bir futbol maçı izlemeye TV’de ve görüntü borularının eğriliğinden dolayı perde çizgisinin düz yerine kavisli olduğunu görüyoruz. Temel olarak, tüp tipi bir TV satın alırsanız (doğrudan görünüm olarak adlandırılırsa), bir düz tüp tipi satın almayı düşünebilirsiniz.

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

LED, LCD, Plazma, OLED TV’ler – Düz veya Kavisli Ekranlar: Sadece ince düz panel ekran LED, LCD ve Plazma TV’lere alıştığınızı düşündüğünüzde, Curved Screen TV geliyor.

Ekran Çözünürlüğü: Bu, muhtemelen TV endüstrisinin ve tüketicilerin görüntü kalitesini belirlemek için kullandıkları en bilinen faktördür. Ancak bu birkaç faktörden biridir. Hatlarda (CRT TV‘ler için) veya Piksellerde (LCD, Plazma, vb.) Ifade edilen ekran çözünürlüğü, TV’nin görüntüleyebileceği bir görüntüyü size anlatabilir.

HDTV‘ler için, 1080p (1920×1080), yerel ekran çözünürlüğü için varsayılan standarttır. Bununla birlikte, 32 inç ve daha küçük ekran boyutlarına veya son derece ucuz olan daha büyük ekranlı TV’lere sahip birçok TV’de, ekran çözünürlüğü 720p olabilir (genellikle 1366×768 piksel olarak ifade edilir). Ayrıca, Ultra HD TV’ler için ekran çözünürlüğü 4K (3840 x 2160 piksel) olarak ifade edilir.

Tüketiciler için hatırlayacağınız en önemli şey aslında TV’ye bakmak ve görüntülenen görüntünün sizin için yeterince ayrıntılı olup olmadığını görmek. Çoğu durumda, ekrana yakın olmadığınız sürece, 1080p ve 720p TV arasındaki farkı göremeye bilirsiniz. Bununla birlikte, içerik kaynağına ve kendi görsel keskinliğinize bağlı olarak, 42 inç ve daha büyük ekran boyutları ile başlayan bir farkı fark etmeye başlayabilirsiniz. Aynı şey 4K Ultra HD TV’lere de sahip. Ancak, ekran boyutlarına bağlı olarak 49 ila 50 inç ekran boyutlarına sahip 4K Ultra HD TV’lerin sayısı arttıkça, büyük olasılıkla bir farkın farkına varamayacaksınız. 1080p ve 4K ancak, 720p ve 1080p arasındaki fark gibi, içerik  oturma mesafesi ve görme keskinliği de faktörler olacaktır. Birçoğu için, 1080p-4K farkı 70 inç veya daha büyük ekran boyutları ile fark edilebilir.

Çözünürlük göstermeye gelince, iyi bir göz atmanız gerekir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken başka bir çözünürlükle ilgili faktör vardır: Ölçeklendirme.

Ölçeklendirme:

HDTV’nin (720p, 1080i, 1080p) ve Ultra HD TV’nin (4K) gelişiyle ölçeklendirme özelliği, TV satın alırken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Açıkçası, VHS ve standart Kablo gibi analog video kaynakları, bir analog TV‘de yaptıkları gibi bir HDTV’de (ve kesinlikle 4K Ultra HD TV’de olduğu kadar iyi değil) iyi görünmüyor.

Ölçeklendirme, bir TV, DVD veya Blu-ray oynatıcının standart bir video görüntüsündeki kusurları bir HDTV’de daha iyi göstermesini sağlamaya çalıştığı, ancak tüm HDTV’lerin bu görevi iyi yapmadığı bir süreçtir. Ayrıca, en iyi ölçeklendirme özelliğiyle bile, standart çözünürlük görüntüsünü gerçek bir yüksek çözünürlüklü görüntüye sihirli bir şekilde dönüştürebilirsiniz.

Dolayısıyla, bir HDTV veya 4K Ultra HD TV satın almayı düşündüğünüzde, TV’nin hem yüksek tanımlı hem de standart tanım içeriğiyle ne kadar iyi göründüğüne de bakın (4K TV’ler için 1080p ve daha düşük çözünürlük içeriğinin nasıl göründüğünü kesinlikle göz önünde bulundurun). Satın almadan önce televizyonda bazı standart tanım içeriğinin gösterilmesi için satıcıya başvurabileceğinize bakın.

4K Ultra HD TV satın alırsanız, izleyeceğiniz içeriğin çoğunun 1080p veya daha düşük çözünürlükte kaynak sinyallerinden yükseltileceğini unutmayın. Tabii ki, ekran boyutu 1080p veya 4K Ultra HD TV’de büyüdükçe, standart bir tanım görüntüsünün kalitesi azalmaya devam ediyor. VHS kasetlerinizin veya standart Kablo sinyalinizin, görüntüleme mesafesi için uzun bir ekranınız olmadıkça, 50 inçten daha büyük bir ekranda çok görüntülenebilir olmasını beklemeyin.

HDR (4K Ultra HD TV): 2016’da başlayarak, bir 4K Ultra HD TV’yi düşünürken göz önünde bulundurulacak bir başka görüntü kalitesi özelliği, bazı modellerde HDR’nin eklenmesidir. HDR (Yüksek Dinamik Aralık) uyumluluğuna sahip televizyonlar, uyumlu içerik kaynaklarından renk kalitesi de sağlayan daha fazla parlaklık ve kontrast aralığı gösterebilir. Ayrıca, TV markasına ve modeline bağlı olarak, bazı HDR uyumlu TV’ler HDR efekt ayarları aracılığıyla standart video kaynaklarından gelişmiş parlaklık, kontrast ve renk de gösterebilir.

#5 Ses Özelliği / AV Girişleri ve Çıkışları

"<yoastmark

Televizyonun en az bir ses / video girişi ve bir adet ses çıkışı seti olup olmadığını kontrol edin.

Ses için, TV’lerde dahili hoparlörler bulunur, ancak LCD, OLED ve Plazma TV’ler çok incedir, iyi bir hoparlör sistemi barındırmak için çok az iç hacim vardır. Bazı TV’ler birkaç ses işleme seçeneği sunar, ancak özellikle ev sineması ortamında tatmin edici bir dinleme deneyimi için harici bir ses sistemi kesinlikle tercih edilir.

Bugünün TV’lerinin çoğu ya bir dizi analog veya dijital optik ses çıkışı veya HDMI Audio Dönüş Kanalı özelliği veya her üçünü de sağlar. Doğrudan bir harici ses sisteminiz olmasa bile, bu seçenekleri kesinlikle kontrol edin.

Giriş tarafında, RCA-Kompozit ve S-Video (birçok TV’de aşamalı olarak) ve bileşen video girişlerini kontrol edin. HDTV uygulamaları için TV’yi kullanacaksanız, HD Kablo / Uydu Kutuları, Blu-ray Disk oynatıcılar, Oyun Sistemleri ve diğer aygıtlar için bileşen (kırmızı, yeşil, mavi), DVI-HDCP veya HDMI girişlerini kontrol edin.

Ayrıca, çoğu DVD oynatıcı ve tüm Blu-ray Disk oynatıcıların HDMI bağlantıları vardır. Bu, DVD’lerin yükseltilmiş, HD uyumlu bir formatta veya yüksek tanımlı Blu-ray’da görüntülenmesine izin verir, ancak yalnızca DVI veya HDMI girişlerine sahip bir televizyonunuz varsa.

Bazı TV’lerde, setin önünde veya yanında (çoğunlukla CRT setleri) bir dizi ses / video girişi bulunur. Varsa, bu kamera, video oyun konsolu veya diğer taşınabilir ses / video cihazlarını bağlamak için kullanışlı olabilir.

Ayrıca, bir HDTV’deki HDMI bağlantılarını kontrol ederken, bu HDMI bağlantılarından herhangi birinin ARC (Ses Dönüş Kanalı anlamına gelir) ve / veya MHL (Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı) etiketli olduğuna dikkat edin. Bu bağlantı seçeneklerinin her ikisi de entegre edildiğinde daha fazla esneklik sağlar.

Basit ifadeyle; Televizyonunuza bağlanacak en son donanıma sahip olmasanız bile, TV’nin çeşitli türlerde gelecekteki bileşenleri eklemek için yeterli giriş / çıkış esnekliğine sahip olmasını sağlayın.

#6 Akıllı Özellikler

"<yoastmark

Artan sayıda TV’de ayrıca bir ev ağı üzerinden ses / video içeriğine erişmek için Ethernet bağlantıları veya yerleşik WiFi bulunur  bu tür bağlantıya sahip TV’ler “Smart TV” olarak adlandırılır.

TV alıcıları için hangi ev ağı bağlanabilirliği, TV programcısına, televizyona, kablo / uydu kutusu veya Blu-ray / DVD oynatıcılar üzerinden değil, aynı zamanda internet ve / veya yerel ağa bağlı olarak da erişebilirsiniz.

#7 – 3D

"<yoastmark

3D görüntüleme kabiliyeti sunan TV’yi satın almayı uygun hale getirdi – 2017 model yılı 3D TV’lerin nasıl yapılacağını açıkladı. Ayrıca, 3D oyun ekranında, video projektörü bu görüntüleme kullanıyor. Dikkat bir nokta da, tüm TV’nin normal TV izlemek için de kullanbileceğidir.

3D Görüntülemek için gerekli 3D Gözlük Çeşitleri:

Pasif Polarize: Bu gözlükler güneşe çok benziyor. Bu tür 3D gözlük kullanarak televizyonlar, bir 2D görüntünün yarım çözünürlükte 3D görüntüleri gösterecektir.

Aktif Obtüratör: Bu gözlükler hafif hacimlidir, onun gözüyle hızlı hareket eden kepenkleri ekranıyla görüntüleyebilirsiniz. Bu tür 3D gözlüklerin televizyonlar 3 boyutlu görüntüleri 2B görüntüler.

3 boyutlu gözlükler ya da daha fazla çift 3D aksesuar veya ayrı satın alabilirsiniz. Aktif gözlükler Pasif gözlüklerden daha pahalıdır.

Ayrıca, bir 3D TV Alıcısı, 3B görüntüleme özelliklerinden tam anlamıyla faydalanmak için 3B kaynak bütüne ve içeriğe debileceği olmuştur. 3 boyutlu Blu-ray Disk Oynatıcı, 3D Blu-ray Diskler ve / veya 3D özellikli Kablo / Uydu Kutusu ve 3 boyutlu uygulama sunan hizmetler. Ayrıca, 3D Vuruşlu 3D içerikler de vardır.

#8 Uzaktan Kumanda / Kullanım Kolaylığı

"<yoastmark

TV için alışveriş yaparken, kullanmanız için uzaktan kumandanın kolay olduğundan emin olun. Bazı fonksiyonlardan emin değilseniz, satış elemanının size açıklamasını sağlayın. Aynı uzaktan kumandalı birkaç parçayı kontrol etmeniz gerekiyorsa, bunun evrensel bir uzaktan kumanda olduğundan ve evde sahip olduğunuz diğer bileşenlerden bazılarıyla uyumlu olduğundan emin olun. Kontrol edilecek diğer bir bonus, uzaktan kumandanın arkadan aydınlattığı yerdir. Diğer bir deyişle, uzaktan kumanda düğmeleri yanar. Bu karanlık bir odada kullanım için çok pratik bir özelliktir.

Ek olarak, TV işlevlerinin çoğunun TV’de kontrol edilip edilmeyeceğini kontrol edin (kontroller genellikle TV’nin alt ön tarafında, ekranın altında bulunur). Ayrıca, LCD, OLED ve Plazma TV söz konusu olduğunda, bu kontroller yan tarafta da bulunabilir. Birkaç televizyon, aslında televizyonun üstünde kontrollere sahip olabilir. Uzaktan kumandayı yitirirseniz veya kaybederseniz bu çok önemli olabilir. Tam ikame modları ucuz değildir ve genel evrensel uzaktan kumandalar yeni TV’nizin tüm önemli işlevlerini kontrol edemeyebilir.

Ancak, birçok yeni TV için başka bir uzaktan seçenek, hem Android hem de iPhone için indirilebilir uzaktan kumanda uygulamalarının kullanılabilirliğidir. Bu kesinlikle daha fazla kontrol kolaylığı sağlar.

Ek Hususlar

Sonuç olarak, televizyon satın almanızla ilgili bazı son noktalar.

Gerekli Aksesuarlar: Televizyonunuzu satın alırken, koaksiyel ve ses-video kabloları, güç dalgalanma koruyucusu ve televizyonunuzun kurulumunu tamamlamanız için ihtiyaç duyacağınız diğer öğeler gibi, ihtiyaç duyabileceğiniz ek aksesuarları da unutmayın. TV nizi genel bir ev sinema sistemi ile entegre ediyorsunuz. Ayrıca bir video projektörü satın alırsanız, ışık kaynağı ampulünü periyodik olarak değiştirmeniz ve bu maliyeti, gerekli bir aksesuar maliyeti olarak dikkate almanız gerektiğini unutmayın.

Uzatılmış Servis Planları: Bir televizyonda 100 TL’den fazla uzatılmış bir hizmet planı düşünün. Televizyonların nadiren tamir ihtiyacı olsa da, bu onarımlar maliyetli olabilir. Ek olarak, bir Plazma, OLED veya LCD televizyon satın alırsanız ve ekranın çalışmasına bir şey olursa. Bu üniteler temel olarak tek, entegre bir parça olduğundan, tüm setin değiştirilmesi gerekecektir.

Ayrıca, genişletilmiş servis planları genellikle gerçek ev hizmetlerini içerir ve setiniz onarılırken bir miktar borç temin edebilir. Son olarak, projeksiyon televizyonları için birçok ev hizmet planı, bir teknisyenin evinize geleceği. Setin açılacağı, tüm tozu temizleyeceği ve uygun renk ve kontrast dengesini kontrol edeceği yılda bir kez bir ayarlama içerir. Eğer projeksiyon setinize çok fazla para yatırdıysanız, bu servis en üst seviye durumunu korumak için buna değer; bundan yararlanmayı seçerseniz.

Elbette, TV satın almanıza yardımcı olabilecek birçok görüntü, görüntü içinde görüntü. Ticari atlama zamanlayıcıları, kanal blokları (her yeni TV’de V-çipi var). Ethernet üzerinden Ağ ve İnternet erişimi gibi özellikler var. Bağlantı veya WiFi vb … ihtiyaçlarınız doğrultusunda her şey göz önünde bulundurulabilir.

Evet Smart TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler daha ne olabilir bilmiyorum. Aklınıza takılan bir sorun varsa yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede cevap vereceğiz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.