Smart TV Uygulama Yükleme

Smart TV Uygulama Yükleme, makalemizde hemen hemen tüm smart tv markalarında nasıl uygulama eklendiğini ayrı ayrı anlatacağız.

Smart TV deneyiminin köşe taşı, televizyon yayınlarını, filmleri ve diğer içerikleri internet akış süreci üzerinden görüntülüyor. Akan içeriğe uygulama yoluyla erişilebilir. Hemen hemen tüm Akıllı TV’lerde önceden yüklenmiş uygulamalar seçilmiştir, ancak çoğu Akıllı TV, görüntüleyenlerin daha fazla ekleme yapmasına olanak tanır.

Hemen hemen tüm TV’lerde, önceden yüklenmiş bir internet akışı uygulamaları yelpazesi içeren, bir dizi akıllı özellik bulunmaktadır. Ancak, birçok durumda, görüntüleme seçiminize daha fazla uygulama ekleme olanağınız da vardır.

Uygulama ekleme işlemlerinin tam olarak değişmesine rağmen, akıllı bir TV’de uygulama indirmek ve yüklemekle ilgili bazı önemli noktalar vardır:

 • Yeni uygulamalar yüklemek için bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekebilir.
 • Mevcut uygulamaların türü ve sayısı, Akıllı TV’nin markasına veya modeline bağlı olarak değişebilir.
 • Tüm uygulamaların indirilmesi ücretsizdir; Birçoğu, ancak içeriğe erişmek için hala bir görüntüleme veya abonelik ücreti gerektirebilir.
 • Bazı ücretli uygulamalar, ücretsiz bir deneme süresi sunabilir; bundan sonra otomatik olarak periyodik olarak faturalandırılırsınız.
 • Uygulamanın indirilebilmesi ve yüklenebilmesi için önce ek kurulum yapılması gerekebilir.
 • TV’niz 3D etkin değilse, 3D akış uygulamalarına erişiminiz olmaz.
 • TV’niz 4K etkin değilse veya 4K TV’niz varsa ve geniş bant hızınız çok yavaşsa, o görüntüleme seçeneğini sunan uygulamaların 4K sürümüne erişiminiz olmaz.

Smart TV Uygulama Yükleme

Bir Akıllı TV’de daha fazla uygulama eklemek için gereken kesin adımlar, bir marka içindeki markadan markete veya modelden modele farklılık gösterebilir. Yıldan yıla ekran menüsünde görünümde küçük değişiklikler de olabilir. Ama emin olun mimarisi aynıdır. Ciddi bir güçlük çekmezsiniz.

Samsung Smart TV Uygulama Yükleme

Samsung Smart TV Ana Sayfanızda (Smart Hub) adlı bir uygulama görmüyorsanız, erişmek istediğinizde Samsung Uygulamaları Mağazası aracılığıyla mevcut olabilir.

Uygulamanın kullanılabilir olup olmadığını öğrenmek ve ardından eklemek için aşağıdakileri yapın:

Not: Samsung hesabı oluşturduğunuzdan emin olun. Bu, TV’nin Sistem Ayarları aracılığıyla yapılabilir.

 1. Samsung hesabınız varsa, menü çubuğundaki Uygulamalar‘ı tıklayın. Bu, önceden yüklenmiş tüm uygulamaları gösterecektir. Yeni, En Popüler, Video, Yaşam Tarzı ve Eğlence gibi diğer kategorilerdeki uygulamalar Uygulamalarım ekranına götürür.
 2. Uygulamalarım‘da olmayan bir uygulama görürseniz ancak bunu eklemek istiyorsanız, söz konusu uygulamanın simgesini seçin. Bu, uygulamanın uygulamasının nasıl çalıştığını gösteren bazı örnek ekran görüntülerinin yanı sıra uygulamanın ne yaptığı hakkında bilgi sağlayan uygulamanın yükleme sayfasına yönlendirir.
 3. Resmi kategoriler listesinde istediğiniz uygulamayı görmüyorsanız, Arama özelliğini kullanarak Samsung Apps mağazasında kullanılabilir olup olmadığını görebilirsiniz. Bir uygulamayı aramak için, uygulama menüsü ekranlarından herhangi birinin sağ üst köşesinde bulunan Büyüteçi seçin.
 4. İstediğiniz uygulamayı bulduktan sonra Yükle‘yi seçin.

Uygulama yüklendikten sonra onu açmanız istenir. Uygulamayı açmak istemiyorsanız, menüyü bırakın ve daha sonra Uygulamalarım‘dan açın.

Not: Bir Samsung Smart TV’ye 2014’ten veya daha eski bir model yılı sahipseniz, ekran menü sistemi farklı görünebilir. Uygulama eklemek için kullanılan adımlarda da varyasyonlar olabilir.

LG Smart TV Uygulama Yükleme

LG’nin Akıllı TV’leri, uygulama yönetimini içeren WebOS platformunu kullanıyor. Pek çok akıllı TV’de olduğu gibi LG de önceden yüklenmiş akışlı uygulama paketi içerir.

Ancak, ek uygulamalar indirebilmeniz için bir LG Hesabı kurmanız gerekir. İşte adımlar:

 1. Ana Menüyü Açın.
 2. Ayarları şeçin (bir dişli gibi görünür ve genellikle ekranın sağ üst köşesinde bulunur).
 3. Genel‘e gidin.
 4. Hesap Yönetimi‘ni seçin.
 5. Hesap oluştur‘u seçin.
 6. İstendiğinde hesap kurulum adımlarını takip edin (E-posta Adresi, Şifre, vb.).
 7. Tamam‘ı seçin.
 8. Bir hesap doğrulama bildirimi için e-postanızı kontrol edin.

Uygulamaları yüklemek için gerekli adımlar şunlardır:

 1. Uzaktan kumandadaki Home düğmesine basın.
 2. LG İçerik Mağazası‘nı açın.
 3. Bir Uygulama Kategorisi seçin veya bir uygulama arayın.
 4. İndirmek istediğiniz uygulamayı seçin.
 5. Yükle‘yi seçin.
 6. Uygulama ücretsiz değilse, Yükle yerine fiyatı göreceksiniz.
 7. İstendiğinde Tamam‘ı seçin. Bu, uygulamayı yüklemeye başlar.
 8. Uygulama indirmeyi tamamladıktan sonra hemen başlatabilir veya daha sonra Uygulamalarım‘dan erişebilirsiniz.

Vestel Smart TV Uygulama Yükleme

vestel smart tv uygulama yükleme

Gelecekte ne olur bilemem ama şu anda üretilen hiçbir vestel tv uygulama yükleme özelliği açık değildir. Vestel ile iletişime geçtiğimde yalnızca portal üzerinde bulunan uygulamaların kullanıla bilineceği vestel tv ye uygulama yükleme yapılamadığı bilgisi verildi. 

Android TV Uygulama Yükleme

Android TV işletim sistemini içeren Element, Hisense, LeECO, Sharp, Sony, Toshiba ve Westinghouse’dan seçkin televizyonlar var.

Android TV ye Uygulama yükleme adımları.

 1. Android TV Ana ekranından, TV ekranınızda görüntülenen Uygulamalar satırına veya Uygulamalar bölümüne gidin.
 2. Google Play Store‘u seçin.
 3. Uygulamaları (veya oyunları) bulmak için göz atabilir, arayabilir veya Daha Fazla Al seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 4. İstediğiniz uygulamayı seçin; Ayrıca Kabul Et butonuna basmanız istenebilir.
 5. Yükle‘yi seçin.
 6. Uygulama ödeme gerektiriyorsa, ödeme bilgilerini vermeniz istenir.
 7. Yüklendikten sonra uygulamayı doğrudan veya Android TV ana ekranından rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Not: Bazı Android TV’lerde, akış uygulamalarına erişmek ve eklemek için ikinci bir seçenek sunan Chromecast Yerleşik de bulunur.

Smart TV Uygulama Yükleme ile ilgili ek bilgiye ihtiyacınız varsa yorumlardan bize ulaşabilirsiniz. Çok kısa bir sürede sorununuz ile ilgili bilgi varsa paylaşılacaktır. 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

16 yorumlar

 1. MERHABALAR FATİH BEY BEN SUNNY LEDA88 UHD 4K 43” SMART TV KULLANIYORUM…HİÇ BİR YERDE SMART APP GELİŞTİRME YAZILIMI BULAMADIM..BU KONUDA BİLGİ SAHİBİYSENİZ VE BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM..

 2. merhabalar Philips 5300 smart tv 32PFS5362/12 SS2  modeli televizyon kullanıyorum. içerisinde google play yok beim tivibu smart yüklüydü önceden çalışıyordu. Günceleme beraber artık çalışmıyor bende tivibu kaldırdıp ap galarisine baktım tekrar ekle var ne yaptıysam çözüme kavuşmadı. Tivibu nasıl çalıştırırım bilen yardımcı olmak isteyen yazsın..

  • Merhaba Mehmet Bey, Cihazın versiyonu ile Uygulamanın versiyonu arasında geliştiriciler açısında bir eksik varsa uygulama çalışmaz. Bunun için TiviBu uygulamasında güncelleme yapılmasını beklemeniz gerekecektir. Gelen bir hata mı yoksa sadece sizde mi yaşanıyor öğrenmek için de Philips Müşteri Hizmetleri 0 850 222 44 66 ile iletişime geçiniz.

 3. ibrahim şanlı

  merhabe
  Vestel 55UA8990 andrid tv aldım. TV de google play var ama dijitürk , tivibu .trt tv gibi programalrı yüklemek istiyorum ama play storeden yaptığım aramalarda bu uygulamalar çıkmıyor. dışarıdan usb ile apk dosya şeklinde yüklemeye çalıştım yükledi ama uygulamalar bölümünde uygulama gözükmüyor. bu konuda bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler

  • Merhaba İbrahim Bey, Play Store’da var olan uygulamalar kullandığınız cihazda yoksa bu uygulamaları cihaz desteklemediği içindir. APK olarak dosya yüklemenizi önermem. Bunun yerine Play Store’de geliştirici bilgilerine mail atmanız daha ağlıklı olur.

  • Fahreddin Uğur

   Merhaba,
   Lg 55 um 7100 webos tv ye apk nasıl yüklenir? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

   • Merhaba Fehreddin Bey. WebOS farklı bir işletim sistemidir. APK sadece android için kullanılan bir bir dosya türüdür. APK yükleyemezsiniz. WebOS da Uygulama indirebilmeniz için yapmanız gereken ilk şey, bir LG Smart World hesabına kaydolmaktır. Bu lg.com hesabınızdan farklıdır. Bu nedenle lütfen buradan kayıt olduğunuzdan emin olun.

 4. Selam..Vestel smart tv kullanıyorum..Uygulama indirmesi yok diyor lakin ben İPTV indirip kullanıyorum..Nasıl oluyor bu?teşekkürler.

 5. Peki Google play de yoksa pragram net uzerınden google den iniyorsa nasıl yaparız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.