Squoosh Nedir? Google Fotoğraf Sıkıştırma Uygulaması

Squoosh Nedir, Google’ın Fotoğraf Sıkıştırma Uygulaması olarak kullanıma sunduğu bu ücretsiz araç hakkında bu yazımızda bildi paylaşıyoruz.

Uzun süre dosya yükleme ve sonsuza kadar indire bilecek bir alt yapının hazırlanması için sıkıştırma işlemi, iyi bir web tasarımının ayırt edici özelliğidir. Her iyi görüntü düzenleme aracı da bunu sunar. Ve şimdi Google‘ı bu sağlayıcılar listesine ekleyebilirsiniz. Yeni Google Squoosh aracı bir tarayıcıda, çevrimiçi ve kapalı olarak kullanılabilir, kullanımı tamamen ücretsizdir ve oldukça etkilidir.

Squoosh Nedir

Squoosh NedirTeknoloji devi Google’ın yepyeni uygulaması Squoosh, temelde Google’ın Chrome Labs’ı tarafından geliştirildi. Ancak, Google‘ın bu yeni Squoosh Uygulaması ile ilgili en ilginç şey, doğrudan tarayıcının kendisinden erişilebilmesidir. Bu Google‘ın tamamen yeni uygulaması, görüntüleri JPG, PNG, WebP ve MozJPEG gibi daha geleneksel formatlarda kaydetmek için WebAssembly‘ı kullanıyor.

Bu yeni uygulama hakkındaki en ilginç şey, bu iyi bilinen ve yeni uygulamanın Mozilla‘nın Firefox‘u ve Google‘ın en çok kullanılan web tarayıcısından daha fazla formatı destekleyen Apple’ın Safari‘si gibi tarayıcılarda en iyi şekilde çalışmasıdır. Chrome‘dan başka bir şeyden bahsetmiyorum. Mozilla’nın Firefox web tarayıcısı BMP ve Apple’ın web tarayıcısındaki görüntüleri kaydetme olanağı da sunuyor. Safari, görüntülerin TIFF, PDF, GIF, BMP ve JPEG2000’te kaydedilmesine izin veriyor.

Google’ın Chrome Dev Zirvesi 2018’de duyurulan ve kısa bir süre içinde gösterilen Squoosh Sıkıştırma, Google’ın deneysel araçlar ve web uygulamaları geliştiren Chrome Labs’ın bir oluştur. Squoosh son yaratımı ve şimdi tam özellikli ve serbestçe kullanılabilir. Araç, herhangi bir görüntü alabilir ve birkaç sıkıştırma algoritması seçeneği ile bir PNG, JPG veya WebP biçimine dönüştürebilir. Seçenekler arasında, diğerleri arasında, kalite yüzdeleri, yumuşatma, yeniden boyutlandırma, renk düzeltme ve renk paleti azaltma yer alır.

Google Fotoğraf Sıkıştırma Uygulaması

Hatta görüntüyü yorumlamadan önce ve sonra ayrıntılı olarak incelemenizi sağlayan bir kaydırıcı da sunarak, dönüştürme işlemini yaparak görüntü kalitesinde ne kaybettiğinizi tam olarak bilmenizi sağlar. Dönüşümler boyunca sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu nedenle, uygulamayı kilitlemeyi nadiren bulacaktır (bir resmin boyutunu büyük ölçüde arttırmak gibi büyük bir şey yapmazsanız) ve hatta uzun bir süre geçmez.

Squoosh‘un daha iyi yönlerinden biri, bir web uygulaması olmasına rağmen, tamamen bir tarayıcıda çalışmasıdır. Yani, ilk kez yükledikten sonra, işlev için bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaz. Tarayıcınızda tüm dönüşümleri ve sıkıştırmaları hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirir. Google en popüler web tarayıcılarında çalışır, ancak Google en iyi Squoosh deneyimini sunan Chrome tarayıcısını kendi başına önermektedir.

Hatta mobil cihazlarda çalışarak, herkese memleket görüntülerini artık veri kısıtlı arkadaşlarına göndermesine izin vermiyor.

Squoosh Fotoğraf Sıkıştırma gelişim süreci veya nasıl çalıştığı hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, kaynak kodunun tamamı şu anda  ChromeLabs GitHub page, per 9to5Google sayfasında kullanılabilir.

Yukarıda Google Fotoğraf Sıkıştırma Uygulaması olan Squoosh Nedir sorusuna yanıt olmaya çalıştık. Bu bilgiyi paylaşarak sizde bize katkı sağlayabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.