Vista Defender 2013 Çözüm

Vista Defender 2013 Geçen yıl binlerce bilgisayara bulaşmış Vista Security 2012’nin yeni yüzüdür. Vista Defender 2013 çalıştırdığınız işletim sistemine göre adını değiştirir. Windows Vista çalıştırıyorsanız, bu gibi kuracaktır Vista Defender 2013 ve Win 7 kullanıyorsanız, bu adda olacaktır Win 7 Defender 2013 . ve XP kullanıyorsanız  XP Defender 2013 adını alacaktır. Bu virüsün adı sürekli değişiyor ve genellikle yıl boyunca çok hızlı dağılır.

Bilgisayarınızda yüklü Vista Defender 2013 bilgisayarınızdaki tüm programları ile kendisini ilişkilendirir. Bu pek çok uygulamayı çalıştırmanıza ve bunları otomatik olarak açılmasına izin vermez. Herhangi bir programı (Internet Explorer, Microsoft Word vb gibi.) çalıştırmayı denediğinizde, Vista Defender programın çalıştırmasını engeller.

Vista Defender 2013 bilgisayarınızda sahte bir tarama yapmak, dosyalarınıza çok fazla virüs bulaşmış olarak gösterir ve temizlik yapmak gerekir olduğunu söyleyecektir. Tüm virüsleri tam bir temizlik yapmak için, satın almak gerekir. Aslında bilgisayarınızdaki herhangi bir virüs yoktur, ancak Vista Defender 2013 size yanıltıcı ve bir şey yaparak sahte bir yazılımı satın almanız için ödeme yapmaya sürüklüyor. Eğer Vista Defender 2013 ü satın alırsanız, bu yine de yardım etmeyecek. Sadece sahte olarak gösterdiği virüsleri temizlediğini göstererek sistemin normal olduğunu gösterecek.

Trojan, hacklenmiş web siteler ve zararlı siteler aracılığıyla Vista Defender 2013 yayılır. Bu azılım, müzik, video gibi ücretsiz paylaşım yapan sitelerden bulaşır. Eğer birşeyleri ücretsiz indirmeye çalışıyorsanız, bu sitelerde kendinizi bulabilirsiniz çünkü malware gibi kotu web siteleri kurbanlarını böyle çekiyor. Size isteğinizi alacağınız garanti ediliyor ama aslında aldığınız şey bambaşka bir şey çıkıyor. Vista Defender 2013 gibi sahte ürünler alabiliyorsunuz. İşte Vista Defender 2013 ün sahte virüs taramasından bir görüntü:

Vista Defender

Vista Defender çalıştığı zaman Windows görev çubuğundan sahte güvenlik mesajları gösterecektir. Bu uyarılar bilgisayarınızı uzak kullanıcılar ve bilgisayarınızdaki malware virüsleri tarafından saldırı altında olduğunu düşündürmeye ve sizi korkutmak için oluşturulur. Görebileceğiniz uyarıların bazıları şunlardır:

Vista Defender 2013 Uyarısı
İnternet Bağlantısı uyarısı!
Şüpheli ağ etkinliği tespit!
Malware enfeksiyon mümkün!

Güvenlik ihlali!
Dikkat! Spyware enfeksiyon bulundu. Sizin sistem güvenliği risk altındadır. Özel bilgi çalınmış alabilirsiniz ve bilgisayarınız aktivitenin izlendiği alabilirsiniz. Bir anti-spyware taraması için tıklayınız.

Vista Defender 2013 Alert
System hacklendi!
Bilinmeyen programları şu anda sistem kayıt defteri tarama! Kimlik hırsızlığı algılandı!

Vista Defender 2013 Nasıl Kaldırılır

NOT: Bu talimatları uygularken, tamamlarken herhangi bir sorun veya direk  Teknoloji Destek Hattı’nı arayarak Uzman Destek Alabilirsiniz.

İşlem adımlarını sorun çözülmediği sürece yapın.

 –

1. ADIM:

Vista Defender 2013 bilgisayarınıza eğer yeni bulaştıysa Kaldırmak için Önce Denetim Masası / Program Kaldır bölümünden yazılımın adını bularak kaldırmayı deneyin. Bu işlem çoğunlukla başarısız olur ama denemekte fayda var.

Yazılım kaldırma işleminde başarılı olamazsanız bilgisayarı Güvenli Mod  yada Ağ Desteği ile Güvenli Modda başlatın.

Ardından Bilgisayarı sorun yaşanan gün itibari ile geri alarak (Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Sistem Geri Yükleme) probleminizi gidere bilirsiniz.

2. ADIM:  

Bilgisayarınızı Ağ desteği ile Güvenli Modda Başlatın.

RKill, Vista Defender 2013 ile ilgili herhangi bir zararlı işlemi sonlandırmak için çalışan bir programdır. RKill sadece bir programın çalışan işlemi sonlandırır. Herhangi bir dosya silmez sadece otomatik olarak başlatılacak şekilde yapılandırılmış  bir zararlı yazılımı bularak etkisiz hale getirir.

Otomatik olarak Vista Defender 2013 ile ilgili tüm işlemleri durdurmak için RKill simgesine çift tıklayın.

RKill artık arka planda çalışmaya başlayacak, programın çeşitli zararlı programları ararken bir kaç kere siyah msdos penceresi açılır kapanır. Bunları sonlandırmak için çalışırken lütfen sabırlı olun. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Eğer RKill’in bir virüs olduğunu belirten bir ileti alırsanız, bu Vista Defender 2013 tarafından verilen sahte bir uyarıdır. Uyarıları dikkate almayın.

RKill çalışmasında herhangi bir sorun yaşarsanız, RKill ‘ın diğer sürümlerini buradan indirebilirsiniz.

RKill görevini tamamladığında, aşağıdaki gibi bir not ekranı göreceksiniz.

UYARI: Kaldırma süreci düzgün bir şekilde devam edilebilmesi için RKill çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayın.

Lütfen Malwarebytes Anti-Malware nin en son resmi sürümünü indirmek  için aşağıdaki simgeye tıklayın.

 –

Malwarebytes ‘Anti-Malware programının yükleme işlemini mbam-setup uygulamasına çift tıklayarak başlatın.

Kurulum başladığında,  önce dil seçenjeğini soracak kendinize göre artık bunu ayarlayın. daha sonra varsayılan ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadan programın kurulumunu gerçekleştirin. Program yüklemesi bittiğinde, güncellemelerin olup olmadığını kontrol edin şeklinde gelen onay kutucuğunu kaldırmayın. Sonra Son  butonuna basın. Malwarebytes programı eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isterse sakın bilgisayarı yeniden başlatmayın.

Malwarebytes Anti-Malware şimdi başlayacak ve bir deneme süresi başlatmak için istenir diye bir uyarı gelecek buna Reddet diyerek kapatalım.

Program açıldığında Türkçe olarak çalışacaktır.  Tarayıcı sekmesini seçin ve  Derin tarama gerçekleştir seçeneğini işaretleyim ve sonra olası virüsler için bilgisayarınızıda taramayı başlatmak için Tara butonunu tıklayın.

Malwarebytes ‘Anti-Malware aşağıda gösterildiği gibi Vista Defender 2013’ün ürettiği bilgisayarınızdaki zararlı dosyaları taramaya başlayacak.

Tarama işlemi bittiğinde bir mesaj kutusu görünecektir  Tamam butonunu tıklayın, hemen ardından Sonuçları Göster butonuna tıklayın

Malwarebytes ‘Anti-Malware nin bulduğu virüsler resimde gösterilmiştir, tabi sizinki resimde görünenden farklı olabilir. Bütün seçeneklerin işaretli olduğundan emin olun ve Seçilenleri Kaldır butonuna tıklayın

Malwarebytes ‘Anti-Malware zararlı dosyaları kaldırarak başlayacak.  Kaldırma işlemi sırasında Malwarebytes bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını isteyecek. Bu adımda bilgisayarını yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bu adımlar doğrultusunda sorun %99 çözülecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

4 yorumlar

  1. iyi ki varsın teknolojide destek sayenizde yeni birey öğrendim

  2. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

  3. işte ben buna bilgi derim

  4. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.