AnaSayfa / Blog / internet Destek / WhatsApp Yedek Alma ve Kapatma
WhatsApp Yedek Alma ve Yedekleme Kapatma

WhatsApp Yedek Alma ve Kapatma

Google Drive depolama alanına mesaj, fotoğraf, ses kaydı ve video WhatsApp yedek alma ve WhatsApp Yedekleme Kapatma işlemini anlatacağız.

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yedekleme yaparken android kullanıcıları WhatsApp sunucuları yerine, kendi Google Drive E-posta hesaplarına depolama yapar. Yazışmalar, fotoğraf, ses kaydı ve videolar WhatsApp’ ın Google Drive yedekleme özelliği, güncellemesi sayesinde WhatsApp uygulamanızı kaldırıp yeniden yüklemeniz durumunda veri kaybına uğramazsınız.

WhatsApp yedekleme yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri WhatsApp, Google Drive uygulamalarını kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. Dolayısıyla WhatsApp Yedek Alma işlemi yapmadan önce bir Google Drive hesabınız olmalı. Gmail kullanıyorsanız bu zaten vardır.

WhatsApp yedekleme işlemi gerçekleştirmeniz için Ayarlar-Sohbetler ve Aramalar-Sohbet Yedeği-Google Drive’ a yedekle seçeneğine tıklamanız WhatsApp uygulamanızın Google Drive yedeklemesini sağlayacaktır.

WhatsApp Yedek Alma Nasıl Yapılır?

Açılacak olan ekranda WhatsApp ın otomatik olarak yedekleme sıklığını ayarlayabilirsiniz.  İsteğe bağlı WhatsApp Yedekleme de kapatabilirsiniz. İsterseniz her seferinde manuel olarak da yedekleme yapabilirsiniz.

WhatsApp Yedek Alma Nasıl Yapılır
WhatsApp Yedek Alma – Ayarlar

1. Adım: Yedekleme oluşturmak istediğimiz WhatsApp hesabına giriş yapıyoruz. Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz.

WhatsApp Yedek Alma İşlemi
WhatsApp Yedek Alma – Sohbetler

1. Adım: Açılan sayfada yer alan Sohbetler seçeneğine tıklıyoruz.

WhatsApp Yedek Alma Ayarları
WhatsApp Yedek – Sohbet Yedeği

3 Adım: Sohbet ayarları alanında yer alan Sohbet yedeği seçeneğine tıklıyoruz.

WhatsApp Yedek Alma
WhatsApp Yedek Alma – Google Drive

4. Adım: Videoların resimlerinde yedeklenmesini istiyorsanız Videoları dahil et seçeneğine tıklıyoruz ve ardından YEDEKLE seçeneğine tıklıyoruz.

WhatsApp Yedek Alma
WhatsApp Yedek Alma – Yedekleme Anı

Mesajlar yedekleniyor Lütfen bekleyin yazısı çıkacaktır %100 olmasını bekliyoruz.

Yedekleme Ayarları nasıl yapılır? Mesaj ve medyalarınızı   Google Drive’ a yedekleyin. Seçeneğinin altında yer alan Google Drive’ a yedekle seçeneğine tıklıyoruz.

Google Drive’ a yedekle alanında  Asla, Sadece ”Back up” ye dokunduğumda, Günlük, Haftalık, Aylık yedekleme yapılması için seçenekler sunmaktadır. Bu alanda yer alan seçenekler sayesinde yedekleme aralığını belirleyebiliyoruz.

WhatsApp Yedek Alma ve Kapatma
WhatsApp Yedek Alma – Veri Kullanımı

Yedekle seçeneğini aktif hale getirmemiz durumunda WhatsApp Hesap alanında yer alan e-posta hesabına yedekleme işlemi gerçekleştirecektir.

WhatsApp Yedekleme Bağlantısı Wi-Fi seçeneğini seçtiğimizde WhatsApp hesabımız sadece Wi-Fi ye bağlıyken yedekleme gerçekleştirecektir. Wi-Fi veya Hücresel seçeneğini işaretlediğimizde WhatsApp yedekleme aralığında Wi-fi veya hücresel seçeneklerinden hangisine bağlıysa yedekleme gerçekleştirecektir. İstediğimiz özeliği aktif hale getirmemiz yeterli olacaktır.

WhatsApp Yedek Alma
WhatsApp Yedekleme – Erişim İzni

5. Adım: Videoları dahil et seçeneğine tıkladığımızda WhatsApp uygulamasına cihazınızda ki fotoğraflara, medyaya ve dosyalara erişme izni verilsin mi seçeneğini aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.

WhatsApp Yedekleme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp Yedekleme Kapatma
WhatsApp Yedekleme Kapatma Ayarları

WhatsApp hesabına giriş yaparak Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz. Sohbetler seçeneğine tıkladıktan sonra Sohbet Yedeği seçeneğine tıklıyoruz. Google Drive’ a yedekle seçeneğine tıklayarak Asla seçeneğini işaretliyoruz. WhatsApp Yedekleme Kapatma işlemini de gerçekleştirmiş oluyoruz.

Yukaruda WhatsApp Yedek Alma ve Kapatma işlemleri için uygulamanız gereken adımları anlattık. Sormak  istediğiniz bir durum varsa yorumlarda iletebilirsiniz.

Hakkında Songül KOÇER

Özel bir şirkette Teknik Destek Asistanı olarak çalışmaktayım. Burada edindiğim bilgileri ve deneyimleri makaleler oluşturarak farklı kişilerinde bu bilgi ve deneyimlerden faydalanmasını sağlamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.