Windows 8 Dosya Uzantılarını ve Gizli Dosyaları Görmek

Merhaba, Bu makalede Windows 8 Dosya Uzantılarını ve Gizli Dosyaları Görmek için yapılacak işlemleri anlatmaya çalışacağım.

Diğer Microsoft işletim sistemlerine görse Windows 8 işletim sisteminde bu işlemi 2 farklı yolla yapabiliyoruz.

Şimdi bu işlemlerin nasıl yapıldığını görelim.

1. Yöntem

Bilgisayarın Sol Alt köşede bulunan simgelerden Windows 8 Gizli Dosyaları Açmak Göstermek 00 Klasör simgesine tıklayarak Kitaplıklar klasörünü açalım.

Windows 8 Gizli Dosyaları Açmak Göstermek

 

Açılan ekranda üst menüden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce Görünümü sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra Sağ tarafta resimdeki numaralandırılan kutucuklardan ihtiyaç olunan kutucuk işaretleyelim.

Dosya Adı Uzantıları seçeneğini işaretlediğinizde herhangi bir dosyanın uzantısını görebilirsiniz. (mp3, avi, inf, ini vs. gibi) Ancak şunu bilmenizi isterim ki bu seçenek açık olduğunda dosya isimlerinde yapacağınız değişikliklere dikkat edin. Aksi halde uzantıyı değiştirebilir ve kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Gizli Öğeler seçeneğini işaretlediğinizde kullanıcı tarafından gizlenen dosyaları görebilirsiniz.

Windows 8 Gizli Dosyaları Açmak Göstermek

Windows 8 Dosya Uzantılarını ve Gizli Dosyaları Görmek

 

2. Yöntem

Bilgisayarın Sol Alt köşede bulunan simgelerden Windows 8 Gizli Dosyaları Açmak Göstermek 00 Klasör simgesine tıklayarak Kitaplıklar klasörünü açalım.

Windows 8 Gizli Dosyaları Açmak Göstermek

Açılan ekranda üst menüden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce Görünümü sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra Sağ tarafta resimdeki numaralandırılan  Seçenekler butonu ile Klasör ve arama seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayalım.

Windows 8 Dosya Uzantılarını ve Gizli Dosyaları Görmek 04

Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğinin yanındaki kutucuğun tikini kaldırdığınızda herhangi bir dosyanın uzantısını görebilirsiniz. (mp3, avi, inf, ini vs. gibi) Ancak şunu bilmenizi isterim ki bu seçenek açık olduğunda dosya isimlerinde yapacağınız değişikliklere dikkat edin. Aksi halde uzantıyı değiştirebilir ve kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

Gizli dosya, klasör ve sürücülerini göster seçeneğini işaretlediğinizde kullanıcı tarafından gizlenen dosyaları görebilirsiniz.

Windows 8 Dosya Uzantılarını ve Gizli Dosyaları Görmek

 

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

4 yorumlar

  1. bilgi çin tşkler çok yardımcı oldunuz elinize sağlık…

  2. Faydalı bir bilgi

  3. Paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.