Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın

Birçok Windows 8 ve 10 kullanıcısı, Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası aldığından şikayetçi olmuştur. Şimdi çözümünü paylaşıyoruz.

Bu hata genellikle yeniden başlatma veya Windows başlatılırken ekranda görünür. “Windows Hazırlanıyor” mesajı ekranda kalır ve masaüstüne Windows önyükleme işareti gelmez.

Bu çoğu için normal görünebilir olsa da, özellikle “Windows Hazırlanıyor” hissi ekranda sonsuza kadar kalacak hissettiğinizde can sıkıcı olabilir.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın

Benzer bir sorunla karşı karşıyaysanız, sorunu düzeltebilecek dört kolay çözüm sunduğumuz için endişelenmeye gerek yok.

1. Windows Hazırlanıyor da Kaldı – Biraz Bekleyin

Windows’un arka planda bazı önemli yükseltmeleri gerçekleştirme olasılığı vardır ve bu nedenle ekranda bu mesajı görüyorsunuz. Sisteminizde bir sorun yoksa, ekran bir süre sonra gitmeli ve Windows başarıyla masaüstüne önyükleme yapacaktır.

Windows’un yükseltmeleri veya arka plan görevlerini tamamlamak için ne kadar zaman harcayacağını anlamanın belli bir yolu yoktur. Uzmanlara göre, eğer ekran 15-20 dakikadan fazla kalırsa, Windows işletim sisteminde dikkat etmeniz gereken bir sorun vardır. Bu senaryoda, windows hazırlanıyor da kaldı ise bir sonraki çözüme geçmeniz gerekiyor.

2. Windows Hazırlanıyor Bilgisayarı Kapatmayın da Takıldı – Gücü Sıfırlamayın

Güç Sıfırlama, verilerinizi silmeden PC’nizin ideal ve güvenli bir yoludur. Güç döngüsü yöntemi, “Windows Hazırlanıyor” ekranının nedeni olabilecek tüm yolsuzlukları gidermek için kullanışlıdır. İşte izlenecek adımlar.

  • Bilgisayarınızı kapatın.
  • Bağlı tüm USB, kulaklık, USB sürücüsü, taşınabilir sürücü ve benzeri herhangi bir aygıt gibi diğer çevre birimlerini çıkarın.
  • Güç akorunu bilgisayarınızdan çıkarın.
  • Dizüstü bilgisayarınız varsa, dizüstü bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. (Bu adım sadece çıkarılabilir pilli dizüstü bilgisayarlarda geçerlidir)
  • Bilgisayarınızdaki Güç (açma / kapama) düğmesine basın ve otuz ila kırk saniye (minimum) tutmaya devam edin.
  • Bilgisayarınızdaki güç akorunu tekrar takın. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının pil bölmesine güç hücresi yerleştirmesi gerekiyor
  • Bilgisayarınızı açın ve hatanın gidip gitmediğini görün.

Bilgisayarı Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın ekranına takıldığını görüyorsanız, bir sonraki çözüme geçin.

3. Getting Windows Ready – SFC Taraması Yapın

Sistem dosyasının bozulma olasılığını ortadan kaldıramazsınız, bu da Windows’unuzun “Windows Hazırlanıyor” ekranına takılıp kalmasına neden olabilir. Bu durumda, Sistem Dosyası Denetleyicisi olarak bilinen yerleşik araç, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

SFC, sistem dosyalarının bütünlüğünü kontrol eden ve herhangi bir bozuk sistem dosyasını tamir eden veya değiştiren bir komut satırı aracıdır. Bozuk sistem dosyaları yeniden kurulduğunda, bilgisayarınız “Windows hazırlanma” ekranını geçebilir. İşte izlenecek adımlar.

Windows’a giriş yapamayacağınız için, SFC tarama aracını çalıştırmak için Windows kurulum ortamına ihtiyacınız olacak.

4. Windows’u Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki çözümler sizin için işe yaramadığından, Windows’u yeniden yüklemek için yalnızca bir seçenek bırakmış olursunuz. Windows’u yeniden yüklemek için, PC’nize Windows yükleme diski / USB takmanız ve bilgisayarı Windows yükleme medyasından önyüklemeye zorlamanız gerekir. Ek olarak Windows 10 Kurtarma USB Sürücüsü oluşturarak benzer sorunlarınız için dha hızlı çözüm ürete bilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.