Xiaomi Gereksiz Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

Xiaomi Gereksiz Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

Çeşitli akıllı telefonlarda gereksiz birçok varsayılan uygulama gördük. Ancak ben, Xiaomi global ROM’da gereksiz uygulamalar görmedim. Gelen her şey kaldırılabilecek bir bölgeye dayanıyor. Bu makalede Xiaomi gereksiz sistem uygulamalarını devre dışı bırakma hakkında bilgi vereceğim.

Çünkü Xiaomi global ROM dışında, Çin Rom ve Küresel Rom’daki bazı uygulamalar, kimse kullanmıyorsa birçok kişiye gereksiz görünüyor. Normal olarak da silinemezler. Ama isterseniz, devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durum sadece Xiaomi cihazlar için geçerli değil. Hemen hemen tüm markalarda sistem uygulamaları kaldırılamaz. Çünkü bunların bir çoğu işletim sistemi için gereklidir. Ancak Google bunun dışında o genelde kendi uygulamalarını kullanıma zorladığı için uygulamaların silinmesine izin vermez.

Birçok kişi Xiaomi’deki uygulamaların nasıl devre dışı bırakılacağını bilmeyebilir. Bende bilmiyordum, ama birkaç gün önce yeni güncellemeye nelerin eklendiğini kontrol etmek için ayarları inceledim. İşlemi buldum. Belki de uzun zaman önce vardı ama ben görmedim.

Her neyse, ipuçlarını sizinle paylaşmayı unutmayalım ve başlayalım. Öncelikle aşağıdaki gereksiz sistem uygulamalarını devre dışı bırakma işlemlerin MIUI arayüzüne sahip cihazlarda yapıldığını ancak diğer sürümlerde de benzer mimari ile yapılabilineceğini bilelim.

  • Önce Ayarlara girin. Artık yukarıdaki Ara adlı bir seçenek olduğunu görebilirsiniz.
  • Kullanım Erişimi yazıp gelen seçeneğe dokunarak girebilirsiniz.

Xiaomi Gereksiz MIUI Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma Xiaomi Gereksiz MIUI Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

  • Şimdi gereksiz uygulamanızı bulun ve Pasif hale getirin.

Uygulama pasif olduğunda, telefonunuz ana ekrandan kaybolacaktır.

Xiaomi Gereksiz MIUI Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma Xiaomi Gereksiz Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

Devre dışı bıraktığınız uygulamaları olur da etkinleştirmeniz gerekirse, ayını yolla uygulamayı bulun ardından Etkin butonuna dokunun.

Ayrıca Bakınız:  Android Telefonda Simgelerin Boyutu Nasıl Değiştirilir

Xiaomi Gereksiz Sistem Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma

Şimdi önemli bir noktaya değinelim. Ek Ayarlar > Gizlilik > Özel Erişim > Kullanım Erişimi olarak da giriş yapabilirsiniz. Ama bu şekilde giriş yaptığınızda sistem uygulamaları için Pasif seçeneğini göremezsiniz. Hatta sadece cihaza tarafınızca yüklenen uygulamaları görebilirsiniz.

Dikkat: Xiaomi gereksiz sistem uygulamalarını devre dışı bırakma adımlarını uygularken telefonla uyumlu uygulamaları asla devre dışı bırakmayın. Örnekler: Sistem Başlatıcısı, Mi Servisi, Galeri vb. Çünkü bunlarda yapacağınız bir hata cihazın çalışması ile ilgili bir soruna neden olabilir ve sıfırlama gerektirebilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.