Xiaomi Kilit Ekranı Şifresini Unuttum. Ne Yapmalıyım?

Xiaomi Kilit Ekranı Şifresini Unuttuğunuzda Ne Yapmalı

Xiaomi telefonunuzdaki kilit ekranı desen şifremi unuttum diyenlerdenseniz, veri kaybı olmadan telefonunuzun kilidini açmayı deneyebileceğiniz birkaç işle var. Bu yöntemlerden bazılarında verileriniz silinmezken, bazı yöntemlerde sıfırlama nedeniyle verileriniz de silinecektir. Unutmayalım ki işlemler esnasında tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

Telefonunuzdaki kilit ekranı, istenmeyen ziyaretçilerin mesajlarınızı okumasına, sosyal ağlarınıza veya mobil oyun puanlarınıza bakmasını önlemek için tasarlanmıştır. Ancak aynı güvenlik önlemleri bazen sizi kendi telefonunuzu da kilitleyebilir. Peki bu sorunla hiç karşılaştınız mı, Xiaomi kilit ekranı şifresini unuttuğunuzda ne yapmalı.

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Ancak endişelenmeyin, aşağıda xiaomi ekran şifremi unuttum sorununa karşı telefonunuzda kayıtlı tüm verilerinizi ve dosyalarınızı kaybetmek zorunda kalmadan Xiaomi telefonlarınızdaki şifreyi sıfırlamanızı sağlayacak birkaç farklı yöntemi açıklayacağız. Hadi Başlayalım.

Mi Cloud’dan Cihaz Bul Seçeneğini Kullanma:

Mi Cloud kullanarak Ekran Şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için i.mi.com cihazimi bul adresini ziyaret etmeniz ve Mi hesap bilgilerinizle giriş yapmanız yeterlidir.

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Xiaomi Cihazı Bul‘u seçeneğine tıkladığınızda, cihazı Mi hesabınızla eşleştirmeyi bulacağınız bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Bağlı cihaz seçeneğine tıkladığınızda, cihazınızın tüm verilerini silebileceğiniz ve unutulmuş kilit ekranı şifresi sorunundan kurtulabileceğiniz Verileri Sil sayfaya yönlendirilirsiniz. Lütfen tüm verilerinizin silineceğini unutmayın.

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Kurtarma Modunda Sıfırlama:

Cihazınıza yanlış şifre girilmesi, şifreyi belirli bir süre kilitlemenize neden olabilir. Ardından Şifremi unuttum adlı bir seçenek bulacaksınız. Üzerine tıklarken ekran şifresinden kurtulma sürecini alacaksınız.

Xiaomi Kilit Ekranı Şifresini Unuttuğunuzda Ne Yapmalıyım

Bunu yapmak için cihazınızı Kurtarma Modunda açmanız gerekir. Cihazınızı kapattıktan sonra Sesi Açma ve Güç Düğmesine aynı anda uzun süre basmanız gerekecektir.

Xiaomi Kilit Ekranı Şifresini Unuttuğunuzda Ne Yapmalıyım

Bu işlem cihazınızı Kurtarma Modunda başlatır. Daha sonra Verileri Sil seçeneğini belirledikten sonra, telefonunuzun tüm verilerini silecektir. Böylece unutulmuş şifreyi de silebilir ve cihazın yeniden kurulumunu yapabilirsiniz.

Google Hesabı ile Şifremi Unuttum Seçeneğini Kullanma:

Google hesabını kullanarak Kilit Ekranı Parolasını veya Düzenini sıfırlayabilirsiniz. İnternet bağlantısı şifrenin sıfırlanması için bir zorunluluktur. Beş kez yanlış kilit açma düzenini girdikten sonra, 30 saniye bekleyin ve Parolanızı mı Unuttunuz seçeneğine dokunun.

Xiaomi Kilit Ekranı Şifresini Unuttuğunuzda Ne Yapmalıyım

Kullanıcı adınız ve şifrenizle Google hesabınızda (Gmail hesabı) oturum açın ekranı gelirse. Yeni bir kilit açma deseni çizin veya şifre yazın, ardından Devam‘a dokunun. Tekrar onaylamak için Yeni kilit açma desenini çizin veya şifreyi yazın ve Devam’a dokunun. Bu yöntemi kullandığınızda cihaz verileriniz silinmez.

Android Cihaz Yöneticisi’ni Kullanma:

Android Cihaz Yöneticisini kullanarak unutulmuş kilit ekranı şifresinden kurtulmak için cihazınızın açık, internete bağlı ve Google hesabının eklenmiş olması gerekir. Ardından, Android Cihaz Yöneticisi‘ni ziyaret etmeniz ve Google hesabı ayrıntılarınızı kullanarak giriş yapmanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra üç seçenek bulacaksınız. Ses Çal, Kilitle ve Sil. Kilitle butonuna tıklarken, aşağıdaki seçenekleri göreceksiniz.

Xiaomi Ekran Şifremi Unuttum

Ayrıntıları girmek kilit ekranı şifrenizin yerini alabilir. Yanı burada cihazınız için yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Varsayılan bir şifre belirledikten sonra cihazınızın kilidini açabilir, daha sonra telefonunuzun Ayarlar bölümünden değiştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınızda cihaz verileriniz silinmez.

Sil seçeneğini kullanmak da kilitlemenize yardımcı olabilir, ancak telefonunuzdaki tüm verileri temizler.

TWRP Kullanma:

Cihazınıza daha önce herhangi bir nedenden dolayı  TWRP yüklediyseniz, TWRP’yi kullanarak kilit ekranı şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için cihazınızı TWRP Kurtarma Modunda önyükleme yapmanız gerekir. Ardından Advanced File Manager veri sistemine gidin ve aşağıdaki 5 dosyayı silin:

  1. gatekeeper.password.key
  2. gatekeeper.pattern.key
  3. locksettings.db
  4. locksettings.db-shm
  5. locksettings.db-wal

Tamamladıktan sonra, cihazınızı yeniden başlatın, şimdi yeni bir şifre ayarlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınızda cihaz verileriniz silinmez.

Yukarıda bahsi geçen ipuçlarının unutulan ekran kilidi nasıl açılır sorunuza ve şifrenizi sıfırlamada size yardımcı olacağını umuyoruz. Yardıma ihtiyaç duymanız durumda yorumlarda belirtebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

2 yorumlar

  1. Redmi note 8 ekran şifremi unuttum mı hesabıda açamıyorum

  2. Twrp ile silinecek dosyaların yeri;
    /Data/system içindeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.