AnaSayfa / Blog / Facebook Destek / Facebook Hesabım Çalındı Hacklendi
facebook hesabım çalındı, facebook çalındı, facebook hacklendi, facebook hesabım hacklendi

Facebook Hesabım Çalındı Hacklendi

Facebook Hesabım Çalındı, veya hesabınız hacklendi giriş yapamıyorsunuz. Hemen facebook hesabınızın kontrolünü geri kazanabilirsiniz.

Arkadaşlarından veya akrabalarından birine, sen gönderiyormuşsun gibi  “Teknosa / Migros hediye çeki dağıtıyorum. Seninde faydalanmanı istedim. numarana gelen kodu bana söyler misin” mesajlar gidiyor. Tek sorun sen teknolojiden anlamıyorsun. TV başında Sorvivor izliyorsun. Parmaklarındaki cips kalıntılarını temizlemeden önce, diğer ilgili arkadaşlardan daha SMS almaya başlarsınız. Ne Oluyor Olum?

Facebook Hesabım Çalındı

Görünüşe göre Facebook hesabınız hacklendi ve bunu yapan bilgisayar korsanları sizi taklit ediyor ve arkadaşlarınızı soyuyor.

Hesabınızı Nasıl Hacklediler?

Hackerların Facebook hesabınızı hacklemiş olabilecekleri birçok yol var. Şifreni tahmin edebilirlerdi. Bir kahve dükkanında bir Kötü İkiz Wi-Fi Hotspot kurun ve bir ortadaki saldırılar ile kimlik bilgilerinizi çalındı. Hesabınızın okuldaki bilgisayar laboratuarında oturum açmış olabilir veya belki de hesabınızı çalınmış bir tablet veya telefondan kullanıyor olabilirsiniz.

Facebook kimlik bilgilerinizi nasıl elde ettikleri dikkate alınmaksızın yapabileceğiniz en iyi şey, yaptıkları zarar miktarını sınırlamak için hızlı hareket etmektir. Çünkü eğer çok fazla zaman harcarsanız, arkadaşlarınızı dolandırıcılığın gerçekte olduğunu düşünen arkadaşlarınıza bağlı dolandırıcılıklara düşmeleri için aldatmaca taktikleri kullanmaya başlarlar.

Bu dolandırıcılar tarafından çekildikleri takdirde bir çok arkadaşınızı kaybedebilir ve hesabınızı 2 faktörlü kimlik doğrulamasıyla daha iyi koruyamadığınızdan veya hesapların saldırıya uğramasını engellemek için kullanılabilecek diğer Facebook Güvenlik özelliklerinden pek çoğunuzun sorumlu olmadığından sizi suçlayacaklar.

İş işten geçmeden önce, işleri normale döndürmek için aşağıdaki adımları izleyin.

facebook hesabım çalındı, facebook çalındı, facebook hacklendi, facebook hesabım hacklendi

Facebook Hesabım Hacklendi

1. Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et Sayfasına gidin

2. “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” butonuna tıklayın.

3. “Hesabınızı Tanımlayın” sayfasında, e-posta adresinizi, telefon numaranızı, Facebook kullanıcı adınızı veya adınızı ve arkadaşlarınızdan birinin adını girin.

4. Hesabınızı ele geçirilmiş olarak bildirmek için sağlanan talimatları izleyin.

5. Hesabınız tekrar eski haline getirildikten ve kontrolünüzün altına geri döndüğünde, “Hesabım” Şifre bölümünün altındaki “Değiştir” bağlantısını tıklayarak Facebook hesabınızı “Hesap Ayarları” sayfasından sıfırlayın.

6. Facebook Gizlilik Ayarları sayfasından “Uygulamalar ve Web Siteleri” ni tıklayın. “Kullandığınız Uygulamalar” bölümü altında, “Ayarları Düzenle” yi tıklayın ve ardından hesabınızın güvenliğini aşmak için kullanılmış olabilecek şüpheli / kötü amaçlı uygulamaları silmek için “X” i tıklayın.

7. Arkadaşlarınıza, hesabınızın saldırıya uğradığını ve hesabınızı ihlal eden bilgisayar korsanlarının duvarlarına, sohbet oturumlarına veya bilgisayar korsanlarının gönderdiği Facebook e-postalarına gönderdikleri herhangi bir bağlantıyı tıklamamaları konusunda onları uyarın.

Facebook çalındı durumlarında yukarıda anlattığım işlemlerin tamamını daha önce facebook hesabınıza giriş yaptığınız bir bilgisayardan veya cep telefonundan yapın.

Yine, bu durumun gelecekte gerçekleşmesini önlemek için, Facebook Giriş Onayları ve çoklu kimlik doğrulama faktörlerine dayanan diğer Facebook kimlik doğrulama onayı işlemleri gibi özellikleri etkinleştirmeyi düşünün. Birkaç basit adım, Facebook güvenliğinizi ve gizliliğinizi büyük ölçüde artırabilir.

Facebook’ta güvende kalmayla ilgili ipuçları için bu ek kaynaklara göz atın:

Yukarıda Facebook Hesabım Çalındı sorununa karşı ne yapa bileceğiniz hakkında bilgi verdik. işlemlerde başarılı olabilmeniz için son giriş yaptığınız şifreyi bilmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda çok büyük bir ihtimal sizden kimlik fotoğrafınız istenecek. Hesapta ki ad soyad doğum tarihi gibi bilgileriniz  kimliğinizle uymuyorsa hesabınız geri verilmeyecektir. Bu durumda yapacağınız en büyük şey, arkadaşlarınıza facebook hacklendi diye dert yanmak olacaktır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.