facebook hesabım çalındı, facebook çalındı, facebook hacklendi, facebook hesabım hacklendi

Facebook Hesabım Çalındı Hacklendi Nasıl Kurtarılır 2020

Facebook Hesabım Çalındı, veya hesabınız hacklendi giriş yapamıyorsunuz. Facebook kuşkusuz en popüler sosyal medya sitesidir. Milyarlarca insan Facebook’u çeşitli amaçlar için kullanıyor.  Bu kadar popüler olan bir ağda, kullanıcıları bir dizi saldırıya uğramış hesapla karşılanıyor. Ancak, facebook hesap kurtarma kolaydır ve birkaç adımda yapılabilir. Bununla birlikte, hesabınızın saldırıya uğradığını ve kurtarmak için hızlı çalıştığını fark etmelisiniz. Kurtarıldıktan sonra, facebook hesabınız hakkında ekstra koruyucu olmanız ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

Çalınmış veya Saldırıya uğramış facebook hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olabilecek bazı prosedürler çözüm yolları aşağıdadır.

Arkadaşlarından veya akrabalarından birine, sen gönderiyormuşsun gibi  “Teknosa / Migros hediye çeki dağıtıyorum. Seninde faydalanmanı istedim. numarana gelen kodu bana söyler misin” mesajlar gidiyor. Tek sorun sen teknolojiden anlamıyorsun. TV başında Sorvivor izliyorsun. Parmaklarındaki cips kalıntılarını temizlemeden önce, diğer ilgili arkadaşlardan daha SMS almaya başlarsınız. Ne Oluyor Olum?

Görünüşe göre Facebook hesabınız hacklendi ve bunu yapan bilgisayar korsanları sizi taklit ediyor ve arkadaşlarınızı soyuyor.

Sadece Şifre Değiştiyse:

Facebook güvenlik önlemleri yeteri kadar alınmadıysa en yaygın saldırı türü şifre değişikliğidir. Orijinal kullanıcının erişememesi için hesabın parolasını değiştirerek yapılır. Nitekim, böyle bir hesabı kurtarmak nispeten daha kolaydır. Bunu yapmak için bu adımları izlemeniz gerekir.

 • Yalnızca şifre değiştiyse ve hesabın ilişkili e-postasına hala erişebiliyorsanız, facebook giriş sayfasındaki “şifremi unuttum” seçeneğine gidebilirsiniz.
 • Facebook sizi başka bir sayfaya yönlendirecek ve sizden kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmenizi isteyecektir.
 • Seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz.
 • Facebook profilinizi bulacak, özel profilinizi görüntüleyecek e-posta adresini veya cep telefonu numarasını girin ve “devam et” e tıklayın.
 • İstediğiniz kurtarma seçeneğine bir kurtarma kodu gönderilir. Bu kodu girin ve devam et’i tıklayın.
 • Şimdi yeni şifrenizi ayarlayın, hesabınız tekrar kullanıma hazır olacaktır.

Bir kaç gün sonra tekrar facebook hesabım hacklendi dememek için hesabınız ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerini alın.

facebook hesabım çalındı, facebook çalındı, facebook hacklendi, facebook hesabım hacklendi

Facebook E-Posta Adresinize Erişim Yok

Bilgisayar korsanı yani hacker (siz farklı bir ifade de kullanabilirsiniz) hesabınızı hacklemeyle biraz daha ilerlediyse ve facebook ile ilişkili e-postanıza erişilemiyorsanız, kurtarmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 • Şifremi unuttum seçeneğini tıklayın.
 • Şimdi kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girerek Facebook’un profilinizde arama yapmasına izin verin.
 • Facebook tarafından bulunduğunuzda profilinizi tıklayın, şifrenizi sıfırlamak için bir iletişim kutusu açılacaktır.
 • İlişkili e-posta adresinize erişiminiz olmadığından “bunlara artık erişemezsiniz” i tıklayın.
 • Daha sonra genişletilmiş kurtarma seçenekleri verilecek ve bu, facebook hesabının yaşına bağlıdır. Eski facebook hesapları, hesaplarını kurtarmak için Güvenlik sorusu seçeneğine sahiptir.
 • Yeni Facebook kullanıcıları, hesaplarına tekrar erişim kazanmak için “güvenilir kişiler” seçeneğini kullanabilir. Bunu yapmak için, erişiminiz olan e-posta adresini girin ve güvenilir kişilerimi göster ‘i tıklayın ve bunlardan birinin adını girin. Facebook, yalnızca güvenilir kişinizin erişebileceği bir bağlantı sağlar. Onlardan bağlantıyı tıklamasını ve sizin için güvenlik kodunu almasını isteyin. Hesabınızı kurtarmak için güvenlik kodunu girin.

Burada önemli olan bir nokta yukarıdaki adımları uygulamanıza izin verilebilmesi için kullandığınız cihazdan daha önce o hesaba erişim yaptığınızın doğrulanması gerekir.

Tüm Bilgileri Değiştirilmiş Facebook Hesabını Kurtarma

Parolanız ve ilişkili e-posta değiştiyse, hesabı kurtarma şansınız bir miktar azalmıştır. Bu tür durumlardan geçmek için uygulayabileceğiniz iki prosedür vardır. Hesabı, cep telefonu numaranızla veya eski e-posta adresinizle kurtarmanızı gerektirir.

1. Yöntem

 • Cep telefonu numarasından kurtarma yapmak için yapmanız gereken tek şey facebook sayfasına gitmek. Şifremi unuttum seçeneğini tıklayın. Ardından kullanıcı adı veya e-posta adresi gibi hesap bilgilerinizi girin, Facebook profiliniz göründüğünde üzerine tıklayın ve kurtarma seçenekleri görünecektir. Cep telefonu numarası seçeneğini tıklayın. Cep telefonu numaranızı girin, Facebook size güvenlik kodu verilecek bir kısa mesaj gönderecektir. İletişim kutusuna kurtarma kodunu girin. Artık facebook hesabınız için yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
 • Diğer bir yol da e-posta değişikliği bildirimi ile kurtarma. E-posta adresiniz değiştirildiyse, Facebook daha önce gerekli olan e-posta adresinize bir e-posta gönderecek ve e-posta değişikliği hakkında sizi bilgilendirecektir.
 • E-posta kimliğiniz saldırıya uğradıysa, “bunu yapmadıysanız, lütfen hesabınızın güvenliğini sağlayın” seçeneğini tıklayın. Hesabınızı güvence altına alma seçeneği sunulur.
 • Ardından Facebook size hesap ve güvenliğe göre bir dizi kurtarma seçeneği sunacaktır. Devlet kimliğini yüklemeniz istenebilir, Facebook bunu doğrular ve hesabınızı yeniden etkinleştirir.
 • Başka bir seçenek, hesabı kurtarmak için doğum tarihinizi girmek olacaktır.
 • Bir başka eğlenceli seçenek de, Facebook’un size resimlerini göstererek ve adlarını sorarak arkadaşlarınızı tanımanızı istemesidir.

2. Yöntem

Facebook hesabınızı kurtarmak için yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa, işte size yeni güncellenmiş yöntemler. Facebook, yalnızca şifrenizi en çok Facebook’ta oturum açmak için kullandığınız cihazdan sıfırlamaya çalıştığınızda herhangi bir doğrulama yapmadan (bazı durumlarda) sıfırlamanızı sağlayan yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Bu, facebook çalındı ve birçok yöntem denediyseniz ve çalışmadıysanız, aşağıdaki yöntemi deneyin;

 • Oturum açma, oturum kapatma veya en çok yaptığınız etkinlikler gibi en çok Facebook için kullandığınız cihazı kullanın.
 • Örneğin; Xiaomi cihazınızı 2 yıl boyunca Facebook için de kullanıyorsanız.
 • Bu cihazdan şifrenizi kurtarmayı / sıfırlamayı deneyin.
 • Facebook cihazınızı tanırsa, herhangi bir doğrulama yapmadan şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.
 • Mümkünse, Facebook şifrenizi sıfırlamaya çalışırken, Facebook için kullandığınız Wi-Fi / Ağı çoğunlukla Ev Wi-Fi’niz gibi kullanın.

Bu sizin durumunuzda çalışmayabilir, ancak denemelisiniz. Başaramadıysanız, davanıza bazı önerilerde bulunabilmemiz için yorumunuzu aşağıya yazmanız yeterlidir.

3. Yöntem

Facebook şu anda Kimlik Doğrulama adlı bir hizmet başlattı / genişletti. Bu özellik sayesinde, devlet tarafından verilen bir kimlik göndererek kimliğinizi onaylayabilirsiniz. Kimliğinizi gönderdikten sonra, Facebook 1-3 gün içinde size yanıt verecek ve hesabınızı kolayca geri almanıza yardımcı olacaktır. İşte adımlar:

4. Yöntem

Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et Sayfasına gidin

 • “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” butonuna tıklayın.
 • “Hesabınızı Tanımlayın” sayfasında, e-posta adresinizi, telefon numaranızı, Facebook kullanıcı adınızı veya adınızı ve arkadaşlarınızdan birinin adını girin.
 • Hesabınızı ele geçirilmiş olarak bildirmek için sağlanan talimatları izleyin.
 • Hesabınız tekrar eski haline getirildikten ve kontrolünüzün altına geri döndüğünde, “Hesabım” Şifre bölümünün altındaki “Değiştir” bağlantısını tıklayarak Facebook hesabınızı “Hesap Ayarları” sayfasından sıfırlayın.
 • Facebook Gizlilik Ayarları sayfasından “Uygulamalar ve Web Siteleri” ni tıklayın. “Kullandığınız Uygulamalar” bölümü altında, “Ayarları Düzenle” yi tıklayın ve ardından hesabınızın güvenliğini aşmak için kullanılmış olabilecek şüpheli / kötü amaçlı uygulamaları silmek için “X” i tıklayın.
 • Arkadaşlarınıza, hesabınızın saldırıya uğradığını ve hesabınızı ihlal eden bilgisayar korsanlarının duvarlarına, sohbet oturumlarına veya bilgisayar korsanlarının gönderdiği Facebook e-postalarına gönderdikleri herhangi bir bağlantıyı tıklamamaları konusunda onları uyarın.

Sonuç:

Facebook çalındı durumlarında yukarıda anlattığım işlemlerin tamamını daha önce facebook hesabınıza giriş yaptığınız bir bilgisayardan veya cep telefonundan yapın.

Yine, bu durumun gelecekte gerçekleşmesini önlemek için, Facebook Giriş Onayları ve çoklu kimlik doğrulama faktörlerine dayanan diğer Facebook kimlik doğrulama onayı işlemleri gibi özellikleri etkinleştirmeyi düşünün. Birkaç basit adım, Facebook güvenliğinizi ve gizliliğinizi büyük ölçüde artırabilir.

Facebook hacklendi yani saldırıya uğramış hesabınızı kurtarabileceğiniz yöntemler bunlar. Hesabınız saldırıya uğramış olsa da, neden ilk etapta olduğunu merak ettiniz mi? Facebook hesabınızı güvenli hale getirmeye çalışmalısınız. Bunu yapmak için açık olmanız gereken bir şey, facebook şifresini asla sahip olduğunuz diğer hesaplar için kullanmamaktır. Bu, başka bir hesabınız saldırıya uğradıysa Facebook profilinizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Facebook ayrıca, etkinleştirmek, güvenlik ayarlarınıza gitmek ve “Giriş Onayları” nı tıklamak için iki adımlı doğrulama sürümüne de sahiptir. Bunu yaptığınızda, hesabınız her yeni bir cihaza giriş yaptığınızda her zaman mobil numaranıza verilen güvenlik kodunu girmeniz istenecektir.

Bu ipuçları hesabınızı güvenli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Umarım, bu adımları faydalı bulacaksınız ve bu durumdan çıkmanıza yardımcı olacaktır. Facebook’ta saldırıya uğramak tıpkı hiç yaşanmamış olmasını istediğiniz bir kabus gibidir. Hesabınız bir kez saldırıya uğradığından, tüm kişisel bilgileriniz tehlikede ve bilgisayar korsanı hesabı uygunsuz bir şekilde kullanabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.