22Find

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Bu makalede 22find.com nedir ve bilgisayarda kullandığnız tarayıcılara bulaşması durumda 22Find.com nasıl kaldırılır öğreneceğiz.

Bugün 22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır, Chrome, İnternet Explorer ve Firefox’dan Nasıl Kaldırılır Bunu öğreneceğiz. İnternete bazı siteler konu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmuş. Ancak bu bilgilerde bazı eksiklikler nedeni ile kimiler yapmış kimileri yapamamış. Bu yazımda yaşan bu sorun ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşımında bulunacağım.

Bu tür tarayıcı virüsleri ile uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programı kullanmanız gerekiyor. Bu programı seçiminin yapmak için size yardımcı olacak En iyi Ücretsiz Antivirüs Programları listemize bakabilirsiniz.

22Find.com Nedir

Hatırlarsınız V9, Ask.com gibi siteler vardı, ki hala var. Bunlardan sonra yine Çin kaynaklı bir sistem virüsü ile kullanıcıların başı dertte. 22Find isimli bu virüs bilgisayara yüklenen oyun yada benzeri uygulamalar ile birlikte sisteme yerleşiyor. Sonuç V9 ile aynı. Yani hangi tarayıcıyı açarsanız karşınıza 22Find sitesi çıkıyor.

Sisteme yerleşmesi biraz farklı olduğu için yapılan yarım işlemlerde Anasayfa gene 22Find olarak değişiyor. İzniniz olmadan web tarayıcınızın giriş sayfası değişir ve varsayılan arama sağlayıcısı  22Find olarak değiştiği için, 22Find Hijacker olarak kabul edilir. Hijacker: Bazı web siteleri tarafından, sayfalarının ziyaret sayısını arttırmak, kendi web sitelerindeki reklamların yüksek görüntülenme rakamlarına ulaşmasını sağlamak amacıyla web tarayıcınıza yerleştirilen, başlangıç sayfalarını ve arama sayfalarını değiştirebilen küçük bir program ya da registry ayarıdır.

22Find.com Nasıl Kaldırılır

Lafı baya uzattık şimdi bu saçma başlangıç sayfasından nasıl kurtulacağız bunu öğrenelim.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

 

Çözüm 1

Önce sistemdeki tarayıcıların hepsinin açılış sayfasını 22find.com yerine istediğiniz sayfaya ayarlayın.

Chrome’da ilgili ayara sağ üstteki üç çizgili butona basıp Ayalar sekmesine giderek (Başlangıçta yazan kısım),

Firefox’ta sol üstteki Firefox menüsü altından Seçenekler’i seçip (Genel kısmında giriş sayfası ayarı),

Internet Explorer için ise sağ üstteki dişli simgesine tıklayıp Internet Seçenekleri’ni (Giriş sayfası yazan kısım) seçerek ulaşabilirsiniz.

Açılış sayfaları ayarlarını yaptıktan sonra sisteminizdeki tarayıcıların kısayollarına sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini seçin. Açılan ekranda Kısayol sekmesine gelip Hedef kısmına göz atın. Hedef kısmındaki link ….tarayıcıadı.exe” şeklinde bitmelidir. Bu kalıbın en sonundaki tırnak işaretinden sonraki kısmı (ki burada yine 22find yazısını göreceksiniz) silin. Bu işlemi tüm tarayıcılar için yapmayı unutmayın.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Chrome, İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarınızın eklentiler kısmını kontrol ederek 22find yazan tüm eklentileri kaldırın.

Çözüm 2

Lütfen Malwarebytes Anti-Malware nin en son resmi sürümünü indirmek  için aşağıdaki simgeye tıklayın.

alt

Malwarebytes ‘Anti-Malware programının yükleme işlemini mbam-setup uygulamasına çift tıklayarak başlatın.

alt

Kurulum başladığında,  önce dil seçenjeğini soracak kendinize göre artık bunu ayarlayın. daha sonra varsayılan ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadan programın kurulumunu gerçekleştirin. Program yüklemesi bittiğinde, güncellemelerin olup olmadığını kontrol edin şeklinde gelen onay kutucuğunu kaldırmayın. Sonra Son  butonuna basın. Malwarebytes programı eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isterse sakın bilgisayarı yeniden başlatmayın. 22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

alt

alt

-Malwarebytes Anti-Malware şimdi başlayacak ve bir deneme süresi başlatmak için istenir diye bir uyarı gelecek buna Reddet diyerek kapatalım.

Program açıldığında Türkçe olarak çalışacaktır.  Tarayıcı sekmesini seçin ve  Derin tarama gerçekleştir seçeneğini işaretleyin ve sonra olası virüsler için bilgisayarınızda taramayı başlatmak için Tara butonunu tıklayın.

alt

Malwarebytes ‘Anti-Malware aşağıda gösterildiği gibi 22Find.com’ın ürettiği bilgisayarınızdaki zararlı dosyaları taramaya başlayacak.

alt

Tarama işlemi bittiğinde bir mesaj kutusu görünecektir  Tamam butonunu tıklayın, hemen ardından Sonuçları Göster butonuna tıklayın

alt

Malwarebytes ‘ Malware nin bulduğu virüsler resimde gösterilmiştir, tabi sizinki resimde görünenden farklı olabilir. Bütün seçeneklerin işaretli olduğundan emin olun ve Seçilenleri Kaldır butonuna tıklayın

 alt

 

Çözüm 3

Lütfen AdwCleaner’ın en son resmi sürümünü indirmek  için aşağıdaki simgeye tıklayın.

alt

İndirdiğiniz AdwCleaner.exe dosyasına çift tıklayarak çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

ARA butonuna tıklıyoruz ve program bilgisayarınızda ki zararlı eklentiler tarıyor. Tarama işleminden sonra bilgisayarındaki sorunlar bir Not defterinde çıkacak eğer burada yazan bilgilerden bir şey anlamıyorsanız boş verin kapatın 🙂

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Pencereyi kapattıktan sonra SİL butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ekrana bir uyarı gelecek. Uyarıya Tamam demeniz gerekiyor.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Silme işleminin tamamlanmasını bekleyelim. İşlem kısa bir sürede tamamlanacaktır.  Daha sonra ekrana AdwCleaner programı ile ilgili bildirim gelecek buna da Tamam diyoruz.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Silme işlemi artık tamamlandı. Bu ekrana da tamam diyoruz ve bilgisayarımız yeniden başlıyor. Yeniden başlama işleminden sonra silinen  kayıtlar ile ilgili bilgisayarınıza gelecek not defterini kapatabilirsiniz.

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Artık, 22Find.com denen başlangıç sayfasından kurtulmuş oldunuz. Sorun ve sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz. 22Find.com Nedir Nasıl Kaldırılır

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

8 yorumlar

  1. Arkadaşlar Benimde başıma illet olmuştu bu olay

    “AdwCleaner” adlı küçük ve ücretsiz bir virüs temizleyici ile tüm tarayıcılarım eski haline geldi. Hatta daha önce kendiliğinden kurulmuş olan bir sürü toolbarı da yok etti. Valla allah razı olsun bu programı yapandan

  2. melis çınar

    sağ olun

  3. şenol barlas

    teşekkürler

  4. sağ olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.