AI Kamera Nedir, Akıllı Telefon Kameralarında Yapay Zeka Özelliği Hakkında Tüm Detaylar

AI Kamera Nedir | Yapay Zeka Kamera Detayları

Bu makalemizde AI Kamera Nedir ve herhangi bir android telefonda yapay zeka kamera özellikleri nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağız.

AI Kameralar için, Google, Huawei, ve Samsung gibi telefon üreticileri arasında bir öfke vardır. Birlikte, telefon kameralarına muazzam makine öğrenme geliştirmeleri getirdiler. Artık kameralar sadece çevreleyen manzaraları tanımakla kalmıyor, aynı zamanda kamera ayarlarında gerekli ayarlamaları da yapabiliyor.

AI Kamera Nedir

AI Kameradaki AI, Yapay Zeka anlamına gelir. Temel olarak bir yazılım olan Yapay Zeka, normalde düşünme, öğrenme ve problem çözme gibi insan zihinleriyle ilişkili bilişsel işlevler sergileyen makinelere atıfta bulunmak için kullanılır.

Bu AI Camera Nedir sorusunun basit bir yanıtı oldu.

Yapay Zeka Kamera, daha önce Profesyonel Fotoğrafçılar için ayrılmış fotoğraf departmanında ağır kaldırma işlemini gerçekleştirir. İşlerinin doğası gereği, kamera ayarı ve görüntü işleme hakkında bir iki şeyi anlarlar. Ötomatik obtüratör hızı ve pozlama, doygunluk, renk derinliği, dinamik aralık ve kontrast gibi terimlerin ne olduklarını veya ne yaptıklarını bilmenize gerek kalmamasıdır. Demek istediğim, kim gerçekten diyafram ve ISO, ya da Beyaz Dengesi’ni anlıyor? En azından istemiyorum ve yine de gurur duyacağım çekimler yapmak istiyorum. Peki gerçekten  Çift Lensli Telefonlar Daha mı iyi Fotoğraf Çekiyor bilmek için bağlantıya tıklayın.

Yüzeyde, bir AI Kamera otomatik sahne tanıma işlemi yapar. Kameranızı doğru yöne doğru yönlendirdiğinizde, AI Kamera o çekim için kullanılan sahnelerin arkasındaki ayarları otomatik olarak değiştirmek üzere devreye girer. Sahnelerin arkasında gerçekte olan şey, basit bir noktadan ve çekimden çok daha ileridir. Yapay zeka kamera hangi sahne tipine baktığını belirlemek ve aynı zamanda göz açıp kapayıncaya kadar ışık koşullarını ayarlamak zorundadır. Bazı dinamik pozlama ve renk ayarlarına eklemeyi ve mümkün olan en iyi görüntü için bazı harika efektleri eklemeyi unutmayalım.

Yapay Zeka Akıllı Telefon Kameralarında

Kameralardaki yapay zeka sadece sahne tanıma ile ilgili değildir. Portrelerde kenar algılama, yüz tanıma, renk profillerini geliştirme, cildi yumuşatma gibi pek çok cephede çalışır. Kısacası, konuyu ön plana çıkarmak ve gerçek zamanlı olarak işlemek için kamerayı algoritmalar aracılığıyla eğitiyor. Ve bu süreç biraz makine öğrenmesi gerektiriyor.

AI Kamera Nedir, Akıllı Telefon Kameralarında Yapay Zeka Özelliği

Yapay zeka kamera, fotoğraf makinesinin konuyu seçebileceği ve makine öğrenmesi yoluyla geri kalanı bulanıklaştırabileceği videolara da uzanır. AI, görüntüleri analiz eden ve uygun efektleri ve filtreleri öneren Google Foto gibi uygulamaları da kapsar. Bahsetmiyorum bile, insanlar arama özelliği.

DSLR fotoğraf makinelerinde sahne tanıma sisteminden farklı. Bilmeniz gerekiyorsa, sahne tanıma uzun süre DSLR fotoğraf makinesinin bir parçasıydı. Bir telefonda, kamera bilgileri alır ve görüntü işlemcisine besler; bu da sahneyi parlaklık, beyaz dengesi ve diğer ayrıntılarla yalnızca en doğal sonuçları verecek şekilde geliştirmek amacıyla değerlendirir.

Çoğu durumda, kamera yazılımı bu tür özellikleri tek başına çekemez. Örneğin, HDR+ görüntülerini normal bir işlemciden beş kat daha hızlı işlemek için Pixel Visual Core adlı ikincil bir yonganın gücünü kullanan Pixel kamera örneğini ele alalım.

Akıllı Telefonlarda AI Kamera Nedir

Google Pixel, Apple iPhone X veya Huawei Mate 20 Pro gibi çoğu telefon, portre modunda daha iyi yüz tanıma ve kenar algılamasını iyileştirmek için özel bir Neural Engine‘in yardımını alır. Neural Engine, sistemlerin bu verileri kolayca sınıflandırmasını sağlamak için tonlarca veri sıralar. Bizim durumumuzda bu, kameranın evcil hayvanlar, renkler, manzara, binalar vb. gibi ortak sahneleri seçmesine yardımcı olur.

Artık AI Kameradaki AI kısaltmasının, Yapay Zeka anlamına geldiğini biliyorsunuz. AI Kamera Nedir ve çalışma mantığı ile ilgili mümkün olan tüm detayları anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.