Akıllı Aydınlatma Gerçekten Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Akıllı Aydınlatma Gerçekten Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Philips Hue gibi akıllı aydınlatma markaları, verimliliğini artırmayı çok seviyor, Peki enerji tasarrufu gerçekten görebilir miyiz?

En iyi cevap: Akıllı Aydınlatma dahil olmak üzere LED ampuller, eski akkor ampullerden çok daha fazla enerji tasarrufludur. Ancak akıllı ampullerin daha yüksek maliyette olması, kısa sürede tasarruf edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Akıllı ev markaları, ampullerini enerji tasarruflu bulmaya bayılırlar ve uzun vadede tasarruf etmenizi sağlarlar. LED ampullere geçerek elektrik faturanızı kesinlikle iyi bir miktar kesebilseniz de, akıllı ışık almanın getirdiği yüksek maliyetleri de dikkate almanız gerekir.

Akıllı Aydınlatma

Akıllı ışıklar size daha pahalıya mal olacak, ancak akkor ampullerden geliyorsanız yıllık olarak biraz tasarruf edersiniz.

Philips Hue ve LIFX (Lifx satışı Ülkemizde Yok) gibi popüler markalar, şekil, boyut ve farklı renkler elde edip etmemelerine veya yalnızca değişen beyaz tonlarına sahip olmalarına bağlı olarak, zaman zaman ampul başına 300 TL kadar ücret alabilir. Philips Hue rotasına giderseniz, bunları birbirine bağlamak için gereken Hue Köprüsü’nü de hesaba katmanız gerekecek (250 TL daha fazla ilave) (şirketin yeni Bluetooth kontrollü ampullerinden birini tercih etmediğiniz sürece).

Buna karşılık, normal bir LED ampulün ortalaması yaklaşık 20 TL. Philips, 800 lümen LED ampullerinin 24 paketini sadece 480 TL’ye satıyor. Philips’in standart ampullerinin daha kısa ömürlü olmasına rağmen (Hue ampullere göre 11.000 saat, 25.000’e karşılık), Hue lambalarıyla tüm evinize takmak için ödeyeceğiniz aynı fiyata yüzlerce normal LED ampul satın alabilirdiniz.

Aynısı akkor ampuller için de geçerlidir. Bir Philips Hue veya LIFX ampulün derecelendirildiği aynı 25.000 saatte, yaklaşık 25 akkor ampulden geçeceksiniz. Ancak ampul başına sadece 10 TL civarında, kolayca değiştirilebiliyor. Hata yapmayın; Akıllı ışıklar daima en pahalı seçenek olacaktır.

Akıllı Aydınlatma Enerji Tasarrufu

Akıllı ev markaları tarafından ilan edilen bu tasarruflar yine de yalan değildir. Eviniz eski akkor ampullerle donatılmışsa, neredeyse evrensel olarak LED olan akıllı ampullere geçiş yapmak, yıl boyunca elektrik faturanızda önemli miktarda tasarruf sağlayabilir. Akkor ampuller enerji açısından çok verimli değildir ve kullanım fiyatları yılın konumuna ve zamana bağlı olarak değişebilse de, 60W akkor ampulün her biri yıllık 30 tl civarındadır.

Evinizde, toplamda 20 ampul varsa (bu, kaç odayı kapsıyorsa, genellikle kaç lamba kullanan tavan armatürleri olduğu göz önüne alındığında), sadece aydınlatma için her yıl 600 TL maliyetiniz var. Aynı şekilde, 12W’lık bir LED ampul sadece yılda 20 TL ye mal oluyor, yani aynı 20 ampul evinin aydınlatılması yıllık sadece 400  TL mal oluyor. Her yıl 100 TL’lik bu fark kesinlikle zamanla artırabilir. Ancak akıllı ampullerin kendisinde ne kadar daha fazla ödeme yaptığınız göz önüne alındığında, para biriktirmeye başlasanız bile, tamamlamanız evinizdeki ampulün kırılmasından daha uzun sürecektir.

Akıllı düğmeyle ışık anahtarınızı her zaman açık tutmanın ek maliyetinden endişe duyuyorsanız, sakın olmayın. Boş durumlarındaki akıllı ışıklar biraz güç çekiyor, ancak fark önemsiz.

Maliyet Verimliliği Üzerine Özellikler

Elektrik faturanızda tasarruf etmek niyetinde olan akıllı ampuller satın almayın. Sonunda ileriye gidecekseniz, önemli miktarda yatırım yapmadan aynı yıllık düşük maliyetleri veren düzenli LED ampuller satın almak çok daha ekonomiktir.

Bunun yerine akıllı ışıklar satın almalısınız. Ancak evinize sundukları rahatlığı takdir edersiniz.

Akıllı ışıkları satın alın, çünkü bunları telefonunuzla veya sesinizle kontrol edebilirsiniz veya belirli zamanlarda ve belirli koşullar altında otomatik olarak açılıp kapanması planlanmış olabilir. Onları satın alın çünkü eviniz için beyazdan daha fazla renk seçeneği isteyebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.