Android Uygulamaları SD Karta Aktarma Makale Görselleri

Android Uygulamaları SD Karta Aktarma

Yetersiz depolama alını hatalı bir tercihin doğurduğu sonuçlardan biridir. Android Uygulamaları SD Karta Aktarma bu soruna çözüm olabilir.

Android akıllı telefon veya tablet kullanırken insanların karşılaştığı yaygın bir sorun, görüntü ve video kaydetmek veya video oyunları ve diğer uygulamaları yüklemek için alan veya hafıza eksikliğidir. Bu sorun için en kolay çözümlerden biri, cihazınızdan içerik silinmesinin yanı sıra, Android Uygulamaları SD Karta Aktarma dır.

SD Kart Nedir? 

SD kartlar veri depolamak için küçük plastik kartlardır. Üç farklı boyutta SD kart vardır.

 • SD Kart: 24 x 32 mm boyutlarında orijinal SD kart formatı. Bu daha çok masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.
 • MiniSD Kart: MiniSD kart, 21 x 30 mm ölçülerindeki normal SD karttan daha küçük. Bu format eski akıllı telefonlarda ve tablet modellerinde yaygındır ancak sonunda daha küçük MicroSD kartlarla değiştirilmiştir.
 • MicroSD Kart: Genellikle modern akıllı telefonlarda, tabletlerde, dijital kameralarda ve Nintendo Switch gibi video oyun konsollarında kullanılan SD kart türü. MicroSD kartlar 15 x 11 mm boyutundadır.

Tüm SD kartlar çeşitli saklama boyutlarında mevcuttur ve fiyatları, boyutuna, markaya ve bunları satan bireysel mağazaya bağlı olarak değişecektir.

NOT: Çoğu MiniSD ve MicroSD kart, dizüstü bilgisayar gibi standart SD kart boyutlarını gerektiren cihazlarda kullanılmalarına izin veren bir adaptör ile satılmaktadır. Mini veya MicroSD kartlar, normal bir SD kart olarak bir SD kart yuvasına fiziksel olarak yerleştirilen bu adaptörlerin içine yerleştirilir.

En iyi Android Yedekleme Uygulamaları makalemizi okuyarak herhangi bir soruna karşı yapmanız gereken yedekleme ve geri yükleme hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SD Karttaki ‘SD’ Anlamı Nedir?

Kart formatındaki SD ismi resmi olarak Secure Digital anlamına gelir (ancak birçok kişi onu popüler bir SD kart üreticisi olan SanDisk’in kısaltması olarak kullanır).

SD kartların Nintendo’nun Nintendo DS ve 3DS taşınabilir video oyun konsolları ailesine bağlantısı yoktur.

Android Uygulamaları SD Karta Aktarma

SD kartı Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde kullanmadan önce, doğru şekilde biçimlendirmeniz gerekir. Cihazınıza bağlı olarak, bunu yapmanın iki yöntemi vardır.

SD Kart Biçimlendirme

Yöntem 1: Otomatik

 • SD kartınızı taktıktan sonra, Android cihazınız size bir bildirim verebilir. Bildirimin içinden, Kurulum üzerine dokunun.
 • İki format stilinden birini seçmeniz istenecektir. Cihazlar arasında belge, fotoğraf ve video aktarmak için kullanmayı planlıyorsanız Taşınabilir Depolama Olarak Kullan üzerine dokunun. Uygulama yüklemek istiyorsanız, Dahili depolama alanı olarak kullan üzerine dokunun. Uygulamaları SD karta aktarmayı planlıyorsanız, ikinci seçeneğe dokunun.
 • İleri üzerine dokunun.
 • Sil ve Formatla üzerine dokunun. Bu, şu anda kartınızdaki her şeyi silecek ve Android cihazınızda kullanım için hazırlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

Android Uygulamaları SD Karta Aktarma için SD kartınız şimdi hazır olmalıdır.

Yöntem 1: Manüel

Bir bildirim almadıysanız veya yanlışlıkla kazayla attıysanız, aşağıdakileri yaparak diski hala biçimlendirebilirsiniz.

 • Ayarları aç.
 • Depolama üzerine dokunun.
 • SD kartınızın adına dokunun.
 • Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.
 • Depolama ayarları üzerine dokunun.
 • Diskteki her şeyi silmek ve dosyaları aktarmak için kullanmak için Format üzerine dokunun. Diski Android uygulamalarını depolamaya hazırlamak için Dahili olarak biçimlendir üzerine dokunun.
 • Sil ve Formatla üzerine dokunun.

SD kartınız artık tüm içeriğini silecek ve dokunduğunuz seçeneğe bağlı olarak dosyalar veya uygulamalar tarafından kullanılmak üzere biçimlendirilecektir.

Android Uygulamalar SD Karta Nasıl Taşınır

Bir Android uygulamasını SD karta aktarmak için, yukarıdaki adımlarla dahili olarak biçimlendirildiğinden emin olun ve ardından aşağıdaki adımları izleyin.

 • Ayarları aç.
 • Uygulamalar üzerine dokunun.
 • SD karta taşımak istediğiniz Android uygulamasını bulun ve listeden adına dokunun.
 • Depolama üzerine dokunun.
 • Kullanılan Depolama alanını okuyan metnin altında. Değiştir üzerine dokunun.
 • Depolama yerleri listesinden SD kartınıza dokunun. Seçtiğiniz uygulama şimdi SD karta taşınıyor.

Tüm Android Uygulamalarını bir SD Karta Taşıyabilir miyim?

Çoğu Android uygulaması bir SD karta aktarılabilirken, bazıları kullanamaz. Bu kısıtlama, genellikle Android cihazınızın donanımına doğrudan erişmeleri gerektiğinden, geliştiricileri tarafından uygulamalara uygulanır. Bu tür uygulamalar aynı zamanda akıllı telefonunuzda veya tabletinizde düzgün çalışması için gerekli olabilir ve bir SD kartına onları koyarak kart çıkarıldığında cihazınızı kıracak.

Bir Android uygulaması bir SD karta aktarılamıyorsa, onu taşıma seçeneği sadece gösterilmez, bu nedenle yanlış uygulamaları aktarmaktan endişe duymanıza gerek kalmaz. Bu makalede görsel bir içerik paylaşmadık. Ancak eğer Android Uygulamaları SD Karta Aktarma için görsellere ihtiyaç duyarsanız bize belirtin ekleyelim.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.