AnaSayfa / Blog / Android Destek / Android Virüs Belirtileri Telefonumda Virüs Var Mı
Android Virüs Belirtileri Telefonumda Virüs Var Mı

Android Virüs Belirtileri Telefonumda Virüs Var Mı

Telefonumda virüs var mı yada android cihazıma virüs bulaşır mı sorununa Android Virüs Belirtileri makalemizle yanıt olacağız.

Akıllı telefonlar her yerde oldu; hemen hemen herkes bugünlerde bir tane taşıyor. Ne yazık ki, akıllı telefon kullanımındaki artışla birlikte akıllı telefonlara kötü amaçlı yazılım yani virüs saldırısı sayısında tutarlı bir artış oldu.

Kötü amaçlı yazılım saldırıları, şişirilmiş faturalardan çalınan kişisel verilere veya daha kötüye gitmeye kadar uzanan bir dizi sorunla sonuçlandığında oldukça zararlı olabilir. Akıllı telefonunuzdaki bir virüsten kaçınmanın en iyi yolu, bu android virüs belirtileri konusunda uyanık olmaktır.

Hiç merak ettiniz mi: Telefonumda Virüs Var Mı?

Malware, özellikle ana bilgisayar sistemine zarar vermek için yazılmış kötü amaçlı bir yazılımdır. Malware telefonlara, bilgisayarlara ve diğer elektronik cihazlara saldırabilir. Android akıllı telefonunuz aniden garip davranmaya başlarsa ve neden kötü amaçlı yazılımın bulaştığını anlayamazsınız. Cihazınızda yaygın Android virüs belirtileri bulmak zor değil.

Birçok kötü amaçlı yazılım türü vardır: virüs, reklam yazılımı, Truva atları, casus yazılım, solucanlar ve fidye yazılımı. Bu programlar, kişisel veri kaybından para kaybına kadar cihazınıza ciddi zararlar verebilir.

Zararlı bir uygulama indirdiğinizde veya e-postalar, metinler ve hatta Bluetooth bağlantınız aracılığıyla malware yazılımı telefonunuza bulaşabilir. Bilmediğiniz tehlikeli bir bağlantıyı tıklatırsanız telefonunuza virüs bulaşabilir.

Virüsler ve solucanlar, virüslü bir telefondan diğerine yayılırken, adware sizi tıklatmaya çekmeye çalışırken ekranınızdaki reklamları yayınlar. Casus yazılım faaliyetlerinizi izler ve bilginiz veya izniniz olmadan akıllı telefonunuzdan hassas veriler toplayabilir.

İşte Birkaç Tanınmış Android Virüs Belirtileri

Android akıllı telefonunuzda bir virüs ya da bir tür kötü amaçlı yazılımın bulaştığını gösterirse, gösterileceği kesin işaretler vardır. Telefonunuz aşağıdaki belirtileri gösterirse, buna neyin sebep olabileceğine daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.

Pop-Up’ların Görünmesi

Telefonunuzda istilacı reklamlar ve açılır pencereler (pop-up) görürseniz, telefonunuza kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olduğu kesin bir işarettir. Şüpheli web sitelerine bağlantı veren hiçbir yerde görünmeyen pop-up reklamlar, bilmeden cihazınıza reklam yazılımı içeren bir uygulama yüklediğiniz anlamına gelir. Reklamlara tıklamayın.

İndirdiğiniz son birkaç uygulamayı hatırlamaya çalışın ve bunlardan hangisinin telefonunuza reklam yazılımı getirdiğini görün. Uygulamayı hemen kaldırın.

Veri Kullanımında Artış

Telefonunuza virüs bulaştığında, reklamları göstermek veya telefonunuzdan bilgi göndermek için telefonun veri kaynağını kullanır. Veri kullanımında aniden açıklanamayan ani bir artış görürseniz, telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Hangi uygulamaların telefonunuzda en fazla veri kullandığını görmek için ayarlara gidin ve Veri üzerine dokunun. Şüpheli bir şey görürseniz, hemen bu uygulamayı kaldırın.

Android Virüs Belirtileri Telefonumda Virüs Var Mı Sorunuza Yanıt olalım.

Faturanızda Açıklanamayan Fiyatlar

Telefonunuzdaki virüsler, telefonunuzu arama yapmak ve özel numaralara metin göndermek için kullanabilir. Telefon faturanızda, özellikle de SMS bölümünde açıklanamayan bir ücret fark ederseniz, nedeni saptamaya çalışmak için mesajlarınıza bir göz atın. Bir açıklama için servis sağlayıcınıza başvurun. Mesajların nereden geldiğini öğrenirseniz, uygulamayı hemen silin.

Hızlı Boşalan Batarya

Telefonunuzdaki virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, virüsleri yakmak için telefonunuzun kaynaklarını kullanır. Android Virüs Belirtileri içinde, cihazın pilinin ani boşalması da vardır. Telefonunuzun pili çok sık bitiyorsa, nedenlerini değerlendirmenin zamanı geldi.

Hangi uygulamanın en fazla gücü kullandığına genel bir bakış için Ayarlar’a gidin ve telefonunuzdaki Pil bölümünü açın. Sorunlu uygulamayı belirleyin ve orijinal bir uygulama olup olmadığını veya cihazınızda sorunlara neden olup olmadığını görmek için analiz edin.

Açıklanamayan Telefon Görüşmeleri ve Mesajları

Android telefonunuzda virüs bulaşmasının bir belirtisi, garip ve açıklanamayan telefon görüşmeleri ve telefonunuzdan gelen metinlerdir. Virüsler, bir cihazdan diğerine metinler, e-postalar vb. yoluyla yayılarak çoğalır. Telefonunuza virüs bulaşırsa, tüm bağlantılarınıza genellikle bağlantı içeren garip mesajlar gönderebilir.

Arkadaşlarınız sizden spam mesajları alıyorsa, telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Arkadaşlarından mesaj açmamalarını ya da linklere tıklamamalarını söyleyin. Bilgisayarınıza iyi bir anti-virüs programı yükleyin. 2019 yılın en iyi bilgisayar antivirüs programları ile tanışmak için Bilgisayar için En iyi Ücretsiz Antivirüs Programı makalemizi inceleyin.

Virüs taramak ve temizlemek için cihazınıza iyi bir anti-virüs programı yükleyin. Comodo, Kaspersky, AVG ve Avast gibi virüsten koruma yazılımı, telefonunuzu temizlemek ve tüm virüsleri temizlemek için mükemmeldir. Bu konuda ayrıca Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır makalemizi de okuyabilirsiniz.

Telefonun Aşırı Isınması ve Düşük Performans

Telefonunuza virüs, solucan veya reklam yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlar bulaştığında, kötü niyetli niyetlerini yaymak için telefonunuzun kaynaklarını kullanır. Sürprizin altında telefonunuzun ısınmaya başlaması şaşırtıcı değildir.

Telefonunuz aniden aşırı derecede yavaşladı ve fazla kullanılmamasına rağmen çok hızlı ısınırsa, kötü amaçlı yazılımın bulaştığı ihtimaller vardır. Telefonunuzu temizlemenin en iyi yolu, taramak ve temizlemek için iyi bir virüsten koruma programı yüklemektir.

Bilmediğiniz Uygulamaların Görünmesi

Bu çok yaygın, ancak genellikle gözden kaçan bir Android Virüs Belirtileri budur. Kötü amaçlı yazılım, indirdiğiniz uygulamalarla telefonunuza yol açabilir. Uygulamalar üzerine atılıyorlar ve uğursuz işaretleri görmeye başlayana kadar kötü amaçlı yazılım indirdiğinizi bile bilmiyorsunuz.

Güvenliğiniz için uygulamaları yalnızca Play Store’dan indirmek önemlidir. Uygulamaların iyi değerlendirildiğinden emin olun ve indirmeden önce yorumları okuyun. İndirmediğiniz yabancı uygulamaları görürseniz, bunları hemen kaldırın.

İnternet Kendi Kendine Bağlanma

Virüsler ve diğer malware yazılımlar, mesajını yaymak için telefonunuzun verilerini kullanır. Telefonunuzun gizlice Wi-Fi ve veri bağlantılarınızı müdahaleniz olmadan açtığını görüyorsanız, bunun nedeni kötü amaçlı yazılım olabilir. Bu programlar tercihlerinizi geçersiz kılabilir ve internete kendi başlarına bağlanabilir. Olağandışı internet etkinliği görürseniz, telefonunuzu virüslere karşı tarayın ve bir virüsten koruma programı kullanarak temizleyin.

Telefonu Virüslerden ve Malware Yazılımlardan Koruma

Telefonunuzu bu Android virüs belirtilerinden herhangi birinden ücretsiz ve güvenli tutmak için birçok önleyici adım vardır. Çoğu reklam yazılımı ve virüsün çıkarılması kolaydır, ancak casus yazılım gibi ortadan kaldırılması kolay olmayan bazı karmaşık kötü amaçlı yazılımlar vardır. Bu nedenle, düzeltici önlemler yerine güvende olmak ve önleyici tedbirler almak her zaman önemlidir.

1. Uygulamaları yalnızca Google Play Store’dan indirin. Bir uygulamayı her indirdiğinizde, önce derecelendirmeleri ve yorumları kontrol edin. Düşük bir puana ve düşük bir indirme sayısına sahipse, bu uygulamadan kaçınmak en iyisidir.

2. Uygulamaları üçüncü taraf kaynaklardan indirmeyin. Bunu sağlamanın en iyi yolu, Android telefonunuzda bu işlevi kapatmaktır. Telefonunuzdaki Ayarlar’a gidin ve Güvenlik bölümünü açın. Burada, Google Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklenmesini önlemek için Bilinmeyen Kaynakların devre dışı bırakıldığından emin olun.

3. İnternette gezinirken pop-up’lara tıklamayın. Bu pop-up reklamların çoğu reklamlara ve web sitelerine yol açarken, bazı pop-up’lar cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklemenizi zorlar.

4. Bilinmeyen e-postalarda, metinlerde ve WhatsApp mesajlarında garip, doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın. Güvenli olduğunu doğrulamadıkça arkadaşlarınızdan ve kişilerinizden gelen garip bağlantılardan da kaçınılmalıdır.

5. İşletim sisteminizi güncel tutun ve sık sık yedekleyin.

6. İyi bir virüsten koruma güvenlik uygulaması yükleyin, özellikle de yüklemeden önce her uygulamayı kötü niyetli içerik için tarayan bir uygulama.

Bu adımlar, karşılaşabileceğiniz tüm Android virüs belirtileri ile savaşmanıza yardımcı olur.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.