DNS Sızıntısı Nedir Nasıl Test Edilir ve Düzeltilir

Gizliliğiniz ve güvenliğiniz açısından sorun yaşamamak için DNS Sızıntısı Nedir Nasıl Test Edilir ve Düzeltilir mutlaka bilmeniz gerekir.

Bir anonim veya gizli servisi kullanırken, bilgisayarınızdan kaynaklanan tüm trafiğin anonim ağın üzerinden yönlendirilmesi çok önemlidir. Herhangi bir trafik ağa güvenli bağlantının dışına sızarsa, trafiğinizi izleyen herhangi bir tersici etkinliğinizi günlüğe kaydedebilir.

DNS veya alan adı sistemi, www.yaparimben.com gibi alan adlarını sayısal IP 123.456.789.012 gibi adreslerine çevirmek için kullanılır. Bilgisayarınızın, tarayıcınıza bir URL girdiğinizde olduğu gibi İnternet üzerindeki bir sunucuyla bağlantı kurması gerektiğinde, bilgisayarınız bir DNS sunucusuyla bağlantı kurar ve IP adresini ister. Çoğu İnternet servis sağlayıcısı, müşterilerine İnternet faaliyetlerinizi kaydetmek için kontrol ettikleri ve kullandıkları bir DNS sunucusu atar.

DNS Sızıntısı Nedir Nasıl Test Edilir ve Düzeltilir Öğrenmenize Faydalı Olacak Detaylı Makale.

DNS Sızıntısı

DNS Sızıntısı endişeniz varsa, seçtiğiniz çözümün durmasını sağlamak için şeffaf DNS proxy teknolojisini de anlamalısınız.

DNS Sızıntısı Nedir

DNS Sızıntısı: İnternet bağlantınızı iki bölümden düşünebilirsiniz. Beklediğiniz kısım, bir web sitesine bağlanmanız ve o web sitesini oluşturan verileri almanız. Ancak, başka bir kısmı var; Bir web sitesinin yerini bulmak için, bilgisayarınızın URL olarak girdiğiniz alan adını ve web sitesinin bulunduğu sunucunun IP adresini bağlamak için bir alan adı servisine (DNS) ulaşması gerekir.

Şimdi, bir VPN üzerinden bağlandığınızda, ara sıra, bağlantınızın DNS bölümü VPN üzerinden başka hiçbir şeyle uyumlu olmayabilir. Bunun yerine, doğrudan bağlantı sağladığınız web siteleri hakkındaki tüm bilgileri satarak doğrudan İSS’nize (İnternet Servis Sağlayıcısı) gider. Göz atma etkinliğinizi İSS’nize ifşa etmenin yanı sıra, bir DNS sızıntısı ayrıca İSS’niz ve bulunduğunuz yerle ilgili bilgileri ziyaret ettiğiniz web sitelerinde gösterir. Temel olarak, DNS sızıntıları VPN’inizi çoğunlukla alakasız hale getirir. İnternet Servis Sağlayıcınızı bilmiyorsanız öğrenmek için Internet Servis Sağlayıcısı Nasıl Öğrenilir makalemizi referans olarak kullanabilirsiniz.

DNS Sızıntıları Neden Oluşur?

DNS Sızıntısı öncelikle, yanlış şekilde yapılandırılmış bir VPN bağlantısının sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak bunlar hizmetinizdeki kesintilerden de kaynaklanabilir. DNS sızıntıları bir işletim sistemine veya başka birine özgü de değildir. Ancak VPN sağlayıcınıza bağlı olarak belirli yapılandırmalarda daha yaygın olabilir. Window, Mac, Linux, Android, iOS ve VPN‘e bağlanacağınız diğer herhangi bir cihaz veya işletim sisteminde sızıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Doğru şekilde yapılandırılmış çoğu durumda, bilgisayarınız VPN’inizle bağlantı kurar. Bunu yapmak için, ISS‘nizi ve DNS sunucularını kullanacaktır. Bu gayet iyi, ISS‘niz her zaman bir VPN’e bağlandığınızı görüyor. Daha sonra, bağlantı VPN’in DNS’ini kullanmaya başlamalı ve bu sunucuya VPN sunucusuyla aynı ağda erişilmelidir. Bu yöntem, DNS trafiğinin şifrelenmesini, diğer VPN trafiği ile aynı tüneli kullanmasını garanti eder.

Çoğu zaman, bağlantınız bilginiz veya açık talimatınız olmadan bu şekilde kurulur, çünkü sağlayıcınızdan indirdiğiniz VPN istemcileri sizin için bir şeyler ayarlar. Ancak, varsayılan bir OpenVPN yapılandırması kullanıyorsanız, bağlantınızın bu kalıbı takip etmesini sağlamak size kalmış olacaktır.

Eğer bir nedenden ötürü bir şeyler ters giderse ve bu kalıp izlenmezse, DNS trafiğiniz VPN tünelinden çıkabilir ve dışarıdan görüntülenebilir. Varsayılan olarak, DNS istekleri şifrelenmez. Bazı DNS sunucuları bunu çözmede daha iyi oluyor, ancak çoğu ISS bunu desteklemiyor.

Bir şeylerin yanlış gitmesi zor gelse de, hepsi mümkün. Örneğin, istemcinizin VPN ağında belirli bir DNS sunucusu kullanacak şekilde yapılandırıldığını düşünün. Bu sunucuya şu anda erişilemiyorsa veya oldukça yüksek miktarda trafik alıyorsa ve zaman aşımına uğradıysa, istemciniz işletim sisteminizde yapılandırılmış olan varsayılan DNS sunucularına geri döner ve resmen bir sızıntınız olur.

DNS Sızıntı Testi Nasıl Yapılır

DNS sızıntılarını test etmenin birkaç yolu vardır. Çok sayıda VPN servisi kendi hizmetini sunsa da, en iyi yollarından biri dnsleaktest.com adresini kullanmaktır. Basit ve her seferinde ortaya çıkmayan sızıntıları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek bir dizi test gerçekleştiriyor.

  • dnsleaktest.com sitesine ilk ulaştığınızda sizi karşılayacak ve hem IP adresinizi hem de konumunuzu görüntüleyecektir. Ayrıca iki seçenek göreceksiniz; Extended test seçeneğini seçin.
DNS Sızıntısı Nedir Nasıl Test Edilir ve Düzeltilir Makalesi için Hazırladığımız Görseller
DNS Sızıntısı Nedir Nasıl Test Edilir ve Düzeltilir

Not: IP adresi ve konum, gerçek konumunuzla değil VPN sunucunuzla eşleşmelidir. Orada gerçek konumunuzu görüyorsanız, VPN bağlantınızı tekrar kontrol edin.

  • Web sitesi, bağlantınız hakkında bilgi edinmek için birden fazla istek deneyecek. Her birinden sonra, izleyebildiği DNS sunucularının sayısını listeler.
  • Test sona erdiğinde, bulduğu tüm sunucuları IP adresleri ve sahipleriyle birlikte listelemelidir. Yalnızca listelenen VPN sunucunuzdaki sunucuları görmelisiniz. Birden fazla farklı IP görüyorsanız, bu genellikle DNS bağlantınızın sızdığını gösterir.

Önemli: VPN sağlayıcıları genellikle diğer ana bilgisayarlardan sunucu alanı kiralar; bu nedenle ad eşleşmeyebilir. Bunun yerine IP adreslerine dikkat edin. Harici IP’nizle eşleşmeleri veya en azından bunlara benzer olmaları gerekir.

  • Bir sızıntıyı ortaya çıkardıysanız, her zaman yeni bir yapılandırma deneyebilirsiniz, sonra düzeltmek için gereken çok sayıda test için dnsleaktest.com’a dönün.

Ne Yapılmalı

DNS sızıntılarını önlemek için atabileceğiniz iki ana adım vardır. İlk ve en açık olanı, yapılandırmanızın doğru olduğundan emin olmaktır. Bu, nasıl bağlandığınıza bağlı olarak her zaman sizin ellerinizde değildir, ancak elinizden geleni yapın.

VPN İstemcisi Kullanma

VPN servisinizden bir istemci kullanıyorsanız, daima en son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun. Sahip olduğunuz seçeneklere bir göz atın ve sunucunuzla eşleştiğinden ve açık bir hata olmadığından emin olun. Bazı istemciler açıkça DNS seçeneklerine sahip olabilir.

Özel Yapılandırma Kullanımı

Kendi istemcilerini yapılandıran kişiler için tarama yapabilir ve ayarlarınızın sunucuya uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca seçeneklerin modası geçmiş ve hatalı olmasını önlemek için VPN sağlayıcınızdan düzenli olarak yeni yapılandırma dosyaları indirmeyi deneyin. Mac ve Linux kullanıcıları, sistem DNS’inizi yalnızca VPN’i kullanacak ve bağlantıyı kestikten sonra geri dönecek şekilde değiştirmek için OpenVPN’i de kodlayabilir. Bazı Linux dağıtımları bu komut dosyalarını sağlar.

VPN Kill Anahtarı

VPN sızıntılarını durdurma konusunda endişeli olduğunuzda başka bir seçenek daha var. İnternet erişiminizi tamamen VPN’e bağlı değilken kapatmak için bir VPN kill anahtarı kullanabilirsiniz. Bazı istemci yazılımı bir sonlandırma anahtarı içerir; Müsait olanın olup olmadığını görmek için müşterinizin ayarlarını kontrol edin. Genellikle bir kutuyu işaretlemek kadar kolaydır.

Güvenlik Duvarı

DNS Sızıntısı için son olarak bilmeniz gerekiyor ki Güvenlik duvarı ayrıca bir VPN kill anahtarı olarak da kullanılabilir. VPN dışındaki tüm bağlantıları ve yerel ağınızı önlemek için bunlardan biri kurulabilir. Güvenlik duvarı seçeneği herkes için değildir ve her zaman kolay değildir, ancak en güvenilir olanı olabilir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.