Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır

Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır

Telefonunuzun kötü amaçlı bir şeyle bulaştığını düşünüyorsanız, bu makalede Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır açıklanmıştır.

Android telefonlar ve tabletler zaman zaman düzensiz davranabilirler. Bazen kötü davranışlar bir virüse veya diğer kötü amaçlı yazılımlara atfedilebilir ve neyin suçlanacağını söylemek zor olabilir.

10’dan dokuzu, cihazınızın harekete geçmesine neden olacak bir virüs olmayacaktır. Varlar, ancak bunlar nadirdir ve genellikle sadece tehlikeli uygulamalar yoluyla yüklenir. Google Play Mağazasının güvenli sınırlarına uyursanız bunlardan birkaçını bulacaksınız.

Bir virüsün kanıtı olarak bize sunulan en yaygın semptom tarayıcıda çok tehlikeli pop-up’lardır. Genellikle bunlar sadece tarayıcının önbelleğini temizleyerek kaldırılabilir.

Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır

Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır
Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır

Sorununuz android reklam virüsü olarak adlandırılan tarayıcıya bulaşmış virüsler içi,n aşağıdaki adımı uygulayabilirsin.

Ayarlar > Uygulamalar > Chrome > Depolama > Önbelleği Temizle‘ye dokunun. Chrome’un içinde, sağ üstteki üç nokta simgesine ve ardından Ayarlar > Gizlilik > Tarama Verilerini Temizle‘yi seçin. Takiben tüm seçenekleri işaretleyin ve Verileri Temizle‘ye dokunun.

Cihazınız başka bir şekilde yanlış davranıyorsa, soruna neden olan şeyden kurtulmanın en iyi yolu, fabrika ayarlarına sıfırlamadır.  Bu, Ayarlar > Sistem > Ayarları Sıfırla > Tüm Verileri Sil ile yapılabilir (bazı telefonlarda biraz farklı olabilir.).

Sıfırlama işlemini yapmadan önce öneli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Soruna neyin yol açtığını bildiğinizden eminseniz o zaman sorunu yalnızca söz konusu uygulamayı kaldırarak düzeltebilirsiniz.

Bir uygulamanın kaldırılması, kendisine yönetici haklarının verilmesi durumunda zor olabilir. Ancak aşağıda özetlediğimiz adımları izleyerek yapabilirsiniz. Android telefonunuzu veya tabletinizi Güvenli modda nasıl kullanacağınızı, yönetici haklarını nasıl kaldıracağınızı ve ardından uygulamayı nasıl kaldıracağımızı açıkladık.

Yukarıdakilerin hepsini yaptığınızı ve cihazınızın hala yavaş olduğunu varsayalım, bu durumun, eski bir durumun veya iyi yavaşlamayan şeyler oynamadığı yeni bir yazılım güncellemesi olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu konuda Android Telefonu Hızlandırma kılavuzumuza göz atın.

Android Virüs Temizleme

Daha fazla tehdidi önlemek için, telefonunuz veya tabletiniz için bir antivirüs uygulaması da yüklemek isteyebilirsiniz. Bizim en iyi

android virus temizleyici uygulaması Bitdefender uygulamasıdır.

Kötü amaçlı yazılımın büyük olduğuna ikna olursanız, cihazınızdan kaldırmaya ilişkin talimatlar için okumaya devam edin.

Cihazınızı Güvenli Moda Geçirin

Android Güvenli Mod
Bir Virüs Android Telefondan Nasıl Kaldırılır

Bu, herhangi bir kötü amaçlı yazılım da dahil olmak üzere çalışan üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını engeller.

Birçok cihazda, kapatma seçeneklerine erişmek için güç düğmesine basabilirsiniz. Ardından Güvenli modda yeniden başlatmak için bir seçenek getirir. Kapat seçeneğini basılı tutun.

Diğer telefonlarda, güvenli modda açmak için açılış sırasında sesi kısma tuluna basılı tutup beklemeniz yeterli olmaktadır.

Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa,  Android Güvenli Mod Açma Kapatma talimatlarını izleyin.

Güvenli moddayken, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli Mod‘ yazısını görürsünüz.

Şimdi Ayarlar menüsünü açın ve Uygulamalar’ı seçin. Söz konusu tehlikeli uygulamayı arayın ve hangi uygulamanın arandığını bilmiyorsanız, indirmeyi hatırlamadığınız veya gerçek bir Android hizmeti gibi gelmeyen bir şey arayın.

Yönetici Haklarını ve Tehlikeli Uygulamayı Kaldırın

Kötü amaçlı uygulamaya dokunun (açıkça ‘Tehlikeli Android virüsü’ olarak adlandırılmayacak, bu sadece bir örnek) Uygulama bilgi sayfasını açın ve ardından Kaldır‘a dokunun.

Çoğu durumda, bu virüsü kaldırmak için yapmanız gereken tek şey bu olabilir, ancak bazen Kaldır düğmesini grileşmiş (pasif) bulabilirsiniz.

Bunun nedeni virüsün Cihaz yöneticisi durumuna sahip olmasıdır.

Uygulamalar menüsünden çıkın ve Ayarlar > Güvenlik içindeki Cihaz Yöneticileri menüsünü bulun. Samsung’umuzda bu, Ayarlar > Güvenlik > Diğer Güvenlik > Cihaz Yönetici olarak giriş yapabilirsiniz. Burada telefonunuzda veya tabletinizde, yönetici durumuna sahip tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız.

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın kutusunun işaretini kaldırın ve bir sonraki ekranda Devre dışı bırak‘a dokunun.

Artık uygulamalar menüsüne dönüp uygulamayı kaldırabilmelisiniz.

Artık Android telefonunuzu veya tabletinizi Güvenli moddan çıkarmak için yeniden başlatmanız. Daha sonra yapacağınız şey android virus temizleyici yüklemek olmalıdır. Buraya kadar bir virüs android telefondan nasıl kaldırılır öğrendiniz.

Android Virüslerini ve Kötü Amaçlı Yazılımları Önlemeyin

• Ne yaptığınızı bilmedikçe, Google Play’den uygulama yüklemeyin: Bu işlevsellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmalıdır. Ancak telefonunuzu veya tabletinizin Ayarlar menüsünü açıp açamayacağınızı kontrol etmek için Güvenlik‘e gidin, ardından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun. Google Play dışında bir uygulama yüklerseniz, resmi bir kaynak olarak gösterilen sahte bir web sitesi değil, yasal bir kaynaktan yüklediğinizden kesinlikle emin olun.

Klonlanan uygulamalardan kaçının: Google Play’den uygulama indirirken güvende olacağınız zamanın yüzde 99’u ancak uygulamalarda kötü amaçlı kod bulundu. Bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarını klonlanmış gibi görünen uygulamalardan veya yapacakları şeyi yapamayan uygulamaları indirmekten kaçının

Uygulama izinlerini kontrol edin: Bir uygulamayı yüklediğiniz yerden bağımsız olarak, Yükle’ye basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Bir uygulama cihazı yönetici iznine asla izin verilmez, bu da silinmesini engeller. Bir video oynatıcısının gerçekten kişilerinizi görmesi gerekiyor mu? Yorumları çevrimiçi olarak kontrol edebilir ve gerçek bir operasyon veya kovboy işi olup olmadığını görmek için geliştiricinin web sitesine göz atabilirsiniz.

Cihazınızı üncel tutun: Android işletim sisteminin en son sürümü telefonunuz veya tabletiniz için mevcut olmayabilir. Ancak olabildiğince güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yeni sürüme geçtiğinizde, zamanında işletim sistemi güncellemeleriyle bilinen bir marka düşünün.

Android Virüs Programı

Bir antivirüs uygulaması kurun: Android’de antivirüs yüklemeniz gerekmez, ancak virüslerle ilgili endişeleriniz varsa size rahatlık verebilir ve uygulamalar genellikle başka kullanışlı işlevlere de sahiptir. Android için favori antivirüs seçeneğimiz Bitdefender’dır, ancak bu ayrı makalede mobil güvenlik yazılımı için başka seçenekler de bulunmaktadır.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.