Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

İşletim Sistemi Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 den eski olabilir ama Bilgisayar Ekranı Ters Döndü sorunu için çözüm aynıdır.

Sık sık gerçekleşmez, ama ne zaman olursa, panik dalgalanmasına neden olabilir. Çünkü farenizi hareket ettirmeniz gerektiğinde ekrana nasıl adapte olacağınızı merak etmeye başlayabilirsiniz.

Bu, PC’nizi günceller, kayıt defterinde değişiklikler yaparsanız veya herhangi bir sayıda algılanamayan şeyle karşılaşırsanız ortaya çıkabilecek bir şeydir. Örneğin, Mac’te Windows’u Bootcamp’la yükleyen bir arkadaşım, bunu birkaç kez yaşadı. Yani temelde nasıl gerçekleştiğini bilemeyeceğim.

Belkide, klavye kısayollarını kullanmak isterken,  Ctrl Alt Ok tuşlarına kazayla basmış olabilirsiniz.  Ctrl Alt ile birlikte hangi ok tuşuna bastığınıza bağlı olarak, ekranınız dönecektir.

Teorik olarak,  Ctrl Alt Yukarı tuşlarına basmanız ekranınızı normale döndürmelidir, ancak bu kısayol tuşunun etkinleştirilmemesi (kullanmakta olduğumuz PC) olmasa da mümkündür.

Bu durumda, aşağıdaki çözümü denemeniz gerekir.

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Windows 10 ekran çevirme yukarıda da bahsettiğim gibi daha önceki işletim sistemleri ile birebir aynıdır.

Düzeltme, şükürler olsun, oldukça basit. Windows masaüstünüzde boş bir alanı sağ tıklayın ve “Görüntü Ayarları” nı tıklayın.

Şimdi, Ayarlar penceresinin Görüntü bölümünde olmalısınız. Burada yapmanız gereken tek şey “Yön” açılır menüsünü tıklayıp

Size uygun olan yönü seçtikten sonra değişiklikleri uygulaya tıklayın.

Windows 10 Ekran Ters Çevirme

bilgisayar ekrani ters döndü, ekran çevirme kısayol tuşları, windows 10 ekran ters çevirme

Ctrl Alt Tuşlarına basın ardından yön tuşlarından Sola bastığınızda ekran sol-yana, Sağa bastığınızda sağ yana, Yukarı tuşuna bastığınızda düz (yani normal haline), son olarak Aşağı tuşuna bastığınızda ekran ters döner.

Ekran çevirme kısayol tuşları: Bu işlemlerin hepsini tüm Windows sürümlerinde kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltebilirim diyenler için hazırladığımız bu makale çok sık karşılaşılmayan bir problem olması ile birlikte bilinmesi gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Sorununuzun çözümü hususunda yukarıda verilen bilgiler işinize yaramaz (İmkansız) ise yorumlardan bizimle iletişime geçiniz. Farklı bir sorun varsa Yaparım ben ekibi sorununuzun çözümü için burada olacaktır.

Yukarıda windows 10 ekran ters çevirme makalemizi faydalı bulduysanız lütfen başkaları ile paylaşarak bize destek olun. Yünde de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.