Rootsuz Android Web Sitesi Engelleme

Android Web Sitesi Engelleme (Rootsuz)

Cihaza herhangi bir root işlemi yapmadan, telefonunuzda herhangi bir sebepte Android Web Sitesi Engelleme işlemini nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Daha az kaygılı olmaktan, üretkenliği arttırmaya kadar, hepimiz boş zamanlarında sörf yapmaktan geri dönüş yapmaktan yararlanıyoruz. Android telefonlarda, reklam engelleyiciler, güvenlik duvarı uygulamaları ve ebeveyn denetimleri gibi birçok içerik filtreleme seçeneği vardır. Buna ek olarak, ilgili kullanıcılar, telefonlarında arama yapmak zorunda kalmadan Android’deki boş web sitelerini filtreleyen çözümler arar.

Bilgisayarlarda web sitelerini engelleme prosedürü oldukça iyi bilinmektedir. Bilgisayarın System32 klasöründe bulunan Hosts dosyasını kullanarak tüm URL‘leri engellersiniz. Dosyayı yönetici olarak açın, 127.0.0.1 adresinden sonra istenmeyen URL’leri girin ve dosyayı kaydedin.

Android Web Sitesi Engelleme Rootsuz

Ancak, Android akıllı telefonlarla bu kadar kolay değil. Hosts dosyasının konumunu izlemek için, önce cihazınızı ES File Explorer veya Web Blocker Pro gibi uygulamalarla rootlamalısınız. Cihaz üreticisi sizi Host’lara erişiminizi kısıtlamak istiyorsa, şansınız tükenebilir. Ayrıca, yaşadığınız ülkeye ve yargı yetkisine bağlı olarak cihazınızı rootlamak yasa dışı olabilir. Ülkemizde Root cihazı garanti dışı bırakır ama yasal bir yaptırım var mı yok mu tam olarak bilemiyorum.

Android Web Sitesi Engelleme Rootsuz

Rootsuz Android Web Sitesi Engelleme

Benim gibi rootlama konusunda rahat değilseniz, Block Site adlı bir Google Play Store uygulamasına göz atmanız önerilir. Uygulama şirketi ayrıca, bilgisayarlar için Chrome’da yüksek oranda derecelendirilmiş bir web filtresine sahiptir. Şimdiye kadar, uzantı, çok sayıda geri bildirim içeren Chrome Uzantıları sayfasında 21.000’den fazla yorum kaydetti.

Uzantının Android uygulama sürümü de hayal kırıklığına uğratmaz. Web sitelerini engellemeden URL’leri temel alarak web sitelerini engellemede oldukça düzgün bir iş çıkarır.

Uygulamayı indirip yükledikten sonra, ayarlarından “Cihaz Erişilebilirliğini” etkinleştirmenizi ister. İşe geçmeden önce zorunlu bir adımdır.

Android Site Engelle

Cihaz Erişilebilirlik ayarlarındaki uygulamayı “Açık” durumuna getirin ve web sitelerini engellemeye başlayacaksınız.

Engelleme Sitesi, Android tarayıcınızın boş web sitelerini görüntülemesini engellemek için sizden birkaç izin almayı gerektirir. En iyi sonuç için tarayıcı penceresinin içeriğini kontrol edecektir. Bu, aslında, endişelenecek can sıkıcı pop-up veya reklamlarla, kullanmak için çok güvenli bir uygulama.

Bir sonraki ekran görüntüsü, belirli bir URL’yi kısıtlamak için Siteyi Engelle’nin nasıl kullanılacağını gösterir. Bunu yaparken de yetişkin web sitelerini engellemek yararlı olacaktır. Bu listeye sınırsız sayıda web sitesi ekleyebilirsiniz. Pornografik web sitelerini ayrı olarak eklemeniz gerekmez.

Bir web sitesi eklemek için ekrandaki + butonuna dokunun.

Android Web Sitesi Engelleme Rootsuz

Ardından çıkan ekrana istediğiniz kadar site ekleyin.

Rootsuz Android Web Sitesi Engelleme

Bu, android site engelleme işlemi web’de erişmeye uygun görülmeyecektir. Önceden seçilmiş olan listeden daha sonra engellemeyi kaldırabilirsiniz. İçerik filtresi uyarı metninde komik seçenekler var, bu yüzden şu kontrol etmelisiniz!

Rootsuz Android Web Sitesi Engelleme

Bazı eski telefonlarda ve işletim sistemi sürümlerinde, uygulama yalnızca Google Chrome ile değil, yerel Android tarayıcıyla çalışabilir. Bu, Bloğun Sitesi’nin masaüstü uzantısı Chrome tarayıcısı için özel olarak oluşturulduğundan tuhaftır. Bu gibi durumlarda URL filtresini kullanmak için varsayılan tarayıcınızı yerel tarayıcıya geri değiştirmeniz gerekebilir.

Uygulamayı yüklediğinizde sadece yukarıda belirttiğim adar iş yapmıyor. Bir siteyi hangi aralıklarda hangi gün kaç saat engelleyeceğinize kadar verebiliyorsunuz. Uygulamayı kullanarak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Sonuç

Çok uzun zaman önce insanlar bilgisayarlarına kavuşmak için evlerine dönene kadar bekledi. Her uyanık an çevrimiçi olduğunda, iş yaşam dengesine müdahale edebilir. Gözlerinizi bu dedikodu haberleri veya çevrimiçi trol haberlerinden uzak tutamazsanız. Geri çekilme belirtileri çok fazla sürmeyecek ve sonunda bağımlılığınızı boş sitelere yönlendireceksiniz.

Rootsuz Android Web Sitesi Engelleme ve benzer URL filtreleme işlevine sahip diğer Android uygulamalarından haberdar mısınız? Yorumlarda bize bildirin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.