çocukları internet'teki zararlı insanlardan korumak

Çocukları İnternet’teki Zararlı İnsanlardan Korumak

İnternet’teki bazı web sayfaları ve içeriği tüm izleyiciler için uygun değildir. Bu nedenle Çocukları İnternet’teki Zararlı İnsanlardan Korumak gerekir.

Aşağıda çocuğunuzu uygun olmadığını düşündüğünüz zararlı materyallerden veya web sayfalarından korunmasını sağlamak için yapabileceğiniz farklı adımların listesi yer almaktadır.

Çocuklarınızın İnternetin tehlikeleri ve internette ne yapmaları gerektiği ile ilgili konuşun. Aşağıda çocuğunuzla tartışmayı düşünebileceğiniz şeylerin temel bir listesi yer almaktadır.

Kişisel Bilgiler – Kişisel bilgilerinizi asla sohbet odalarında, web sayfalarında veya çevrimiçi formlarda paylaşmayın. Kişisel bilgilerin örnekleri arasında yaş, fiziksel tanımlama, selfie, telefon numaraları, e-posta ve web kamerası adresleri, kullanıcı adları veya konumla ilgili bilgiler bulunur. Ek olarak, şifreler, İnternet Servis Sağlayıcı adı, okula gittiğiniz yer ve notunuz gibi bilgiler paylaşılmamalıdır.
Asla Biriyle Tanışma – Asla kararlaştırılmamış toplantı yerindeki ebeveyn veya vasi olmadan İnternet’ten biriyle tanışmayı asla kabul etmeyin.
İnternet Satın Alımları – Hiçbir zaman paraya ihtiyaç duymayan, kredi kartı gerektiren, kişisel bilgi gerektiren, şifreler soran ya da sizden bir ebeveynin izni olmadan başka bir numarayı çevirmenizi gerektiren bir alana girmeyin.
İndirme – Bir dosyayı asla kabul etme veya başka bir kullanıcıdan indirme.
Web sayfası – Ebeveyn veya vasi olmadan e-posta, sohbet veya anlık mesajlaşmalarda size gönderilen web sayfalarını ziyaret etmeyin.
Hediyeler – Çevrimiçi olarak tanıştığınız kullanıcılardan hiçbir hediye kabul etmeyin.
Arkadaşlar – Size bağlı olabileceği için arkadaşlarınızın bilgilerini vermeyin.
Kişisel Resimler – Asla birine kişisel bir fotoğrafı çevrimiçi veya cep telefonuyla göndermeyin.
Cinsiyet ya da Kışkırtıcı Görüntüler Hakkında Konuşmak – Çevrimiçi olduğunda, seks hakkında konuşmayın, kışkırtıcı görüntüler yayınlayın ya da başkalarını çevrimiçi olarak kızdırmayın.
Sizinle Konuşsun – Çocuğunuz onları üzen veya rahatsız hissettiren bir şeye tanık olursa, sizinle konuşmak için iyi olduğunu bildiğinden emin olun.

Çocukları İnternet’teki Zararlı İnsanlardan Korumak

Çocuklarınızla İnternet’i izleyin veya göz atın ve bilgisayarı açık bir alanda tutmaya çalışın. Çocuğunuzun kendi odasında kendi bilgisayarlarına sahip olmasına izin vermeyin. Çocuklarınızı uzaktayken izlemeniz gerekiyorsa, bilgisayarınızı uygunsuz sitelere karşı korumak için üçüncü taraf bir filtre programı düşünün. Üçüncü Taraf Uygulama Nedir daha fazla bilgi almak için okuyun.

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarla, çocuğunuzun İnternet’te kullanımını izlemek daha zor olabilir. Bunları bu cihazlarda korumaya yardımcı olmak için gece boyunca Wi-Fi’yi devre dışı bırakmayı veya tüm şarj kablolarını mutfak gibi halka açık bir yerde bulundurmayı düşünün.

Windows’un yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, Windows’ta bulunan Aile Güvenliği programını denemenizi öneririz. Microsoft Internet Explorer çalıştıran Windows’un eski sürümleri, Internet Explorer İçerik Danışmanı’nı etkinleştirerek ailesini zararlı malzemelere karşı koruyabilir.

İnternet Geçmişini Görüntüleyin; Çocuğunuzun İnternet tarayıcısının geçmişine bakarak uygun sayfaları görüntülemediğinden emin olun veya görüntülerini gizlemek için geçmişi silmediğinden emin olun.

Tarayıcı adres çubuğuna yazılanlar hakkında daha fazla bilgi için tarayıcı adres çubuğuna veya konum çubuğuna bakın.

Messenger Arkadaşlarını Görüntüleyin; Bilgisayarınızda MSN gibi bir Messenger programı varsa, arkadaş listesinin veya tanımadığınız ya da bilmediğiniz birisinin çocuğunuzun hesabında olup olmadığını kontrol edin.

Sosyal Ağ Siteleri

Çocukları internet’teki zararlı insanlardan korumak için, Facebook, Instagram, Snapchat ve MySpace gibi sosyal paylaşım siteleri, daha genç kullanıcılar arasında çok popülerdir. Çünkü arkadaşlarıyla iletişim kurmalarına ve İnternet üzerinden yenilerini yapmalarına izin verirler. Ne yazık ki, bu lokasyonlar, çevrimiçi resimlerin ve bunlara katılan kullanıcıların birçoğu tarafından yayınlanan kişisel bilgiler nedeniyle online avcılar tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Çocuklarınızın bu siteleri kullanmasına izin veriyorsanız, bu belgede daha önce bahsedildiği gibi kendileriyle ilgili kişisel bilgi göndermediğinden emin olun. Ayrıca, hesabı oluşturan ebeveynlerin veya çocuğun profillerini gizli olarak ayarlamasını da şiddetle öneririz. Bu nedenle, yalnızca arkadaşlarının ve ailesinin profili görüntüleyebilir.

Onların Arkadaşı Olun

Aynı zamanda çocuğunuzun aynı şeyi yaptığınız ve arkadaş olduğunuz bir sosyal paylaşım sitesinde olması iyi bir fikirdir. Bunu yapmak, çocuğunuzun ne yaptığını ve yayınlandığını görmek için harika bir yoldur.

Lingo Bilin

İnternet kısaltmalar, lingo, kodlar ve söyleneni gizlemek için kullanılabilecek diğer terimlerle doludur.

Web Kameraları Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızda bağlı herhangi bir dijital kamera veya web kamerası varsa, çocuğunuzun varlığınız olmadan kullanmasını yasaklayın veya kullanmadığınız zamanlarda çıkarın veya devre dışı bırakın.

Okul Web Sitelerini İzleyin

Çocuğunuzun resimleri, tam adı, adresi vb. Gibi çocuklarınızla ilgili herhangi bir kişisel bilgi için çocuğunuzun okul web sayfasını izleyin. Bir yırtıcı çocuğunuzun adını, okulunu veya notunu bilmesi durumunda bu bilgiyi arama motorları kullanarak bulabilirsiniz.

Onları Oyunlarda Koruyun

Birçok çocuk ve yetişkin çevrimiçi oyunlar oynarlar. Tıpkı internet çocuklarının diğer oyunculara kişisel bilgi vermemeleri ya da oyun içi hizmetler ya da gerçek hayattaki kişisel bilgiler için oyun içi ürün ticareti yapmaması gibi.

Çocukları İnternet’teki Zararlı İnsanlardan Korumak için biraz kendinizden ödün verin. Bilgisayarınızı kullanmayın, televizyonunuzu açmayın, dizi izleyebilmek için uyutmak yerine onunla bir dizi kurun kendiniz oynayın. Bir hayal dünyası içinde olan çocuğunuz için mükemmel bir Artist olabilirsiniz. Sizinle ne kadar düzel zaman geçiriyorsa dışarıya olan ihtiyacı da o kadar iyi olacaktır. Aksi halde sizden alması gereken sevgiyi dışarıdakiler verecek ve bir gün onlarla sizi yer değiştirecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.