Facebook Profilinizi Gizli Olarak Tutmak için yapmanız gerenler.

Facebook Profilinizi Gizli Olarak Tutmak

Facebook Profilinizi Gizli Olarak Tutmak, istiyorsanız öncelikle kişisel bilgilerinizin facebook aramalarına sınırlandırın. Facebook profil gizleme.

Bir Facebook kullanıcısıysanız ve çevrimiçi gizliliğiniz hakkında endişeleriniz varsa. Popüler sosyal medya sitesi facebook için gizlilik ayarlarınızı düzenli olarak, düzenli aralıklarla gözden geçirmeniz iyi bir fikir olabilir.

Facebook , bugün yüz milyonlarca kullanıcıyla internettteki en popüler sosyal paylaşım sitesidir. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve yenilerini bulmak için Facebook’u kullanıyor. Ancak, pek çok kişi, Facebook kullanıcı profiline tıklayan herkesin kullanımına açık adresler, telefon numaraları , aile fotoğrafları ve işyeri bilgileri gibi özel bilgileriyle ilgili endişe duymaktadır. Doxing Nedir ve Nasıl Mücadele Edilir makalemizde bu konuya değinmiştik. Bu endişe, Facebook’un her zaman gizlilik ayarlarında değişiklik yaptığını gösteriyor, ki bu oldukça sık görünüyor.

Facebook Profilinizi Gizli Olarak Tutmak

Varsayılan olarak, Facebook kullanıcı profiliniz herkese açıktır (“herkes”). Yani siteye giriş yapan herhangi biri, gönderdiğiniz her ne olursa olsun anında erişebilir. Ve evet, buna fotoğraflar, durum güncellemeleri, kişisel ve profesyonel bilgileriniz dahildir. Birçok insan bunu fark etmiyor ve yakın aile ve arkadaş çevrelerinin ötesinde paylaşılmaması gereken özel veya hassas bilgileri yayınlamamaktadır. Resmi Facebook gizlilik politikasına göre, bunun sadece Facebook’un ötesinde sonuçları var.

“Herkes” olarak ayarlanmış bilgiler, adınız, profil resminiz ve bağlantılarınız gibi herkese açık bilgilerdir. Bu tür bilgiler, örneğin, İnternet’teki herkes tarafından erişilebilir (Facebook’a giriş yapmayan kişiler dahil), üçüncü taraf arama motorları tarafından indekslenebilir ve gizlilik sınırlaması olmaksızın bizler ve diğerleri tarafından içe aktarılabilir, verilebilir ve yeniden dağıtılabilir. Bu tür bilgiler, adınız ve profil resminiz de dahil olmak üzere, kamuya açık arama motorlarında olduğu gibi , internetin dışındaki diğer sitelere gittiğinizde de Facebook’un dışında bile olabilir . Facebook’ta yayınladığınız belirli bilgiler için varsayılan gizlilik ayarı “herkes” olarak ayarlanmıştır. Facebook hesap gizleme adımları bu nedenle de önemlidir.

Buna ek olarak, Facebook’un kullanıcılarına doğru bildirimde bulunmadan gizlilik politikalarını değiştirme geçmişi vardır. Bu, ortalama kullanıcının en yeni gizlilik gereksinimlerine ayak uydurmasını zorlaştırabilir, dolayısıyla gizlilik hakkında endişelenen kullanıcı için olası sorunları önlemek amacıyla gizlilik ve güvenlik ayarlarını düzenli olarak gözden geçirmesi akıllıca olur.

Facebook Profil Gizleme

Facebook profilinizi gizli olarak tutmak, güvenlik ayarlarınızı gözden geçirip değiştirmeniz gerekir. Bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz ( Not : Facebook politikalarını ve süreçlerini oldukça sık değiştirir. Bu, zaman zaman hafifçe değişebilen genel bir talimattır).

  • Facebook hesabınıza giriş yapın.
  • Hesabı sonra, Gizlilik Ayarları seçeneğini tıklayın.
  • Facebook’ta Bağlanma başlığı altında Görünüm Ayarları’nı seçin.
  • Her özellik için rahat ettiğiniz gizlilik seviyesini seçin. Örneğin, kullanıcıların Facebook’ta sizi arayabilmesini ve özel bilgilerinizi görüntülemesini istemiyorsanız, Facebook’ta Sizin için Arama başlığı altında, Yalnızca Arkadaşlarınızı seçersiniz . Bu, bilgilerinizin görüntülenmesini ve paylaşılmasını sınırlar.
  • Ayarlarınızın istediğiniz yerde olduğundan emin olmak için profilinizi önizleyin.
  • Ardından, bilgilerinizin nasıl paylaşıldığını kontrol etmek istersiniz. Facebook’ta Paylaşım başlığı altında, Facebook’ta paylaştığınız şeyin ne kadar güvenli olmasını istediğinizi seçin. Unutmayın, eğer ne yaptığınızı görebilmeniz için bilmediğiniz insanlara sahip değilseniz, bu bilgiyi ciddi şekilde sınırlamak isteyeceksiniz ( Sadece Arkadaşlar en yüksek güvenlik için tercih edilen ayardır).

Ne yazık ki, Facebook, kişisel bilgilerinizi genellikle önceden bildirmeksizin, düzenli olarak koruduğu ve / veya paylaştığı şekli değiştirir. Kullanıcı, Facebook arama ayarlarınızın, rahat ettiğiniz gizlilik ve güvenlik düzeyine ayarlandığından emin olmak için size kalmış.

Facebook arama ayarlarınızın ne kadar güvenli olduğundan emin değilseniz, ReclaimPrivacy.org’u kullanabilirsiniz . Bu, yama gizlenmesi gereken herhangi bir delik olup olmadığını görmek için Facebook gizlilik ayarlarınızı tarar ücretsiz bir araçtır. Ancak, bu araç, Facebook güvenlik ayarlarınızın düzenli kontrollerini dikkatli bir şekilde değiştirmemelidir.

Nihayetinde, size güvendiğiniz güvenlik ve gizlilik düzeyini belirlemek size bağlıdır. Bunu asla başka birine bırakmayın; İnternette ne kadar bilgi paylaştığınızdan siz sorumlusunuz!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.