ekran ters döndü nasıl düzelir, bilgisayarın ekranı ters döndü windows 10, bilgisayar ekranı ters döndü, bilgisayar ekranı yan döndü, ekran döndürme,

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir

Bilgisayar veya Laptok ekran görüntüsü aniden yan ya da ters döner ve ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoktur. Panik Yok! Boynunuzu döndürmenize veya monitörünüzü fiziksel olarak döndürmenize gerek kalmayacak. Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir: Detaylı bilgisi için okumaya devam edin.

Ayrıca Bakınız:

ekran ters döndü nasıl düzelir, bilgisayarın ekranı ters döndü windows 10, bilgisayar ekranı ters döndü, bilgisayar ekranı yan döndü, ekran döndürme,

Yanlışlıkla yanlış tuşlara bastığınız, bir ekran ayarını yanlış ayarladığınız veya harici bir monitör veya başka bir görüntüleme cihazını bağladığınızdan dolayı bu durumun kendisinde bulmanız en olası nedendir. Windows 7, 8 ve 10’daki bir yan veya üst ekranın nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir

Klavye Kısayolları

Bazı senaryolarda, ekranınızı döndürmek için aşağıdaki klavye kısayolları kullanılabilir. Bu kısayolların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, sisteminizde hangi ekran kartının yüklü olduğu ve hangi yazılımı yüklediğiniz de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır. Ayrıca, özel yapılandırmanızın bu kısayol tuşu kombinasyonlarını sunması da mümkündür, ancak bunlar kullanmadan önce manuel olarak etkinleştirilmeleri gerekir. Öncelikle bu sorunla karşılaşırsanız, oldukça hızlı ve kolay olduğu için kullanışlı bir hale gelebildiğinden, klavyenin yolunu almanızı öneririz.

Ekranınızı döndürmek için en yaygın klavye kısayol kombinasyonları aşağıdaki gibidir:

  • CTRL + ALT + Yukarı Ok
  • CTRL + ALT + Aşağı Ok
  • CTRL + Alt + Sol Ok
  • CTRL + Alt + Sağ Ok

Bu tuşlara aynı anda basmanız herhangi bir etkiye sahip gibi görünmüyorsa, belirli grafik kartınızla kısayol tuşlarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz veya bu sorunu çözmek için aşağıda gösterilen sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Kısayol tuşlarını açmak veya kapatmak için:

1 Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın.

2 Birkaç seçenek içeren bir menü görünmelidir. Kurulumunuza bağlı olarak, Hotkey aktivasyonunu kontrol edebilmeniz için Grafik Ayarları etiketli bir seçenek veya benzer bir şey görebilirsiniz.
Not: Bu seçenek sadece belirli donanımlarda kullanılabilir.

Ekran Ters Döndü Nasıl Düzelir
Klavye kısayol yöntemi sorununuzu çözmediyse, ekran yönünüzü Windows ayarları arabirimiyle değiştirmeniz gerekir.

Bilgisayarın Ekranı Ters Döndü Windows 10

1 Masaüstünüzde herhangi bir yere boş bir alana sağ tıklayın.

2 İçerik menüsü göründüğünde, Ekran Ayarları seçeneğini seçin.

3 Görüntü ayarlarınız şimdi yeni bir pencerede görünmelidir. Herhangi bir nedenle farenizle sağ tıklayamazsanız, bu arabirime erişmenin başka bir yolu, Windows 10 Cortana’ya veya temel arama çubuğuna aşağıdaki metni girip uygun sonucu seçmektir: ekran ayarları.

4 Yönlendirme etiketli açılır menüden Yatay seçeneğini seçin.

5 Ekranınızı anında döndürmek için Uygula düğmesine tıklayın.

6 Yeni ekran yönelimini korumak veya önceki ekrana dönmek isteyip istemediğinizi soran mavi ve beyaz bir iletişim kutusu görünecektir. Güncellenmiş görünümden memnunsanız, Değişiklikleri sakla düğmesini tıklayın. Değilse, Geri al’ı seçin veya hiçbir işlem yapmayın ve 15 saniye bekleyin.

Bilgisayarın Ekranı Ters Döndü Windows 8

1 Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows Butonuna Tıklayın.

2 Açılır menü belirdiğinde, Kontrol Paneli seçeneğini seçin.

3 Denetim Masası arayüzü göründüğünde, Görünüm ve Kişiselleştirme bölümünde bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla’yı tıklayın.

4 Görüntü ekranınızın görünümünü değiştir şimdi görünmelidir. Yönlendirme açılır menüsüne tıklayın ve Manzara seçeneğini belirleyin.

5 Ardından, bu değişikliği hemen uygulamak için Uygula’yı tıklayın.

6 Yeni ekran yönünü etkin durumda tutmak isteyip istemediğinizi seçmenizi isteyen iki düğme içeren bir iletişim kutusu görüntülenir. Bunu yapmak için Değişiklikleri sakla’yı tıklayın. Bir önceki ayara geri dönmek için, istemin süresinin dolması ya da Geri Al düğmesini seçmek için 15 saniye bekleyin.

Bilgisayarın Ekranı Ters Döndü Windows 7

1 Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows menü düğmesine tıklayın.

2 Açılır menü belirdiğinde, Denetim Masası‘nı seçin.

3 Kontrol Paneli arayüzü şimdi görüntülenmelidir. Görünüm ve Kişiselleştirme başlığının altındaki pencerenin sağ tarafında bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla bağlantısını tıklayın.

4 Aşağıdaki başlık ile yeni bir ekran şimdi görünmelidir: Ekranınızın görünümünü değiştirin. Yönlendirme açılır menüsünden Manzara’yı seçin.

5 Ekranınızın, istendiği gibi dönmesine neden olan Uygula düğmesine tıklayın.

6 Kontrol Paneli arayüzünün üzerine yerleştirilmiş küçük bir Ekran Ayarları iletişim kutusu görünmelidir. Yeni döndürülen ekranı korumak isterseniz, Değişiklikleri sakla’yı seçin. Aksi takdirde, Geri Al düğmesine tıklayın veya değişikliklerin otomatik olarak geri gitmesi için 15 saniye bekleyin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.