bu 20 çalıştır komutunu her kullanıcı bilmeli, çalıştır komutları, çalıştır komutu, çalıştır kısayolu, çalıştır kodları,

Bu 20 Çalıştır Komutunu Her Kullanıcı Bilmeli

Çalıştır komutları, konuşabileceğimiz en yararlı şeylerden biridir. Herhangi bir şey açmanıza yardımcı olacak on faydalı ‘Çalıştır‘ Komutu hakkında konuşacağız. Evet Bu 20 Çalıştır Komutunu Her Kullanıcı Bilmeli. Bilmeli ki Önemli çalıştır komutu ihtiyaç uyduğunda destek almadan işini kolayca yapabilmeli.

Alakalı Sorular:

çalıştır komutları, çalıştır komutu, çalıştır kısayolu, çalıştır kodları,

Microsoft‘un Windows İşletim sisteminin birçok özelliği uyguladığını kabul etmeliyiz. İşte bu yüzden, Windows her zaman düzenli bir kullanıcının ilk tercihi olduğundan, kullanımı kolay ve çok sayıda tesis kullanıyor.

Bu 20 Çalıştır Komutunu Her Kullanıcı Bilmeli

Bu yazıda, herhangi bir şey açmanıza yardımcı olacak on faydalı ‘Çalıştur’ Komutu hakkında konuşacağız. Operatör sistemi ortamını özelleştirmek için özelliklere ve uygulamalara hızlıca erişmek için çalıştır komut kutusuna bu komutları girmeniz yeterlidir.

“\”

Bu komut C sürücünüzü açacaktır. Bir dahaki sefere bilgisayarınızda C sürücüsüne erişmeniz gerekiyorsa, sadece WINDOWS + R tuşlarına basın ve daha sonra ‘\’ girin ve C sürücüsünü sizin için açacaktır.

“.”

Bu komut kullanıcının giriş klasörünü açacaktır. Ana klasörü açarak İndirilenler, Belgeler, Masaüstü, Resimler ve Videolar’a erişebilirsiniz. Bu, Giriş klasörünü açmanın en kolay yoludur.

“..”

Peki, yukarıdaki komutlar kullanıcının ana klasörünü açar. Bu, C sürücüsündeki ‘Kullanıcılar Klasörü’nü açacaktır. Bu komutu bir Çalıştır kutusuna girerseniz, ‘Yönetici’ ve ‘Genel’ Klasör’ü seçebileceksiniz.

Calc

Bu komut birçok kişiye aşina olabilir. Bu hesap makinesini açacak. Eğer hesap makinesini açmanız gerekiyorsa, Başlat Düğmesi> Donatılar> Hesap Makinesi’ne gitmek gerekir. Ancak, hesap makinesini hemen açmak için WINDOWS + R tuşlarına basın ve daha sonra ‘Calc’ komutunu kullanabilirsiniz.

netplwiz

Gelişmiş kullanıcı hesabı ayarlarını açmanız gerekiyorsa, ‘netplwiz’ komutunu girmeniz yeterlidir. Eh, Gelişmiş Kullanıcı Hesabı ayarlarını açmanın diğer yolu, uzun bir süreç olan kontrol panelinden geçmektir.

diskmgmt.msc

‘diskmgmt.msc’ komutu disk yöneticisini açacaktır. Disk yöneticisi, kullanıcıların sistemlerinde işleri temizlemesini sağlar. Yeni bölümü oluşturabilir veya disk yönetimini kullanarak mevcut bölümü temizleyebilirsiniz.

notepad

Kullanıcılar , çalışma kutusuna ‘notepad’ yazarak not defterini açabilirler. Not defterini başlatmanın diğer yolu, başlangıç ​​menüsünü açmak ve sonra not defterini seçmektir. Ancak, bir çalışma kutusunda not defteri yazılması, kullanıcılara aciliyet içinde yardımcı olacaktır.

stikynot

Bu komut Yapışkan Notlar açılacaktır. Herhangi bir şeyi not etmek istiyorsanız, Yapışkan Notlar yararlı olacaktır. Word belgeleri veya Not Defteri açmak zaman alır. Ancak, Yapışkan notlar masaüstünüze yapışarak kolayca herhangi bir şeyi not etmeyi kolaylaştırır. Kullanıcılar Yapışkan Notları açmak için ‘stikynot’ çalıtır komutunu kullanabilir.

control.exe /name Microsoft.Troubleshooting

Bilgisayarınızda hiçbir şey düzgün çalışmıyorsa, o belirli şeyleri gidermeniz gerekir. Sorun giderme, muhtemelen bilgisayarınızda mevcut herhangi bir hatayı tamir edecek veya bulacaktır. Kullanıcıların , sorun giderme ayarlarını açmak için çalışma iletişim kutusundaki ‘control.exe /name Microsoft.Troubleshooting’ yazması yeterlidir.

10 write

Bu komut, sisteminizde Wordpad’i açacaktır. Wordpad’i açmak için Çalıştır diyalog kutusuna ‘Write‘ yazın.

bu 20 çalıştır komutunu her kullanıcı bilmeli, çalıştır komutları, çalıştır komutu, çalıştır kısayolu, çalıştır kodları,

Bu 20 Çalıştır Komutunu Her Kullanıcı Bilmeli

11 Powershell

Eh, Powershell Microsoft’un görev otomasyon ve yapılandırma yönetimi çerçevesidir. Bu komut istemi (CMD) çok benzer. Çalıştır iletişim kutusunda, sadece “PowerShell” yazın ve özelliklerin tadını çıkarın.

12 perfmon.msc

Bu performans komutu olarak bilinir. Bu komut, sisteminizin performansını kontrol etmek ve izlemek için kullanılabilir. Çalıştır iletişim kutusunu açmanız ve sistem performansını izlemek için “perfmon.msc” yazmanız yeterlidir.

13 Control

Peki, kontrol panelini açmak windows 10 da biraz karmaşıktır. Ancak, kontrol panelini Kontrol komutuyla açabilirsiniz. Sadece çalışma diyalog kutusunu açın ve tırnak işareti olmadan “control” girin.

14 hdwwiz.cpl

Windows’da cihaz yöneticisini açmak için çeşitli adımlardan geçmeniz gerekir. Ancak, bilgisayardaki Aygıt yöneticisini doğrudan açmak için “hdwwiz.cpl” komutunu kullanabilirsiniz. Cihaz yöneticisi ile bağlı tüm cihazları bulabilir ve bunları yönetebilirsiniz.

15 osk

Eh, bazen bizim yaşamımızda, hasarlı klavye ile çalıştık doğrudur. Ancak, “osk” komutu bu durumla ilgili size yardımcı olacaktır. Bu komut, bilgisayarınızdaki ekran klavyesini açacaktır.

16 CMD

Peki, bu komut tüm pencereler kullanıcılarına aşina olabilir. Her Windows kullanıcısı bazen komut satırı ile uğraşmak zorunda. Bu nedenle, CMD komutuyla, komut istemi’ni yönetici ayrıcalıkları olmadan hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

17 gpedit.msc

Bu komut Windows bilgisayarda Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açacaktır. Grup İlkesi Düzenleyicisi ile, yerel veya uzak bir bilgisayarın farklı Windows ilkelerini düzenleyebilirsiniz.

18 lusrmgr.msc

Windows bilgisayarınızda Yerel Kullanıcılar ve Gruplar Yöneticisi’ni açmak için bir kısayol arıyorsanız, o zaman “lusrmgr.msc” tam size göre. Bu komut, tüm kullanıcı ve grupların çeşitli özelliklerini düzenleyebileceğiniz Yerel Kullanıcılar ve Grup Yöneticisi’ni açacaktır.

19 mrt

Bu komut Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’nı açacaktır. Peki, bu araç Windows bilgisayarınızdan en popüler zararlı yazılımlardan bazılarını temizlemenize yardımcı olacaktır.

20 ncpa.cpl

Windows bilgisayarınızda çoklu internet adaptörleri ile çalışıyorsanız, ağ sorunları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Yani, “ncpa.cpl” komutu tüm Ağ bağdaştırıcılarınıza erişebileceğiniz Ağ bağlantı ayarlarını açacaktır.

  • çalıştır komutları,
  • çalıştır komutu,
  • çalıştır kısayolu,
  • çalıştır kodları,

Ayrıca Bakınız: Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Bu 20 Çalıştır Komutunu Her Kullanıcı Bilmeli makalemizin sonuna geldik. umarım beğenirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgileri gerçekten beğendiyseniz lütfen başkalarıyla paylaşmak için biraz zaman ayırın. Yorumlar kutusunu kullanarak görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın. Yine de bu yazıyı okuduğunuz için teşekkürler!

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.