PANELİ GİZLEDESTEK ALMAK İÇİN 11820'Yİ ARAYABİLİRSİNİZ DOKUN ARA
15 Ocak 2019 Salı 18:26
AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / Windows 10 / Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü
%100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Nasıl Hızlandırılır, Windows 10 ince Ayar, Windows 10,
%100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Nasıl Hızlandırılır, Windows 10 ince Ayar, Windows 10,

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Son Güncelleme:

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır sorunuzun cevabı Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü yaparsanız bilgisayarınızda hız farkını görebilirsiniz.

Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü Windows 10 Nasıl Hızlandırılır Windows 10 ve Windows 8.x Sistemlerinde %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü ile Windows 10 u Nasıl Hızlandıracağınızı  Öğrenebilirsiniz. Windows 10 disk 100 sorunu çözümü, Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Nasıl Hızlandırılır, Windows 10 %100 Disk Kullanımı,

Windows 10 yada Windows 8.x işletim sisteminde araştırmaların çoğu, yavaşlamanın %100 Disk Kullanımından kaynaklı olduğunu göstermiştir. Öte yandan bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerde yavaşlamaya neden olabilir. gereksiz sürücüler yüklenmişse bilgisayarın amale gibi çalışmasına neden olacaktır. Tabi ki kullanılan HDD yada SSD de performansı ciddi şekilde etkiler. Son olarak da bilgisayarda açık olan bazı ayarlar bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Şimdi Windows 10 ince Ayar yaparak bu sorunu çözmeye çalışacağız.

Windows 10 %100 Disk Kullanımı

Bilgisayarınızdan CRTL + ALT + Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açabilirsiniz. (Alternatif olarak görev çubuğuna sağ tıklayarak  “Görev Yöneticisi” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.)

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-01

 

CPU, Bellek ve hemen ardından Disk seçeneğini göreceksiniz. Eğer bilgisayarınızda disk kullanımı ile ilgili bir sorun varsa buradaki değer %100’e yakın olur. ve ilgili sütun kırmızı ile boyanır.

Sorunu bulduk. Bu sorunun çözümü için 4 ip ucu vereceğim. Aşağıdaki Windows 10 Nasıl Hızlandırılır adımlarını takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

Virüs Kontrolü

 

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-02

Böyle bir performans sorunu olduğunda, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınızda olmamıştır, onaylamak dediğiniz enfekte malware leri temizlemek olmalıdır. Ücretli, yada Ücretli yada ücretsiz birçok Anti-Virüs yazılım var. Ancak bu tür sorunlarda Malwarebytes Anti-Malware programı ile tarama yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz. Program manüel kullanım için ücretsizdir. Tehditler bulunduğunda onları temizleyin. Temizlemek için bilgisayarın yeniden başlatılması istenebilir. Çekinmeden bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 10 %100 Disk Kullanımı

Geliştirilmiş Disk Performansı için Windows Search’ü Devre Dışı Bırakın.

Bilgisayarınız her açıldığında bu işlemin durdurulmasını istiyorsanız Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor.

 

 

net.exe stop “Windows search”

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-03

 

Ya bilgisayar her açıldığında bununla mı uğraşacağım diyorsanız Windows Search’ü kalıcı olarak devre dışı bırakmak için Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Windows Search bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-04

 

Windows 8.x de Windows Arama özelliği kapatıldığında performanta baya fark oluyordu. Windows 10 içinde aynı durum olacaktır. Ancak bunu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki bilgileri okumaya devam. Windows 10 %100 Disk Kullanımı

XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakın

XX Hizmeti nedense, Windows 8.x ve Windows 10’da Disk performans sorunlarının potansiyel nedeni olarak tespit edilmiştir, XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakmak için önce SuperFetch yani Hızlı Getirme özelliğini kapatalım. Bir önceki işlemde yaptığımız gibi Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Hızlı Getirme‘yi bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-05

Şimdi de Disk Hata Denetimi (chkdsk) çalıştıracağız. Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor. Pencere açıksa kapatıp açmanıza gerek yok.

chkdsk.exe /f /r

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-06

Komutu yazdıktan sonra sistem işlemin başlaması için bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını isteyecektir. Tüm Programlarınızı kapattıktan sonra MSDOS a geçip Y harfine basarak bu işlemi de başlatabilirsiniz.

Sorun Flaş Olabilir mi?

Uzun Uzun zaman önce, Android OS dan Flash kaldırıldığında yazmıştım. Flash Tarih Olacak diye. Gerçi hala olmadı ama olacak. 🙂 Nedeni ise çok basit. Hem ciddi bir sistem yükü hemde ciddi bir güvenlik açığı.

Google Chrome tarayıcısını açtıktan sonra adres satırına chrome://plugins/ Entera basın ve okyleyin.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-07

 

Eklentiler bölümü açılacak. Adobe Flash Player eklentisinin altındaki Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayarak bu işlemi de bitirebilirsiniz. Flash gereken durumlarda BS Playeri kullanmanız işinizi görebilir. Şimdi Birkaç dakika bekleyin ve sonra da Görev Yöneticisi kontrol edin. Sistem sürücüsü ile ilgili performans sorunları çözülmesi gerekir. Hala Sorun varsa Chrome Tarayıcısını yeniden başlatmayı deneyin.

Disk Kullanımı Nadiren% 100 Olmalı. Disk yükü kesinlikle normal kullanımda %100’e yakın olması için çok az neden var. Yukarıda anlattığım tüm işlemleri yapmanıza rağmen değişen birşey olmuyorsa o zaman daha ciddi yani donanımsal bir sorununuz var demektir. Sürücü eski yada arızalı olabilir veya kablolar değiştirilmesi gerekebilir

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Son Güncelleme: 23/11/2018 Bilgisayarınızı bir sorunda geri dönmesini sağlayan işleme, sistem geri yükleme denir. Sistem …

2 yorumlar

  1. okadar çalışman var hdd nin çökeceği kısımda neden tutuyorsun Yedek bi HDD en yada bölümün yokmu. Senin umarsızlığından kaynaklanan bi veri kaybı yaşamışsın

  2. şimdi ben bu dediklerinizi yaparsam dosya kaybı yaşarmıyım yaşarsam % de kaç yaşarım cvp lütfen
    d diskini demi siler?????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.