Windows 10 Kulaklık Sorunu için Bazı Çözümler

Windows 10 Kulaklık Sorunu için Bazı Çözümler

Windows 10 kulaklıktan ses gelmiyor veya bilgisayarınız kulaklığı algılamıyor mu? İşte driver ve benzeri windows 10 kulaklık sorunu için bazı çözümler.

Windows‘ta ses aygıtları ayarlamak karmaşık bir iş olabilir. Sürücüler birbirleriyle çakışabilir. Windows bir tür ses çıkışını diğer gibi yanlış okuyabilir ve tam olarak ne olduğunu anlamak için ses ayarlarınıza dalmanız gerekebilir.

Tabii ki, her şey yolunda gidiyorsa, bir ses cihazını takabilmeli ve sadece çalışmasını sağlamalısınız. Ancak bu gerçekleşmezse, bu kılavuz size kulaklık sorunu için bazı çözümler sunacak ve sizi kurtaracaktır.

Kulaklığın Varsayılan Aygıt Olarak Ayarlandığından Emin Olun

Kulaklıklarınızın çalışmasını sağlamak için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilecek önemli yer Ses Penceresidir. Buraya ulaşmanın en iyi yolu, Windows köşesindeki bildirim alanındaki hoparlör simgesini sağ tıklatıp, ardından “Ses Ayarlarını Aç”ı tıklamaktır.

Ses Ayarları penceresinde, “Ses Cihazlarını Yönet” e tıklayın ve kulaklığınızın veya kulaklıklarınızın Devre Dışı listesinin altında olup olmadığına bakın. Devre dışı görünüyorsa, onları seçin ve “Etkinleştir” i tıklayın.

Windows 10 Kulaklık Algılamıyor

Kulaklığınızı varsayılan ses cihazınız olarak ayarlamak için, fişleri takıldığı anda otomatik olarak geçiş yapması için Ses Ayarları menüsüne geri dönün.

Burada, “Çıkış Cihazınızı Seçin” açılır menüsünü tıklayın ve listeden kulaklıklarınızı seçin.

Windows 10 Kulaklıktan Ses Gelmiyor

İlerleyen zamanlarda, görev çubuğunun bildirim alanındaki Hoparlör Simgesini tıklatarak ve oradan tercih ettiğiniz ses cihazını seçerek de varsayılan ses cihazınızı değiştirebileceksiniz.

Ses Sürücülerini Güncelleyin, Yeniden Yükleyin veya Değiştirin

Kulaklığınızı Windows 10 bilgisayarınıza bağladığınızda ve güven verici “Ding” sesini alırsanız, iyi haber donanım düzeyinde algılandıklarıdır. Kötü haber, yazılımda bir şeylerin yanlış gittiği, bilgisayarınızdan kulaklıklara ses gitmemesiyle sonuçlanıyor.

Bunu düzeltmek için, “Aygıt Yöneticisi -> Ses, Video ve Oyun Senetleyicileri” ne gidin, ardından ses sürücünüzü seçin. Benim bilgisayarımda, NVIDIA High Definition Audio olarak geçiyor.

Sürücüyü sağ tıklatarak, “Sürücüyü Güncelle” yi ve ardından “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” yı seçerek başlayın.

Windows 10 Kulaklık Sorunu için Sürücü Güncelleme

Bu başarısız olursa, sürücüyü sağ tıkladıktan sonra yeniden etkinleştirmeden önce “Aygıtı Devre Dışı Bırak” seçeneğini tıklayın. Son olarak, sürücünün sağ tıklama menüsünden “Özellikler” i seçip ardından “Sürücü” sekmesini ve “Sürücüye Geri Dön” seçeneğini tıklatarak sürücüyü geri almayı da deneyebilirsiniz.

Windows 10 Kulaklık Driver

Kulaklıklarınızın “Varsayılan Formatını” Değiştirin

Ses penceresinde Çıkış bölümünün altında seçili kulaklığınız varken Cihaz Özellikleri seçeneğine tıklayın. Açılan yeni pencerede İlgili Ayarlar altında Ek  Cihaz Özellikleri ve ardından Gelişmiş sekmesine tıklayın.

Varsayılan Biçim altında değişiklikler yaparak Sesi duymaya başladığınızı görmek için, her değiştirdiğinizde “Test” butonunu tıklayın.

Windows 10 Kulaklık Sorunu Gelişmiş Sınama

AC97 Üzerinden HD Sesi Seçin

AC97, HD Audio’dur, genellikle pek çok masaüstü bilgisayarda ön 3.5mm jak portuna bağlanan iki ses standardıdır. Bilgisayarınızda birini veya diğerini kullanıp kullanmamanız, ana kartınızı ön ses bağlantı noktalarınıza hangi başlığın bağladığına bağlıdır.

Her şeyin içeriye doğru bağlandığını varsayalım (yani, cihazları otomatik olarak algılayan en yeni HD Ses başlığını kullanarak), ses sürücüsü aracınıza girmeli ve “Bağlayıcı Ayarlarının” doğru olduğundan emin olmalısınız.

Ses sürücüsü aracımız Realtek HD Audio Manager’dır (Kontrol Panelinde bulunur). Açın, sağ üst köşedeki Ayarlar çarkına tıklayın ve “Bağlayıcı Ayarları” altında “HD Ses Ön Paneli” nin seçili olduğundan emin olun.

Buradayken, aşağıda kırmızıyla vurguladığımız kutuyu işaretleyerek hoparlörlerinizi değiştirmek yerine kulaklıkları ikinci bir ses cihazı olarak da kullanabilirsiniz.

Windows 10 Kulaklık Sorunu için AC97 ve HD Ses Ayarı

Windows 10 Kulaklıktan Ses Gelmiyor

Bu tamamladı. Ses, birçok farklı çözümü ortaya çıkaran birçok farklı sorunla birlikte, sorunu gidermek için zor bir sorun olabilir. Umarım yukarıda ihtiyacınız olan çözümü bulacaksınız. Windows 10 kulaklık sorunu çözülmediyse, aşağıya bir yorum bırakın, biz size yardımcı olalım.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.