Gizliliğiniz için 10 En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Günümüzde gizliliğinize saygı duyan güvenli e-posta sağlayıcıları seçtiğinizden emin olmalısınız. Çünkü verileriniz kontrol ediliyor ve kullanılıyor.

Mega şirketler, meraklı hükumetler ve 14 Eyes olduğu sürece aslında internetinde fazla gizliliğe sahip olamazsınız. (Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, araştırmanızı yapın!) E-postalarınızın casusluğunu istememek için bir suçlu olmakla birlikte, bunun garantisini almak için, asıl meselesi olarak gizliliğinizle güvenli e-posta sağlayıcı bulmanız gerekir.

Bu hizmetler neyse ki daha yaygın hale geliyor, ancak aralarında bir hükumet emri alsalar bile verilerinizi vermeyecek olanları seçmek önemlidir. İşte favori yüksek güvenlikli, yüksek gizliliğe sahip e-posta sağlayıcıları.

Criptext

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Güçlü bir şifreleme protokolüne, reklamsız kullanıma ve verilerinizi elinizde tutmaya yönelik önemli bir söze dayanan Criptext, gizlilik arayanların dikkatini çeken nispeten yeni bir güvenli e-posta hizmetidir. Ayrıca, Gmail’in hayranıysanız, sizin için da iyi, çünkü UI, Google’ın hizmetlerinde kullanılan zarif ve renkli Materyal Tasarımı’ndan çok esinlenilmiştir.

Criptext bir masaüstü istemcisi kullanır ve depolama için uzak sunucuları kullanmaz. Masaüstü tabanlı olması da daha güvenli ve verilerinizin mahkeme emri altındaki yetkililere devredilmesini imkansız hale getiriyor.

Gönderdiğiniz e-postalar uçtan uca şifrelenir, e-posta verilerinizi toplamaz ve Gmail gibi şifreleme anahtarlarınızı da yönetmez.

Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, Criptext‘in cihaz işletim sistemi, hizmetlerine erişmeden önce görüntülediğiniz web siteleri ve diğer tarayıcı verileri gibi bilgileri günlüğe kaydedebileceğini belirten gizlilik politikasıdır.

Hushmail

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Web, mobil ve masaüstü tabanlı güvenli e-posta sağlayıcı uzun zamandır etrafta ve bir yeraltı sığınağının değerli güvenlik özelliklerini zarif bir arayüzde sunarak zamana ayak uydurmuştur. Hushmail’in kendisi de e-postanızın içeriğine erişemez ve bunların tümü şifrelerle korunur.

Gmail ve Outlook gibi diğer e-posta sağlayıcılarının kullanıcılarına 2048 bit şifreli mesajlar gönderebilir ve ayrıca OpenPGP gibi diğer popüler şifreleme yöntemlerini kullanan kişilerle senkronize edebilirsiniz. Kimliğinizi gizli tutmak için sınırsız sayıda e-posta takma adı da dahil olmak üzere, her zamanki spam filtreleme, kara liste ve anonimlik seçenekleri de mevcuttur.

Maalesef, Hushmail artık ücretsiz bir sürüme sahip değil, ancak on dört günlük bir deneme ile sizin için doğru olup olmadığını test edebilirsiniz. Tamamen reklam içermez ve önyüklemeniz için 10 GB depolama alanı sağlar.

SCRYPTmail

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Bu gizlilik odaklı e-posta sağlayıcısının geliştiricileri, rekabette öne çıkan şeyin ‘Ön Uç Şifreleme‘ adı verilen bir şey olduğunu söylüyor. Bu, hiçbir şekilde ağ üzerinden gönderilen açık metin / kodlanmamış bilgilerin olmadığı anlamına geliyor.

Scryptmail, tüm meta verilerini de şifreleyerek, olası bir veritabanı ihlali durumunda güvenlik sağlamanın yanı sıra, PGP standart anahtar değişimi, iki faktörlü kimlik doğrulama ve ANSI şifreleri gibi olağan bitler için de güvenlik sağlar.

Çelişme noktalarından biri, sunucuların ABD’de olması olabilir. Bu da potansiyel olarak kullanıcıları ABD mahkemesi emirlerine ve NSA’nın gözetlemesine maruz bırakabilir.

Disroot

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Gizlilik odaklı e-posta hizmetleri bloğundaki yeni çocuklara, şirketin hayatta kalacağını veya hangi şirketlerin üstlerindeki ipleri çekip çekmediğini asla bilemeyeceğiniz için her zaman dikkatle yaklaşılmalıdır. Bununla birlikte, Disroot geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde kendisini harika, bağımsız ve şifreli bir e-posta seçeneği olarak belirledi.

Disroot, reklam içermez, izlenmez ve adresiniz ya da boksör şortlarının favori rengi gibi kişisel bilgilerinizi sormaktan kaçmaz. Tarayıcı tabanlı müşterileri Rainloop’a bakmaları ve kullanmaları kolaydır. Ancak güzel kaplamanın altında açık kaynaklı ve kırılmamış GPG şifrelemesi ile desteklenir.

Disroot’un da tüm doğru şirketlerle ortaklığı var. Nextcloud ve EtherPad biçiminde bir bulut kelime işlemcisi ile güvenli bulut depolaması sunuyor.

TorGuard

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Dışarıdaki en iyi VPN’lerden birini sunan kişiler, e-posta departmanında da oldukça kullanışlıdır ve umduğunuz mahremiyete uyan bir hizmet sunar.

TorGuard Email ile PGP şifrelemesi (sunucu tarafı, baştan sona değil) ve Ukrayna’daki donanımlara gizlenmiş bir e-posta sistemi elde edersiniz. Bir e-postayı gelen kutunuzdan silmek için tüm adımları uyguladığınızda sonsuza dek gider.

TorGuard, e-posta kullanımınızı hiçbir şekilde izlemeyeceğine söz verir ve hiçbir mahkeme emri olmadan herhangi bir devlet kurumu veya üçüncü taraflarla iletişim kurmaz.

Runbox

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Bu, en iyi bilinen süper güvenli e-posta sağlayıcı değil, anonimliğin önemli olduğu bir işte, belki de fena bir şey değil. Sürecin her noktasında, Runbox bilgilerinizi meraklılardan uzak tutmak için güvencelere sahiptir. Her e-posta gönderdiğinizde, güvenli bir şifreli bağlantı üzerinden gönderilir ve e-posta ile Runbox sunucuları arasında gönderilen herhangi bir şey de şifrelenir. Sunucularda otururken veriler şifrelenmez, ancak kişisel verilerin Anayasa tarafından korunduğu bir kasada kilitli durumdadır. (o şeyi ciddiye alıyorlar!)

Ekstra anonimlik için Bitcoin’i (en ucuz abonelik yılda 20 ABD dolarıdır) kullanarak yıllık fiyat planını ödeyebilirsiniz. İki farklı türde iki faktörlü kimlik doğrulaması vardır ve harici izleme çerezleri yoktur.

Reklamverenler verilerinizi toplar. Yazma sırasında, Runbox, hem gönderenin hem de alıcının e-postaları açmak için bir şifreleme anahtarı üretmesini gerektiren bir PGP (Pretty Good Privacy) şifreleme seçeneğini entegre etmeye çalışıyor.

Mailfence

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

Mailfence, gizlilik işinin tamamını bu listedeki diğer hizmetlerden biraz farklı yapar. E-postalarınızın alıcılarıyla paylaştığınız bir anahtara dayalı uçtan uca şifreleme sunan OpenPGP ortak anahtar şifrelemesini kullanır. Bu özellik elbette isteğe bağlıdır, bu nedenle gönderdiğiniz her sıradan e-posta için tüm zorluklardan geçmeniz gerekmez.

Mailfence şifrelemeleri nedeniyle e-postalarınızı göremez veya tarayamaz. Takvim, bulut depolama ve işbirliği özellikleri de sunan bu hizmet, çevrimiçi gizlilik haklarınız konusunda tutkulu olan bir grup geliştirici tarafından Snowden vahiylerinin ardından yapıldı.

Google’da mutlaka kazı yapılması gereken şeyde, Mailfence web sitesine girdiğinizde ve “Güvenli ve özel e-posta hizmeti” isteyip istemediğiniz sorulduğunda, Gmail’e yönlendirileceğiniz “Hayır” ı tıklayabilirsiniz. Bu adamları seviyorum!

ProtonMail

Gizliliğiniz için En Güvenli E-Posta Sağlayıcıları

ProtonMail, bu listedeki en saygın uygulamalardan biridir. Forbes bunu “NSA’nın erişemediği tek e-posta sistemi” olarak nitelendirdi ve bunun da iyi bir nedeni var. Sunucuları İsviçre’de bulunuyor. Bu da ABD hükümetinin onları zorla kapatamayacağı veya bilgi üretme emri veremeyeceği anlamına geliyor. Her durumda, e-postalar uçtan uca şifrelenir ve bu da onları engellemenizi ve deşifre etmenizi olanaksız kılar. Ayrıca, ProtonMail IP adreslerini kaydetmez, bu yüzden bu servisi kullanarak gerçekten isimsizsiniz.

ProtonMail hesabı oluşturmak ücretsizdir, ancak daha fazla özelliğe erişmek için premium hesaba geçiş yapabilirsiniz. Bu listedeki ilklerden biri Servisin Türkçe dil desteği var.

Kolab Now

Kolab Now, tıpkı ProtonMail gibi İsviçre’de tamamen barındırılan ve yönetilen sunucuları olan başka bir açık kaynaklı e-posta hizmetidir. Bu nedenle özel verileriniz asla taranmaz. Hizmet, özellikle e-posta yoluyla ayrıcalıklı bilgiler iletmek isteyenler, küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefliyor. Tıpkı Posteo.de gibi, Kolab Now da kullanıcılarını doğrudan ücretlendirerek para kazanıyor ve bireysel bir hesap için 4.99 $ ‘dan başlayan iki planı var.

Diğer özellikler arasında entegre bir not tutma uygulaması, e-posta etiketleme desteği, kişiler ve takvim, paylaşılan klasörler ve daha fazlası bulunur.

Yukarıda gizliliğiniz için en güvenli e-posta sağlayıcıları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizin için iade bir e-posta sağlayıcı bulursunuz. Sizin için daha güvenli olduğunu düşündüğünüz bir sağlayıcı varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Siz paylaştığınızda bu makale de güncellenecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.