Insta360 Go İnceleme | O Dünyanın En Küçük Sabit Kamerası

İşte dünyanın en küçük sabit kamerası Insta360 Go. Cebinizde 2.14 x 4.94 x 1.485 cm boyutlarında bir kamera olmasını istiyorsanız insta360 go sizin cihazınız.

Artık neredeyse herkes cebinde kamera taşıyor. Tüketici fotoğrafçılığının sadece yarım yüzyıl önce başladığı ve yüksek çözünürlüklü akıllı telefonların sadece on yaşında olduğu göz önüne bulundurduğumuzda, bu önemli bir gelişme oluyor.

Bu yüzden, hala bu deneyimi artırmaya veya geliştirmeye çalışan şirketlerin olması şaşırtıcı değil. Cebinizde 12 MP (ve üstü) kamera üçlüsü yetmiyor mu? iPhone 11 Pro’nun kameraları, en zorlu koşullarda bile (mesela su altında) mükemmel fotoğraflar ve videolar çekiyor. Ancak benzersiz bir bakış açısı için kolayca vücuduma bağlayamıyorum veya arabamın kaputuna koyamıyorum. Sanırım kaputun üzerine koyabilirdim, ama sürmeye başlar başlamaz kayacaktır.

Dünyanın en küçük sabit kamerası olduğunu iddia eden Insta360 Go, elbiselerinize takabilir, güçlü, yerleşik mıknatısla arabanızın kaportasını tutabilir veya avucunuzun içinde kaybolabilir. HD videoyu çeşitli eğlence biçimlerinde kaydeder. Hyperlapse, slomo (120 fps) ve statik zaman atlamalı tümü ultra geniş bir formatta önceden belirlenmiş aralıklarla belirlenmiş miktarda video çeker.

Insta360 Go'nun küçük olduğunu söylemiş miydim?

Sadece 18,3 gram ağırlığında ve yarım inç kalınlığından biraz daha uzun bir süre boyunca 0,8 inç genişliğinde kabaca iki inç olan Insta360 Go, piyasadaki diğer mobil kameraların dışında duruyor.

Büyük bir hap gibi şekillendirilmiş olan Insta360 Go, kamera lensi üst kenarına yakın olan plastik bir ön yüze sahiptir. Arkası çoğunlukla bir ucunda bakır konektörler ve diğer tarafında kameranın tek düğmesinin bulunduğu metaldir.

Insta360 Go

Insta360 GO nun fiyatı 200 $ civarındadır. Paketinde, kamera için mıknatıslanmış bir şarj ve veri aktarma oluğu içeren şarj çantası bulunmaktadır. Kasanın altında, elektrik girişi fişini ortaya çıkaran kalın, çıkarılabilir gri kauçuk kapak var. Insta360‘tan fotoğraf ve video aktarmak için iPhone’unuza alın, kasayı telefonunuzun altına takmanız yeterlidir. Insta360 Go uygulaması aktarımı gerçekleştirir, medyayı iPhone’unuza indirir (eğer seçerseniz) ve uygulamada hoş bir hafif video düzenleme özellikleri koleksiyonu bulunur.

İşin garibi, ne durum ne aydınlatma ne de USB-C portu ile şarj olmuyor. Bunun yerine, mikro USB kullanıyor. Şahsen, bu kabloları bulmayı daha da zorlaştırıyor.

Bu şekilde kameradan iPhone'unuza video aktarıyorsunuz

Insta360 Go ayrıca bir dizi serin, mıknatıslanmış tutacağı ve ayağıyla birlikte gönderilir. Yeniden kullanılabilir yapışkan alt kısmı olan mini bir tripod var. Ayrıca kamerayı kemerinize koymanıza olanak tanıyan bir klips kılıfı ile birlikte Insta360 Go‘yu tam kıyafetlerinize koyabileceğiniz bir manyetik sırt ile birlikte gelir.

Insta360 Go ile birlikte gelen minik tripod

Bazı tutuculardan bazılarını kullanmakta sık sık tereddüt edebilirsiniz. Çünkü bazı insanlar bu kamerayı örneğin spor ceketimin üzerinde görmüş olabilir ve onları gözetliyor olabileceğinizi düşünebilir. Insta360 Go gizlice kayıt yapmaz; kayıt yaparken, kameranın önündeki küçük, beyaz LED ışık her zaman açık veya yanıp söner.

Insta360 Go Nasıl Kullanılır

Insta360 Go, kullanmak için eğlenceli bir mini kamera olabilir. Ancak bir ekran veya görsel göstergenin olmaması biraz sinir bozucu olabilir. Birincisi, çok önemli olan tek düğmeyi doğru kullanmayı ve ikisini bir dizi küçük dokunsal titreşimin anlamını anlamayı öğrenmeniz gerekir.

Insta360 Go'nun arkasında fonksiyon düğmesi (solda), güç ve veri konektörleri (sağda) ve onları çevreleyen mıknatıs var.
Insta360 Go’nun arkasında fonksiyon düğmesi (solda), güç ve veri konektörleri (sağda) ve onları çevreleyen mıknatıs var.

Uzun basmak fotoğraf makinesini açar ve bekleme moduna geçirir. Ancak pil ömründen tasarruf etmek için bu şekilde uzun süre kalmaz. Genelde bu uzun basışı başka bir hızlı basışla, 15 saniyelik bir kliple veya belki de 10 dakikalık bir hiperlapse video oturumu için iki hızlı basışla izlemeyi, üçlü basma, ağır çekim video kaydını başlatır.

Insta360 Go Deneyimi

Kameranın testi ve kullanımı ile ilgili paylaşılan bilgi aşağıdaki gibidir:

Kayıt yaptım ve parmaklarımın fotoğraflarını çektim.

Sonunda Insta360 Go klipsi kılıfını sırt çantama kestim, kamera düğmesine iki kez bastım ve kamerayı giyilebilir kasaya oturttum. Sonra 10 dakikalık bir yürüyüşe çıktım ve akşam gidip işe gidiyorum. Insta360 Go, bu arada, kamera kendi durumundayken, düğme yerine cihazın önüne basıp aynı sonucu elde edebileceğinizi söylüyor, ancak bu benim için tutarsız çalıştı.

Bu aslında bir hızlandırılmış kırpılmış versiyondur. (Insta360 Go ile çekilen bazı timelapse videoların GIF form_’unda. Burada dikkat çekici olan şey, bu çekimi almak için tripodu ofis pencereme nasıl ekleyebildiğimdir. 1.40 dakika video ile sona erdi.

Başka bir durumda, manyetik kamerayı arabamın arka plakasına yerleştirdim ve mahalleyi dolaştım. Güçlü mıknatıs, kamerayı aracıma sıkıca tutturdu.

Insta360 Go 180 derecelik ultra geniş bir kameraya sahip, bu nedenle çoğu videoda biraz balık gözü görünümü var. Bununla birlikte, çektiğim Insta360 Go videoları keskin ve daha da önemlisi sabit görünüyordu.

Sabit Kalma

Insta360 Go, videoyu dengelemek için yerleşik yazılımla kullandığı hareket telemetrisini toplamak için kullandığı minik cihazın içinde 6 eksenli küçük bir jiroskopa sahip. Dengeleme bilgileri 180 derecelik tam çerçeveye uygulanır ve size yumuşak bir merkez kazandırmak için dış kenarlardan bazılarını keser. Insta360 sistemi “FlowState Stabilization” olarak adlandırıyor. FlowState’in videoyu düzeltmek için ne kadar iş yaptığını görmek istedim, bu yüzden uygulamaya bir klip indirdim ve seçeneği kapattım (bunu çektikten sonra herhangi bir videoyla yapabilirsiniz). Dengeleme özelliği olmadan, videolarımın bazıları eşsiz hale geldi.

Inta360 Go ayrıca Bluetooth 4 özelliğine sahiptir, yani iPhone üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kameradan doğrudan besleme olmasa da, uygulamada mod, kayıt uzunluğu, fotoğraf veya video ve zaman atlamalı parametreleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, kayıt işlemini durdurmanıza ve başlatmanıza izin verir.

Insta360 Go Özellikleri

Kameradaki ışıkların ötesinde bir çeşit görsel işlem işaretini tercih ederdim, pil ömrü sönüktür ve uygulamanın biraz bilgi mimarisi çalışması yapması gerekir. Yine de, bunlar çoğunlukla küçük püf noktalarıdır.

Ürün Adı Insta360 Go
Ürün Markası Insta360
Fiyatı 199,99 $
Yayın Tarihi Ağustos 2019
Ağırlık 0.292 oz
Ürün Ölçüleri 2.14 x 4.94 x 1.485 cm
Renk Beyaz

Insta360 Go, güçlü bir mıknatıs sayesinde boru, çelik kiriş, cihaz, bisiklet, araba kaputuna ve daha fazlasına yapışabilen eğlenceli, çok yönlü ve inanılmaz derecede küçük bir jiroskopik ve yazılımla stabilize edilmiş bir kameradır. Biraz rahatsız edici kontrollerde ustalaşabiliyorsanız ve sınırlı pil ömrünü uygun şekilde yönetebiliyorsanız, gerçekten göze çarpan bazı videolar çekebilir. Bazı video profesyonellerinin yelken ve baz dalışın kliplerini paylaştığı uygulamaya göz atın. Insta360 Go ayrıca kamera, kasa ve tüm bu montaj ekipmanları için 199,99 dolar değerindedir.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.