En iyi Akıllı Oda Termostatı, En iyi Oda Termostatı,

En iyi Akıllı Oda Termostatı 2019

Evinizin sıcaklığını uzaktan kontrol etmenize, enerji ve doğal gaz tasarrufu etmenize izin vermek için en iyi akıllı oda termostatı sistemlerini listeliyoruz.

En iyi Akıllı Oda Termostatı, sadece evinizde ne kadar rahat olmanın yanı sıra hane bütçenizde de büyük bir etkiye sahip olacaktır. Ülkemizde yanlış kombi kullanım oranı %70 gibi bir orandadır. Çünkü kombinin üzerinden yaptığınız ayar evin sıcaklığı değil, petek sıcaklığıdır. Çoğu kombi evin sıcaklığını ölçemez. Dolayısıyla konforsuz bir kullanımda, yüksek faturalar ile karşılaşırsınız.

En iyi oda termostatı: Programlanabilir bir termostat, HVAC sisteminizi evde olmasını beklediğiniz zaman açarak ve iç ortam iklimlendirmesine ihtiyacınız olacağını düşünmediğinizde bu maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir. Akıllı bir termostat basit bir programa dayanmanın ötesine geçer. Haftanın her günü için daha karmaşık programlar oluşturmanıza ve evden uzaktayken bile HVAC sisteminizde tam kontrol sahibi olmanızı sağlayacaktır. Akıllı termostatları sürekli olarak test ediyor ve değerlendiriyoruz ve eviniz için doğru olanı bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Akıllı termostatlar, son birkaç yılda neredeyse tüm evlerde kolayca bulunabilmektedir. Telefonunuzdan sıcaklığı ayarlamanızı ve kontrol etmenizi sağlar, çünkü modeminiz üzerinden internete bağlanırlar. Ancak akıllı termostat sistemleri eşit yapılmamıştır ve hangisi sizin için en uygun olanı bir başka sorundur.

Hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek için daha fazla yardım ister misiniz? En iyi akıllı termostat için satın alma önerimizi okumanızı öneriyoruz.

En iyi Akıllı Oda Termostatı

Microsoft’un Cortana dijital asistanına dayanan ilk akıllı termostat olan Johnson Controls GLAS’ı almamız için biraz beklemek gerekebilir. Bu cihaz göründüğü kadar güzel, mevcut En iyi Akıllı Termostat yerini olması kısa sürecektir.

Nest Learning Termostat

En iyi Akıllı Oda Termostatı

Nest, kendi kendine öğrenen akıllı termostatının piyasaya sürülmesiyle 2013 yılında patladı. Bir yıldan kısa bir süre sonra şirket Google tarafından satın alındı, Silikon Vadisi’ndeki güçlerin merkez olarak termostatlarla ev otomasyonu için büyük bir pazar gözlediğini öne sürdü.

Wi-Fi özellikli Nest Learning Termostatı, evinizin ısınmasını ve soğutulmasını optimize etmek için tasarlanmıştır. Ancak, yalnızca girdiğiniz sıcaklığa ayarlamak yerine, Nest kendi kişisel alışkanlıklarınıza ve tercihlerinize göre öğrenir ve uyarlar. Örneğin, bir haftalık kullanımın ardından Nest, geceleri sıcağı kısmak istediğinizi okur ve bunu otomatik olarak yapmaya başlar. Ayrıca sabahları sıcağı tekrar yükseltir veya işteyken verimli “Dışarıda” modunu devreye sokar. Ve hepsinden önemlisi, ne zaman ve nasıl enerji tükettiğinizi gösteren kullanım raporları da dahil olmak üzere her şey akıllı telefonunuzdan izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Nest, iyi tasarlanmış, sezgisel küçük bir gadget’tır ve 2013’te piyasaya sürüldüğünden beri, birçok rekabetçi öğrenme termostatı piyasaya çıkmıştır, ancak hala en iyisidir.

Ecobee4 Smart Termostat

En iyi Akıllı Oda Termostatı

Konfor dediğiniz şey zahmetsiz olmalıdır. Bu amaçla, Ses Kontrollü Ecobee4 Smart Termostat, akıllı ev ürünlerinin rahat ve yetenekli bir çalışmasıdır. Ecobee’nin en yeni akıllı termostatı yalnızca sıcaklığı kontrol etmekten daha fazlasını yapar. Akıllı Sensörü odanın sıcaklığını, içindeki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlar. Dört çekirdekli işlemci ve 5GHz Wi-Fi desteği ile yeni, ultra canlı bir ekrana sahip ve akıllı bir hoparlörün yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Yerleşik Bluetooth, Spotify akışını yapmanızı sağlar ve daha yüksek ses kalitesi için harici hoparlörleri eşleştirebilirsiniz.

Alexa uyumluluğu yerleşik olarak sunarken, Apple HomeKit, Samsung SmartThings, IFTTT, Google Asistan ve Amazon gibi çeşitli akıllı ev sistemlerine de entegre edilebilir. Sıcaklığı değiştirmek, müzik dinlemek veya termostatı uzaktan kontrol etmek için Alexa’yı kullanabilirsiniz.

Honeywell Home T9 Akıllı Termostat

Honeywell Home T9 Akıllı Termostat

Honeywell Home T9 termostatı, ilk Lyric termostatı tarafından kullanılan ve Honeywell’in orijinal T86 modelinde popüler olan yuvarlak disk benzeri form faktöründen kaçınıyor. Bunun yerine, 4,9 x 3,7 x 0,9 inç (HWD) ölçen ve 3,3 inç (diyagonal) renkli bir dokunmatik ekrana sahip beyaz bir dikdörtgen muhafaza kullanıyor. Termostat sıcaklık ve nem sensörlerini içerir ve ev ağınıza 2,4GHz ve 5GHz radyo bantları üzerinden bağlanmanıza olanak sağlayan çift bantlı Wi-Fi devreleriyle donatılmıştır.

Honeywell Home T9 kablosuz akıllı oda sensörü, bir C-tel adaptörü (C-kablosu olmayan evler için), montaj vidaları, bir montaj plakası, tel etiketleri ve bir montaj kılavuzu ile birlikte gelir. Termostat çoğu standart HVAC sistemiyle uyumludur ve ısıtma ve soğutma için bas-çek tel terminallerin yanı sıra, ısı pompaları ve fanlar gibi şeyler için yardımcı terminaller içerir.

Nest Thermostat E Akıllı Oda Termostatı

En iyi Akıllı Termostat

Nest Thermostat E’yi cam ve paslanmaz çelik yerine plastikle donatmak, şirketin fiyat etiketinde 80 $ ‘ı kırmasına yardım etti. Çevresinde uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış olsa da, pahalı bir arka planın yaptığı gibi, kendine dikkat çekerken, E modeli aynı akıllılara sahiptir ve Nest Sıcaklık Sensörü ile uyumludur. Bununla birlikte, piyasadaki daha sofistike HVAC sistemlerinin bazılarını kontrol edememektedir. Bir tane satın almadan önce sizinkilerle uyumlu olduğundan emin olun.

Yukarıda bilgileri verilen En iyi Akıllı Oda Termostatı dünya genelinde en çok satılan tercih edilen ve özelliklerine göre tüm zamanların en iyi akıllı termostat olma özelliklerini taşımaktadır. Ancak şu an bu cihazların ülkemizde bir çağrı merkezi hizmet bulunmamaktadır. Desteğe ihtiyacınız olduğundaBununla birlikte Ülkemizde üretilen Akıllı oda termostatları da vardır.

Cosa Akıllı Oda Termostatı

En iyi Akıllı Termostat

 

Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri tarafınca üretilen Cosa‘yı ilk üretilen modelinden beri kullanıyorum. Neticede yerli malı. YouTube kanalımda Cosa ile ilgili bir kaç video da hazırlamıştım.  Cosa için yukarda gördüğünüz cihaz 4. nesil üünüdür. Zamanla Ecobee4 ün barındırdığı özellikler için çalıştığı kesin. Şu an yerli üretim olan En iyi Akıllı Oda Termostatı olduğunu düşünüyoruz. Şirket bu cihaz ile %30 a varan tasarruf elde edileceğini vaat ediyor ki doğru kullanımda bunu yakalamak mümkün.

Birilerine sebep olacaksak; Cosa nın bazı olumsuz tarafları var. Bu ürünle alakalı olmaktan ziyade satış sonrası destekle alakalıdır. Müşteri hizmetleri oldukça yetersiz ve firma olmadık zamanlarda güncellemeler yayınlıyor ve bu güncellemeler bağlantı sorunlarına neden olabiliyor. Cihazınızda bir arıza olması durumuna karşı servis süreci aşırı uzun olabiliyor. 

ECA Akıllı Oda Termostatı

3. Nesil Cosa’nın ECA kombileri için özel olarak uyarlanmış halidir. İstikralı çalışması uygun fiyat ve ihtiyaci yönden 3. Nesil Cosa ile aynı olduğu için iki cihazı da ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz. Satış sonrası hizmet için aynı durumlar bu cihaz için geçerli olduğunu untmayın.

Oda Termostatı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

C-Wire (C-Tel veya “Ortak Tel ” termostata 24 VAC gücün sürekli akışını mümkün kılar) gereksinimi Çoğu akıllı termostat, bir dizi bataryanın sağlayabileceğinden daha fazla elektrik gerektirir. Neyse ki, duvara takılanları gerekenden çok daha fazla güç gerektirmezler. Bunun yerine HVAC sisteminiz tarafından sağlanan düşük voltajlı güce güvenirler. Birçok akıllı termostat, bu amaç için özel bir C (ortak) telin varlığını gerektirirken, diğerleri başka bir kaynaktan, tipik olarak R (güç) telinden elektrik sifonunu alabilir.

Ancak bu son uygulamanın, kalıcı hasarlar da dahil olmak üzere bazı HVAC sistemlerinde sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Mevcut bir termostatı akıllı bir model takmak ve ona bağlı bir C kablosu bulamazsanız, bağlanmamış olanı görmek için duvarın içine bakın. C kablosu yoksa, tavsiyemiz bir tane kurulu olmalıdır. Burada incelenen sadece bir çift termostatın bir C kablosu olması gerekir, ancak tüm üreticiler bir tanesini kullanmanızı tavsiye etmektedir.

Kurulum kolaylığı yalnızca orta derecede kullanışlı olsanız bile, bir termostatın yüklenmesi zor olmamalıdır. Üretici, süreç boyunca size yol gösterecek çok sayıda fotoğraf veya resim içeren kapsamlı, ancak anlaşılması kolay talimatları sağlamalıdır. Termostatın hangi kabloların nereye gittiğini açıkça göstermesi gerekir ve çoğu şirket eski modelinizi söküp çıkarırken duvardan çıkan tellere yapıştırabileceğiniz etiketler sağlar. Teller kendileri renk kodlu olmalıdır, ancak iyi bir uygulama, eski termostatınızı indirmeden önce referans almaktır.

Geofencing (otomatik Kontrol) En iyi Akıllı Oda Termostatı

Geofencing; Bu özellik, evinizin etrafında bir çevre oluşturmak için termostatın uygulamasını ve akıllı telefonunuzdaki GPS çipini kullanır. Belirlediğiniz mesafeden çıktığınızda, artık evinizi ısıtmaya ve soğutmaya gerek duymayacağınızdan, kombi veya klima gereksiz yere çalışmayacaktır. Evinize dönerken, belirlediğiniz mesafe içine girdiğinizde, HVAC sisteminiz harekete geçecektir, böylece eve vardığınızda istediğiniz sıcaklıkta bulacaksınız.

Uzaktan Erişim

Uzaktan erişim, termostatınızı uzaktan kontrol etmenizi sağlar, böylece internete bağlandığınız dünyanın her yeriden sıcaklığı kontrol edip ayarlayabilirsiniz.

Sistem Karmaşıklığı

Test ettiğimiz termostatların her biri, çok kademeli ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerinin yanı sıra ısı pompası sistemlerini de destekler. Eviniz birbirinden bağımsız olarak ısıtılmış ve soğutulmuş bölgelere bölünmüşse, muhtemelen her bölge için bir termostata ihtiyacınız olacaktır. Tek bir uygulama ile, çoklu bölgeleri kontrol edebilmelidir.

Sensörler

Geofencing harika, evde yaşayan herkesin bir akıllı telefona sahip olması sağlandı. Hareket ve yakınlık sensörleri, evinizin işgal edilip edilmediğini ve bunun için iklim kontrolüne ihtiyaç duyduğunu belirlemenin alternatif bir yolunu sunar. Cosa termostatı, hareket sensörüne çok fazla güvenmek için sıklıkla eleştirildi. Hiç kimse yeterince geçmemesine rağmen, evin boş olduğuna ve ısınmaya veya soğumaya karar vereceğine karar verirdi. Bazı akıllı termostatlar ayrıca ev güvenlik sisteminizin hareket sensörlerinin yanı sıra kapı ve pencere sensörlerine de girebilir. Ve termostatın kendisinde bulunan yakınlık sensörleri, bir termostatın ekranını, siz yürürken yanacak şekilde açabilir, böylece ekranlar, gece boyunca bir yol ışığı sağlamaktan başka bir sebep olmasa bile, kendi başlarına kullanışlı bir özellik haline gelir.

Akıllı Ev Sistemi Entegrasyonu

Her akıllı termostat bir uygulama ile gelir, böylece akıllı telefonunuz veya tabletinizle kontrol edebilirsiniz, ancak En iyi Akıllı Oda Termostatı modelleri diğer akıllı ev cihazları ve daha geniş akıllı ev sistemleri ile entegre edilebilir. Bu durum, bir Amazon Echo veya Google Home dijital asistanı aracılığıyla ses komutunu kullanarak ses ayarını yapabilmekten, duman dedektörünüze bağlanarak, yangın algılandığında fanınızın otomatik olarak kapanmasına ve evinizde dumanın dolaşımının engellenmesine kadar uzanabilir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer seçenekler arasında IFTTT ve Stringify desteği, Apple HomeKit uyumluluğu, smart-vent bağlantısı ve ev güvenlik sistemlerine sahip bağlantılar bulunur.

Kullanıcı Arayüzü

Uzun zamandır bir termostatın kullanıcı arabiriminin bir kadrandaki sayılardan oluştuğu günler geçti. Bir cihaz ne kadar karmaşık olursa, kullanmayı öğrenmek daha zor olabilir. Yapmak istediğin son şey, tüm istediğin zaman daha sıcak ya da daha serin olmak istediğinde duvardaki anlaşılmaz hiyerogliflere bakıyor. Akıllı bir termostat, önemli bilgileri bir bakışta iletmeli ve özel ihtiyaçlarınıza kolayca uyum sağlamalıdır.

Sonuç olarak yukarıda En iyi Akıllı Oda Termostatı ve size göre En iyi Akıllı Termostat seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında mümkün olduğu kadar detay vermeye çalıştık. Aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizimle iletişime geçe bilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.