Dizüstü Bilgisayarım Açılmıyor

Dizüstü Bilgisayarım Açılmıyor, aşağıda laptop açılmama nedenin tespit etmenize yardımcı olacak sorun giderme adımları yer almaktadır.

Donanımın çıkarılamaması nedeniyle açılmayan veya önyükleme yapamayan bir dizüstü bilgisayardaki sorun giderme, masaüstünden çok daha zor olabilir. Ancak masaüstü bilgisayar açılmama sorunu çözümlerinde olduğu gibi diz üstü bilgisayar içinde uygulaya bileceğiniz çözümler vardır.

Dizüstü Bilgisayarım Açılmıyor

Güç Kablosunu Bağlayın

Dizüstü bilgisayarınız sadece pil gücüyle çalışmıyorsa, sorunun nedeni olarak pili ortadan kaldırmak için AC adaptörünü bağlayın. Adaptör kablosunun her iki ucuna doğru şekilde takıldığından ve sıkıca bağlandığından emin olun. Dizüstü bilgisayar adaptör takılıyken çalışıyorsa, piliniz ölmüş veya arızalı.

Laptop Açılmıyor

Bağlantı İstasyonundan Ayırın

Dizüstü bilgisayarınız bir Bağlantı istasyonuna bağlıysa, bağlantıyı kesin ve bağlantı istasyonunun sorunun nedeni olmadığını doğrulamak için dizüstü bilgisayarı açmayı deneyin.

Dış Çevre Birimlerini Şıkar

Bu sorunu giderirken, sorunun nedeni olmadıklarından emin olmak için fare veya USB flash sürücü gibi harici aygıtları veya çevre birimlerini çıkarın.

Pili Çıkarın ve Yeniden Takın

Birçok yeni dizüstü bilgisayar (özellikle MacBook), tüm pillerinin çıkarılmaması gereken mimariyi kullanır.

Dizüstü bilgisayar, önyükleme yapmasını engelleyen bir güç durumunda da olabilir. Güç kablosunu ve pili dizüstü bilgisayardan çıkarmayı deneyin. En az bir dakika boyunca dizüstü bilgisayarla bağlantıyı kesin. Bekledikten sonra, pili tekrar dizüstü bilgisayara takın, güç kablosunu bağlayın ve dizüstü bilgisayarı tekrar açmayı deneyin.

Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Bilgisayarın Elektriğini Boşaltın

Bunu bir “elektrik tıkanıklığı” olarak düşünebilirsiniz. Aşağıdaki adımları yerine getirerek, dizüstü bilgisayarınızı herhangi bir elektrikten etkin bir şekilde tahliye edip yeniden çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

AC Adaptörünü sökün ve pili ıkarın.
Güç düğmesini en az on beş saniye boyunca basılı tutun.
Pili takmadan, AC adaptörünü tekrar dizüstü bilgisayara takın.
Dizüstü bilgisayarınızı açmak için güç düğmesine basın.

Bu işlem sizin için işe yaramadıysa, güç düğmesine bir dakika ya da daha uzun bir süre boyunca tekrarlayın ve tutun.

Laptop Ekran Gelmiyor

Kötü Donanım

Yukarıdaki bölümlerin tamamını geçtiyseniz ve dizüstü bilgisayarınız hala açılmıyorsa, içindeki bir donanım bileşeni sorunlu olabilir. Onarın nasıl tamir edileceğine dair öneriler için dizüstü bilgisayarın üreticisine başvurmanızı öneririz. Ayrıca, konuyu teşhis edebilecek ve kötü donanımı değiştirebileceklerinden dizüstü bilgisayarınızı bir bilgisayar tamircisine götürebilirsiniz.

Asus, lenovo, hp, casper, acer, dell, toshiba vs vs. Dizüstü Bilgisayarım Açılmıyor diyenler için hazırladığımız bu adım adım dokuman umarım işinize yarayacaktır. Bu sorun ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa yorum bölümünü kullnarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.