Masaüstü bilgisayarım açılmıyor veya bilgisayar açılmıyor.

Masaüstü Bilgisayarım Açılmıyor

Masaüstü Bilgisayarım Açılmıyor, Bu sayfa öncelikle masaüstü bilgisayarlara ve bilgisayarın açılmamasının en yaygın nedenleri ile ilgilidir.

Öncelikle bilgisayarın açılıp açılmayacağından emin değilseniz, Bilgisayarın içindeki herhangi bir fanı veya bilgisayarın dışından görünen fanları bulunarak kontrol ediniz. Fanlar dönüyorsa, bilgisayar güç alıyor demektir ve bu makale sorununuza uygun olmayabilir.

Güç kablosu düzgün bağlanmamış olabilir.

Bilgisayar güç kablosu, duvara ve bilgisayarın arkasına doğru şekilde bağlandığını doğrulayın. Tamam görünüyorsa, kablonun gevşek olmadığından emin olmak için güç kablosunun iki ucunu çıkarın ve yeniden takın.

Eğer bir güç şeridi (dalgalanma koruyucusu) veya her şeyi bir defada açıp kapatan UPS’iniz varsa, bilgisayarın elektriğini kesin ve kabloyu doğrudan duvar prizine takın.

Bilgisayarı doğrudan duvar prizine bağlamanıza rağmen hala çalışmıyorsa, aynı elektrik prizine başka bir elektrikli aygıt bağlayarak elektrik gelip gelmediğini doğrulayın.

Masaüstü Bilgisayarım Açılmıyor

Üçüncü Taraf Donanım

Son zamanlarda bilgisayarınıza herhangi bir donanım eklenmişse, sorununun nedeni olmadığından emin olmak için geçici olarak bağlantısını kesmeniz veya kaldırmanız önerilir.

Kötü Güç Kablosu

Başka bir güç kablosu kullanarak bilgisayarınıza giden güç kaynağının bozuk veya hasarlı olmadığını doğrulayın.

Güç Kaynağı Düğmesi

Bazı bilgisayar güç kaynakları kendi güç düğmelerine sahip olabilir. Bilgisayarın arkasını kontrol edin ve kapatılmış ve bilgisayara giden gücü önleyen ek düğmeler olmadığından emin olun.

Yanlış Güç Kaynağı

Bir bilgisayar kuruyorsanız veya hiç açılmamışsa, yeterli güç sağlamayan arızalı bir güç kaynağınız olabilir. Güç kaynağınızın anakart, işlemci ve video kartınızın gereksinimlerini karşıladığını doğrulayın.

Kötü Pil

Bilgisayarınız taşınabilirlik için bir pil kullanan bir dizüstü bilgisayar veya taşınabilir bir bilgisayarsa, sorununuza neden olabilir.

Kablo, taşınabilir bilgisayara bağlandığında ancak güç kaynağına bağlıyken bilgisayarınız açılırsa, yeni bir pil satın almanızı öneririz.
Bilgisayarınız pil ve güç kablosu bağlıyken açılmıyorsa, pili çıkarmayı deneyin (mümkünse) ve bilgisayarın yalnızca bağlı olan güç kablosuyla açılıp açılmayacağını görün. Güç hala alınmadıysa, son bölüme geçin.

Gevşek Donanım

Daha önce bahsedildiği gibi, bilgisayarınız her açıldığında bir POST (Power On Self Test) çalıştırır ve bilgisayarınızdaki herhangi bir donanım bileşeni bu testi başarısız olursa, bilgisayar açılmaz. Bilgisayar bir bileşeni test edemediği için gevşek hale gelmişse veya aygıta bağlı bir kablo gevşemişse, POST başarısız olur.  Başarısız olduğunda çıkan bip sesleri ile ilgili detaylı bilgi için bir önceki makaleyi okuyabilirsiniz.

Tüm kabloları bilgisayarın arkasından çıkarın ve bilgisayarı açın. Bilgisayardaki ekran kartını ve belleği yeniden yerleştirin. Tüm kartlar yeniden takıldıktan sonra, tüm sürücü kablolarının ve fan kablolarının sökülmesi ve yeniden takılmasıyla tüm kabloların sıkıca bağlandığından emin olun.

Her şeyin bağlantısı kesildikten ve yeniden bağlandıktan sonra yalnızca bilgisayarın arkasındaki güç kablosunu bağlayın ve bilgisayarı açmayı deneyin. Bilgisayar açıldığında, bilgisayarı kapatabilir ve tüm kabloları yeniden bağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Açılmıyor

Kötü Elektrik Kaynağı, veya İnvertör

Yukarıdaki bölümleri izledikten sonra, bilgisayarınız hala güç almazsa, bilgisayardaki bir donanım bileşeninin başarısız olması olasıdır. Güç kaynağının arızalanması mümkündür. Dizüstü bilgisayarınız varsa veya güç kaynağını kendiniz değiştirmek istemiyorsanız, bilgisayarı bir yetkili servise götürmenizi öneririz.

Bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve bilgisayarı onarmaya çalışmayı planlıyorsanız, bilgisayarı açın ve güç bağlantılarını doğrulayın. Bağlantıyı, ana güç kablosunun bağlantısını keserek ve güç kablosunun tekrar gevşemediğinden emin olmak için yeniden bağlayarak doğrulayabilirsiniz.

Güç kaynağı bağlantıları iyi görünüyor, ancak bilgisayar hala açılamıyorsa, bilgisayarınızın kötü bir bileşeni vardır. Donanımı aşağıdaki sırayla değiştirmenizi öneririz.

Güç Kaynağı
Ekran Kartı
Anakart
İşlemci

Asus, lenovo, hp, casper, acer, dell, toshiba vs vs. Masaüstü Bilgisayarım Açılmıyor diyenler için hazırladığımız bu adım adım dokuman umarım işinize yarayacaktır. Bu sorun ile ilgili sormak istediğiniz birşey olursa yorumlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.