Elektronik sigara nedir, elektronik sigara nasıl çalışır, elektronik sigara yararları, elektronik sigara zararı,.

Elektronik Sigara Nedir? Sigaraya Alternatif Mi?

Elektronik Sigara, teneffüs edilmesi için buharlaştırılmış nikotin veya nikotinsiz çözeltilerin dozlarını yayan pille çalışan cihazdır.

Sigarasız tütün dumanını solumak için benzer bir his sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca e-sigara, e-cigs, elektronik nikotin dağıtım sistemleri, buharlaştırıcı sigaralar ve buhar kalemleri olarak da bilinir. Sigarayı bırakmak veya kesmek için bir yol olarak pazarlanır. Bence bunun dışında kullanmakta mantıklı değil. Ben sigarayı bırakmak için kullanmaya başladım. Sigaradan soğuduktan sonra da elektronik sigarayı bıraktım. Elektronik sigarayı bırakmak normal sigarayı bırakmaktan çok çok daha kolay. En azından bana göre öyle.

Bu makaleyi yazmamdaki sebepte elektronik sigarayı görenlerin “ne yapıyorsun sen ya, bu sigaradan daha zararlıYMIŞ” demeleridir.

E-sigaralar, dünyada ilk kez 2004 yılında Çin pazarında görüldüklerinden bu yana milyonlarca kişi tarafından kullanıldı. 2016’da, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yüzde 3,2’si bunları kullanıyordu.

Buharlama (Vaping) şu anda ABD’de sigara içen gençler arasında tütün kullanımının en popüler şeklidir. E-sigara kullanımı 2011’den 2015’e kadar lise öğrencileri arasında yüzde 900 oranında artmıştır.

2016 yılında, 2 milyondan fazla orta ve lise öğrencisi e-sigara kullanmayı denedi. 18 ila 24 yaşları arasındakiler için, yüzde 40’ı cihaz kullanmadan önce sigara içmemişti.

Büyüyen bir araştırma kuruluşu, buharlamanın tehlikeli olabileceğini düşündürmektedir.

Mevcut sigara içenlerin vazgeçmesine yardımcı olabilirken, gençlerin kendi iyilikleri için buharlama yapmaya başlaması ve tütün kullanımını değiştirmemesi endişesi vardır. 2016 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu ürünlerin satışı, pazarlaması ve üretimi ile ilgili kuralları uygulamaya başladı.

Elektronik Sigara Nedir

Bir e-sigara, genellikle bir sigaraya, puroya, pipoya veya kaleme benzeyen uzun bir tüpdür. Çoğu yeniden kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir kartuşlarla tekrar kullanılabilir, ancak bazıları tek kullanımlıktır.

1963’te Herbert A. Gilbert tarafından “dumansız, tütün olmayan sigara” için ilk patent talep edildi, ancak mevcut cihaz 2003 yılına kadar görülmedi.

Bildiğimiz gibi e-sigara, şu anda Ruyan olarak bilinen Golden Dragon Holdings için çalışan Çinli bir eczacı olan Hon Lik tarafından icat edildi. Şirket, 2006’da 2006’ya kadar büyük pazarlara ihracat yapmaya başladı. Piyasada şu anda 460 farklı marka var.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır

Çoğu e-sigaralar:

 • bir ağızlık veya kartuş
 • bir ısıtma elemanı
 • şarj edilebilir pil
 • elektronik devreler

Kullanıcı ağızlığı emdiği için, bir sensör ağızlık içinde tutulan bir aromalı çözeltiyi buharlaştıran bir ısıtma elemanını harekete geçirir. Kişi ardından “vapes” veya aerosol çözümünü solur.

Nikotin içeriği sıfırdan yükseğe ekstra yükseğe veya mililitre (ml) başına 24 ila 36 miligram (mg) arasında değişir.

Ağızlık, bir tüpün ucuna sabitlenmiş bir kartuştur. Ağızlık içindeki küçük bir plastik kap, sıvı solüsyon içine batırılmış bir emici malzeme tutar.

Kartuş, gerektiğinde yeniden doldurulabilir veya bir başka önceden doldurulmuş kartuşla değiştirilebilir.

Atomizer, sıvıyı ısıtarak buharlaşmasına neden olan bir ısıtma elemanıdır. Solüsyon daha sonra solunabilir.

Batarya, ısıtma elemanına güç sağlar. Bu normalde şarj edilebilir lityum iyon pildir.

Sensör, kullanıcı cihazı emdiğinde ısıtıcıyı harekete geçirir. Etkinleştirildiğinde bir LED gösterebilir.

Likit, E-sıvı veya e-meyve suyu olarak da bilinen çözelti, nikotini tütünden ayıklamak ve bir baz, genellikle propilen glikol ve bitkisel gliserin aroma ile karıştırmak suretiyle yapılır. Propilen glikol, örneğin astım için inhalatörlerde kullanılır. Geleneksel, karpuz, mentol ve lav akışı gibi isimlerle aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli lezzetler vardır.

Tütün ve mentol bileşimi gibi bazı lezzetler geleneksel sigaralara benzemeye çalışmaktadır. Bazıları belirli markaları taklit ettiklerini iddia ediyor.

Elektronik Sigara Yararları

 • E-sigaralar, tütün içmenin sağlık risklerinin çoğunu atlatmayı ve sigara ve diğer geleneksel nikotin alım biçimlerine daha sağlıklı bir alternatif sunmayı talep etmektedir.
 • Bazı çalışmalar, e-sigaraları kullanmanın bazı sigara içenlerin bırakılmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bunlardan biri de benim. 🙂
 • Diğerleri ise sigarayı bırakmak isteyenler için “mütevazı” faydalar sunduğunu, sigara kullanımını azaltmak için “iyi bir potansiyel” önermektedir.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), e-sigaraların, diğer nikotin veya tütün ürünlerinin yerini tamamen aldıkları sürece hamile olmayan yetişkin sigara içenlere fayda sağlayabileceği sonucuna varmışlardır.

Bununla birlikte, 2015 yılında yetişkin kullanıcıların yüzde 58,8’i düzenli sigara içmeye devam etmiştir. Tütün için tam bir ikame olarak buharlama kullanmadılar.

CDC, buharlamanın aşağıdakiler için uygun olmadığını ekledi:

 • Genç insanlar için
 • Hali hazırda ve daha önce hiç sigara içmemiş olanlar için
 • Hamilelik sırasında

Gençlerin sigara içmek yerine buharlama yapmaya başlamasının daha iyi bir argümanı var.

Aktiviteyi serin ve güvenli olarak pazarlamak ve çeşitli tatlar sunmak, üreticiler gençleri ve ergenleri çekmeye heveslidir.

Bununla birlikte, buharlama muhtemelen risksiz değildir ve 2016 yılında, Cerrah General e-sigara kullanımının “önemli bir halk sağlığı sorunu” olduğunu ilan etmiştir.

Elektronik Sigara Zararı

E-sigaralar bazı insanların bırakılmasına yardımcı olabilirken, bazı durumlarda buharlama zararlı olabileceğine ve sigaradan tamamen kaçınmanın  daha zararlı olabileceğine dair kanıtlar artmaktadır.

Yetkililerin söz konusu olmasının 10 nedeni:

 • Çoğu e-sigara, bağımlılık yapan ve ergen beyindeki değişiklikleri tetikleyen nikotin içerir. Fetal gelişmeyi etkileyebileceğinden hamilelik sırasında tehlikelidir.
 • Aerosol, Surgeon General’in “zararlı” veya “potansiyel olarak zararlı” olarak tanımladığı çözücüler, tatlandırıcılar ve toksik maddeler içerir.
 • E-sigaralar akciğerleri farklı maddelere maruz bırakır. Bunlardan biri, “patlamış mısır akıntısı” na, şiddetli ve geri dönüşü olmayan bir akciğer hastalığına neden olabilen dikarildir.
 • Potansiyel olarak ölümcül zehirlenme, yanlışlıkla yutulmasından ve e-sigara sıvısının solunmasından kaynaklanmıştır.
 • Sigarayı bırakmak isteyen insanlar, geleneksel ve tıbbi olarak izlenen yöntemleri kullanmayı bırakacaktır.
 • E-sigara kullanan veya kullananların sigarayı bırakma olasılıkları daha azdır.
 • E-sigara ürünlerini kullanan gençlerin de düzenli tütün kullanmaya başlaması daha olasıdır.
 • Nikotinin sürekli kullanımı kokain gibi diğer uyuşturucular daha keyifli hale getirebilir.
 • Tatlandırıcılar, pazarlama ve tüm tempt gençlerin zararlı olmayacağına dair konsept buharlama yapmaya başlıyor. Bunun, daha sonra geleneksel sigara içtikleri şansını arttırdığı endişesi var.
 • Buharlama, kanserojen emisyonlar saldığı için, ikinci el e-sigara içmek yasaktır.

Ayrıca, buharlama materyallerinin deneysel kullanımı, gençleri daha yüksek riske sokabilir.

Ulusal Uyuşturucu İstismarı Enstitüsü (NIDA), bu tür bir risk uygulaması olarak doğrudan ısıtıcı bobininin üzerine damlayan çözeltileri solumayı içeren “damlama” uygulamasına işaret etmektedir. Nedenleri arasında “daha güçlü bir boğaz yanması yaratmak” da vardır.

Elektronik Sigara Güncel Araştırma

Ocak 2018’de, e-sigaralarda bulunan nitrozaminlerin DNA’ya nasıl zarar verebileceğini değerlendiren laboratuvar ve hayvan çalışmalarının sonuçları yayınlandı.

Araştırmacılar, akciğer hücrelerinin e-sigara dumanına maruz kaldıktan sonra tamir etme yeteneğinin önemli ölçüde azaldığını bulmuşlardır. Ek olarak, duman farelerde akciğerlere, mesaneye ve kalbe zarar vermiştir.

Onlar şu sonuca varıyorlar: “Dolayısıyla, E-sigara dumanının insanlarda akciğer ve mesane kanserinin yanı sıra kalp hastalığına da katkıda bulunması mümkündür.”

Bu arada, Şubat 2018’de BMJ’de yayınlanan bir raporda, Birleşik Krallık’taki doktorlar, sigara içenlere “buharlamanın sigara içmekten en az yüzde 95 daha az zararlı olduğunu” söylemelerini istedi.

ABD’de FDA, e-sigaraları sigara içimi olarak onaylamadı.

Tartışma devam ediyor.

Paket servisi

Buharlama insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olsa bile, FDA tarafından güvenli ve etkili bir şekilde onaylanmamıştır ve uzun vadede işe yaradığına dair bir kanıt yoktur.

NIDA’ya göre, “Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, e-sigaraların düzenli olarak sigara içen kişilerin tam olarak değiştirilmeleri durumunda sigaradan daha az zararlı olabileceğini gösteriyor.” Ancak, “herhangi bir biçimde nikotin son derece bağımlılık yapan bir ilaçtır” diye ekliyorlar.

Surgeon General’in raporu, buharlama riskini azaltmak için harekete geçilmesini talep ediyor.

Eylemler, e-sigaraların dumansız politikalara dahil edilmesini, gençlerin e-sigaraya erişiminin önlenmesini, fiyat ve vergi politikalarını, perakende satış lisanslarını, gençliği çekecek e-sigara pazarlamasının düzenlenmesini ve gençleri ve genç yetişkinleri hedefleyen eğitim girişimlerini içerebilir.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı

2016 yılında, FDA, tütün ürünleri ile aynı kurallara tabi e-sigaralar yaptı. Bunun bir sonucu, satın alanların en az 18 yaşında olması gereklidir.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), e-sigara dahil olmak üzere herhangi bir tütün ürününü satın almanın asgari yaşının tüm eyaletlerde 21 yıla çıkarılmasını şiddetle tavsiye etmektedir.

E-sigara kitleri online satın alınabilir. Bununla birlikte, nikotin bazlı bir ürün olduklarını ve nikotin kullanımının güvenli olmadığını hatırlamak önemlidir. Daha fazla bilgi sahibi olana kadar, onları dikkatle kullanmak en iyisidir.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.