En iyi Disk Klonlama Programı

En iyi Disk Klonlama Programı

Klonlama, bir sabit sürücünün içeriğini diğerine kopyalamanın en hızlı ve kolay yoludur. İşte işi bitirmek için En iyi Disk Klonlama Programı listesi.

Yeni bir sabit sürücüye yükseltme işlemindeyseniz, SSD veya geleneksel sabit disk, eski verilerinizi kopyalayarak klonlama yazılımı kullanılarak en iyi şekilde yapılır.

Bu, özellikle mevcut sürücü Windows yüklemenizi içeriyorsa, bunu manuel olarak kopyalamak imkansız olduğundan doğrudur. Ayrıca, tüm uygulamalarınız ve verileriniz de yeni sürücüye klonlanacak ve çoğu zaman için her şey mükemmel şekilde çalışacak ve Windows’u yeniden etkinleştirmeniz gerekmeyecektir.

En iyi Disk Klonlama Programı

Ücretsiz ve ücretli seçenekler vardır ve bazıları diğerlerinden daha iyidir. Dikkat etmeniz gereken başlıca özelliklerden biri, SSD’nin eski sabit diskinizden daha az depolama alanına sahip olması nedeniyle daha büyük kapasiteli bir sürücüyü daha küçük bir alana kopyalayabilmesidir.

Büyükten küçüğe klonlama imkansız değildir. Yine de yeterli dosyaları silmeniz veya kopyalamanız gerekecektir, böylece kalan veriler fiziksel olarak yeni sürücüye sığacaktır. Bazı klonlama yazılımları, çok fazla boş alan olsa bile, bölümleri sığacak şekilde küçültmez.

Bir SSD satın aldığınızda klonlama yazılımının sıklıkla dahil edildiğini aklınızda bulundurun. Bu nedenle, eski bir sürücüyü klonlamaya ihtiyacınız varsa arayacağınız bir şeydir.

Paragon Drive Copy Professional

En iyi Disk Klonlama Programı

Paragon, sabit diskle ilgili tüm yazılımlar için iyi bilinen bir addır ve sabit diskleri klonlayabilen birkaç farklı program sunar.

En çok ilgilendiğiniz Drive Copy Professional’tır. Bu programın 49,95 ABD Doları maliyeti var ve Windows 10 işletim sistemini destekler.

Bunun için, daha küçük kapasiteli bir sürücüye kopyalama yeteneği de dahil olmak üzere, tam klonlama özellikleri kümesini elde edersiniz. Bunu yapmanın bir yolu, eğer yeterli alan yoksa, eski diskin içeriğini manuel olarak zayıflatmaktan kurtarır.

Drive Copy ayrıca, sanal makinelere klonlamayı destekler, böylece Windows 10’da desteklenmeyen eski uygulamalarla çalışabilirsiniz.

Acronis Disk Director 12

En iyi Disk Klonlama Programı

Acronis, klonlama ve yedeklemede bir diğer adıdır. True Image yazılımını yıllardır kullandık, ancak diskleri klonlamak için Disk Director 12’ye ihtiyacınız var.

Bir önceki sürümden yükseltme yapıyorsanız Acronis’in web sitesinden 29.99 $, doğrudan satın almak istiyorsanız 39,99 $ ücrete alabilirsiniz. Acronis Disk Direktörünü buradan indirebilirsiniz

Disk Yöneticisi üç ana özellik sunar: bölüm yönetimi, hacim kurtarma (kaybolan bölümleri geri al) ve – ilgilendiğimiz  disk klonlama.

Doğal olarak, Windows 10 ve UEFI – modern PC’lerde ve dizüstü bilgisayarlarda BIOS’un yeni adı.

Disk, sadece bir diski kopyalamaniz gerektiginde neredeyse çok geniştir. Ancak gelecekte diskleri bölümlemek, yeniden boyutlandirmak ve biçimlendirmek gerektiginde kullanmaniz için çok kullanisli bir araçtir ve ayri bölmeler gibi birçok gelismis özellik vardir. Birden çok diske dağıtma.

Macrium Reflect Free v7

En iyi Disk Klonlama Programları
En iyi Disk Klonlama Programı

Aşağıdaki EaseUS gibi, Macrium özellikle bir klonlama aracı değildir, ancak ücretsiz sürümde bile iyi klonlama özellikleri sunar.

Arayüz temiz ve modern ve sihirbaz Windows’da her adımda sizi alır, böylece yeni diske kopyalamak istediğiniz eski diskten tam olarak hangi bölümleri seçebilirsiniz.

Yeni sürücünüz eskisinden daha küçükse, yeni veriyi eskisinin üzerine depolamak için yeterli alan olduğu sürece Macrium’la klonlamak hala mümkündür.

Varsayılan olarak, Reflect, temel olarak yeni sürücüye boş alan kopyalamayacağı anlamına gelen “Akıllı Sektör Kopyası” nı kullanır. Ayrıca SSD TRIM’i destekliyor ve her bir sektörü yeni sürücüye kopyalamaya zorlayan bir “adli sektör kopyası” seçeneği sunuyor.

Ücretsiz bir ürün için Macrium en iyilerden biridir.

EaseUS Todo Backup Free

En iyi Disk Klonlama Programları
En iyi Disk Klonlama Programı

Öncelikle yedekleme yazılımı olmasına rağmen, Todo Backup Free ayrıca bir sürücü klonlama özelliği de içerir. Ücretsiz olduğunu düşündüğünüzde, bunun tehlikeye girmesini beklersiniz, ancak durum böyle değildir.

EaseUS, Windows XP, Windows 10, UEFI önyükleme, donanım RAID ve her türlü sabit disk ve SSD destekler.

Tek bir sınırlama vardır: daha büyük bir diski daha küçük bir dosyaya otomatik olarak kopyalamaz. Bu, Partition Master Pro – EaseUS’un kendi eğiticisinde bulabileceğiniz bir özelliktir. Bölüm Yöneticisi’nin ücretsiz sürümünde mümkün olduğunu öne sürüyor, ancak öyle değil.

Clonezilla

En iyi Disk Klonlama Programları
En iyi Disk Klonlama Programı

Clonezilla çok uzun bir süredir varlığını sürdürüyor ve diğer klonlama yazılımlarından farklı olarak, kullanabilmeniz için önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmanız gerekiyor: Windows’da çalışmıyor, bu yüzden birkaç ekstra çemberden atlamanızı gerektiriyor .

BIOS ve UEFI ile MBR ve GPT türünde bölüm formatlarını destekler.

EaseUS’ta olduğu gibi, kaynağından daha küçük kapasiteli bir sürücüye klonlayamazsınız. Bu nedenle, bir Windows sürücüsünü daha küçük bir kapasiteye sahip olan yeni SSD’ye geçirmeye çalışıyorsanız, Clonezilla sizin için çalışmayacaktır.

Evet sonuç olarak ücretli veya ücretsiz En iyi Disk Klonlama Programı arıyorsanız yukarıdakiler işinize yarayacaktır. Bizim paylaştıklarımız dışında kendi kullandığınız ve iyi bir sonuç aldığınız program varsa yorumlarda paylaşarak başkalarına da faydalı olabilirsiniz.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.