AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / Ethernet Çalışmıyor Sorununa Çözüm

Ethernet Çalışmıyor Sorununa Çözüm

Bilgisayarınızda “Ethernet Çalışmıyor” sorunuyla karşılaşıyorsanız, bu makalede sizin için sorunu çözebilecek bazı kolay çözümler paylaştık.

Günümüzde çoğu Windows kullanıcısı, özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları, Wi-Fi kullanarak İnternete bağlanmaktadır. Ancak, bir Ethernet bağlantısı kullanmanız gerekebileceğini hissettiğiniz zamanlar olabilir. Burada Ethernet bağlantısı, RJ45 portu üzerinden kablolu bir İnternet bağlantısını ifade eder.

Her Şeyden Önce:

  • Ethernet bağlantısı modemde ki bağlantı noktalarının birinden geliyorsa, kullanmakta olduğunuz modemin bağlantı noktasının kötü gitme olasılığı vardır. Ethernet bağlantısı için modem üzerinde başka bir port kullanmayı deneyin.
  • Bağlantının her iki ucundaki RJ45 konektörünün iyi durumda olduğundan ve Ethernet kablosunda kırılmadığından emin olun. Kabloyu kontrol edin ve herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığına bakın.

Modem veya Ethernet kablosuyla ilgili bir sorun olmadığını onayladıktan sonra, aşağıdaki çözümlerde verilen sorun giderme adımlarını yerine getirmeye devam edebilirsiniz. Tüm çözümleri denemenize gerek yok. İlk çözümle başlayın ve “Ethernet Çalışmıyor” sorunu çözülene kadar aşağı doğru çalışın.

Ethernet Çalışmıyor Sorununa Çözüm

Birinci Çözüm:

Bilgisayarınızda Ethernet’in etkin olduğundan emin olun.

Windows bilgisayarınızın Ethernet bağlantısının yanlışlıkla devre dışı bırakılması ihtimali var. Bu durumda, sorunu çözmek için Ethernet bağlantısını etkinleştirmeniz gerekir.

  • Çalıştır penceresini açmak için klavyede Windows Tuşuna ve R‘ye aynı anda basın.
  • Çalıştır komut kutusuna devmgmt.msc yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.
Ethernet Çalışmıyor Sorunu için hazırladığımız makalelerin görselleri 01
Ethernet Çalışmıyor Sorunu için Aygıt Etkinleştirme
  • Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Bağdaştırıcıları‘na gidin ve kategoriyi genişletmek için üzerine çift tıklayın.
  • Ağ cihazınızı listeden bulun ve sağ tıklayın.
  • Menüden Etkinleştir‘i tıklayın.

Aygıt yöneticisi penceresini kapatın. Şimdi bir tarayıcı açın ve ethernet çalışmıyor sorunu çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun devam ederse, bir sonraki çözüme geçin

İkinci Çözüm

Anti-Virüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Anti-virüs yazılım araçlarının bazen İnternet bağlantısını engellediği bilinmektedir. Anti virüsün soruna neden olmadığından emin olmanız gerekir. Anti-virüsü geçici olarak devre dışı bırakın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Anti-virüsü devre dışı bırakma adımları her yazılım aracına göre değişir. Burada referans olarak kullanılabilecek genel adımlar attık. Menü, seçenekler ve virüsten koruma özelliğini devre dışı bırakma adımları, sizin durumunuzda tamamen farklı olabilir.

  • Sistem tepsisine gidin ve antivirüs ikonuna sağ tıklayın
  • Aç’ı tıklayın.
  • Gerçek Zamanlı koruma altında, Virüsten Koruma yanındaki açma / kapatma butonunu Kapalı konumuna getirin.

Ethernet çalışmıyor sorunu çözülmüş olup olmadığını kontrol edin. Sorun çözülürse, sorunun nedeni antivirüs sonucuna varabilirsiniz. Bu durumda, yazılım üreticisine başvurmanız ve sorunu açıklamanız ve bir çözüm istemeniz gerekir.

Not: Ethernet bağlantınız virüsten koruma özelliğini devre dışı bıraktıktan sonra çalışmaya başladıysa, siteleri ziyaret ederken veya dosyaları açarken dikkatli olun.

Ayrıca, bilgisayarınızı korumak için başka bir virüsten koruma kullanma seçeneğiniz de vardır. Ancak, virüsten koruma yazılımını devre dışı bıraktıktan sonra bile sorun çözülmeden kalırsa, sorunu yeniden etkinleştirin.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.