facebook ve google gizlilik ihlalleri, sosyal medya ve gizlilik, sosyal medya bilgi gizliliği, facebook gizlilik ihlalleri, google gizlilik ihlalleri, google gizlilik hatası,

Facebook ve Google Gizlilik ihlalleri Çakışması

Hepimiz özgür ürünleri severiz. Bu ürünler kullanma karşılığında bazı bilgileri vermek zorunda kalırsak, bu ücretsiz olmasının bedelidir değil mi? Size soruyorum: Ne öğrendiniz? Facebook ve Google Gizlilik ihlalleri hakkında ne biliyorsunuz? Verilerinizi teslim etmeden önce bir dakikanızı ayırın ve okuyun.

Verileri verdik güzel. Ama sonra, bilgilerimiz en son Facebook veri sızıntılarında tehlikeye girdiğinde, şunları söylemek istedik “Bunu bize nasıl yapabildin? Bilgilerinizin ilk defa böyle bir şekilde ele geçirilmesine nasıl izin verdiniz? Sana güvendik! ”

Alakalı Sorular:

sosyal medya ve gizlilik, sosyal medya bilgi gizliliği, facebook gizlilik ihlalleri, google gizlilik ihlalleri, google gizlilik hatası, 

Gizlilik Politikasını okumaktan sıkıntı çekemeyeceğimizi veya onlara reddederek kendi bilgilerimizi koruyabileceğimizi unutmayın. Okursa bile fark eder miydi? Bu kadar kolay bir şekilde verdiğimiz bilgiler yasadışı bir şekilde elde edilmiş ve bu kadar çok şirket tarafından tehlikeye atılmıştır. 3 yıl önce bu anketten bir tekne kazandılar deniyor.

Facebook ve Google Gizlilik ihlalleri Çakışması

Facebook Gizlilik ihlalleri

Ah genç aşk ve veri sızıntıları! Bu gece sizi kuşkuya götürecek şüpheli gerçeklere bir göz atalım:

 

Facebook Analitik tarafından Facebook ile yanlış bir şekilde paylaşılan kişilerin sayısı: 87 milyon.

Facebook’a göre, “kötü niyetli aktörler”, kimliklerini keşfetmek ve birkaç yıl boyunca dünyadaki iki milyardan fazla kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için Facebook’un arama araçlarından yararlandı. Bu gizemli “kötü niyetli aktörler”, isimleri, telefon numaralarını ve e-posta adresleri gibi bilgileri toplayarak, kimlikleri çalmak ve diğer “kötü niyetli” şeyleri yapmak için kullanılabilecek sanal bir bilgi madeni madenine yol açtı.

FTC, (Federal Ticaret Komisyonu) Facebook’un gizlilik korumalarını yanlış temsil ettiğini ve Facebook’un kapsamlı bir Gizlilik Politikası’nı sürdürmesini gerektirdiğini söyledi (bu yüzden aslında şu anda tüm jargonları okumak için beş fincan kahve ihtiyacımız var). FTC sayesinde, Facebook kullanıcı verilerini yeni yollarla paylaşmadan önce de izin istemelidir.

2016’da Facebook, insanların ideolojileri ve dini inançları, cinsiyeti ve kişisel zevkleri hakkında verileri toplayarak, kullanıcılara bu bilgilerle ne yapacağını açıkça belirtmeden İspanya’ya 1.44 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Facebook, aynı zamanda, toplanan nedenlerden dolayı artık yararlı olmayan bilgileri silmeden yasaları ihlal ettiği için suçlandı.

2016’da Facebook, konum verilerinizi, sizden izin istemeden arkadaşlarınıza önermek için kullandı.

Facebook ayrıca, 689,003 kullanıcının olumlu ya da olumsuz mesajlarını ruh halini nasıl etkilediğini görmek için çıkardı. Prozac gibi bugün Facebook’un günlük dozunu al.

Son olarak, Facebook, reklam ve kullanıcı hedefleme verileri için özel iletileri taradığı iddia edildi. Yani o mesaj seni geri almak için yalvarıyor mu? Evet, muhtemelen bir grup inek tarafından görülmüştür.

Google Gizlilik ihlalleri

Google ve Arkasındaki Garip Büyümenin Ne Olduğuna Bakmak için Ödediğin Bedel 

facebook ve google gizlilik ihlalleri

38 eyalet tarafından davalandıktan sonra Google, otomobillerinin sadece resim çekmekle kalmadığını, şifreler, e-postalar ve diğer kişisel bilgiler dahil olmak üzere evlerin ve yapıların içerisinden veri topladığını itiraf etti.

Ağustos 2012’de Google, Apple cihazlarındaki güvenlik önlemlerini almak ve Safari’nin anti-izleme önlemlerini atlamak için gizli kod kullanmak için FTC tarafından dava edildi.

Google Home Mini’nin, “OK Google” deme olmasanız bile evinizi her zaman kaydettiği keşfedildi. Bu yazılım hatası, daha sonra Google tarafından düzeltildi. Ya da öyle diyorlar.

Yakın zamanda, Google’ın bir yan kuruluşu olan YouTube’un yasa gereği önceden ebeveyn izni almaksızın 13 yaşın altındaki çocuklardan bilgi topladığına dair şikayette bulunulmuştur.

2014’te Google, farklı platformlarda kullanıcı verilerinin karıştırılması ve bu verilerin izinsiz olarak reklam verenlere ifşa edilmesi nedeniyle dava edildi.

Şimdi Size soruyorum: ne öğrendiniz? Verilerinizi ve diğer gizlilik ihlaline sebep olacak seviyedeki bilgilerinizi sosyal medya platformlarına teslim etmeden önce bir dakikanızı ayıracak ve düşünecek misiniz?

Evet, sanal çiftliklere ve sözde psikoloji sınavlarına geri dönmeniz gerektiğini biliyorum. Ancak lütfen gizlilik veya en azından bilgilendirilmiş rıza hakkımız için ayakta durun.

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.