Fare Hızı Nasıl Ayarlanır

Mac, PC veya dizüstü bilgisayarda Fare Hızı Nasıl Ayarlanır. Bir bilgisayarın fare hızı veya hassasiyeti, hem fare işaretçisinin ekranda ne kadar hızlı hareket ettiğini hem de her bir buton arasındaki süreyi çift tıklama sırasında farenin kendisinin üzerine basabileceğini ifade edebilir.

Alakalı Sorular:

fare hızı ayarlama, fare hızı ayarları, fare hızı nasıl ayarlanır, fare hızını yavaşlatma,

Bazen mousepad veya trackpad olarak adlandırılan touchpad, fare işaretçisi ve butonları için kendi ayrı ayarlarına sahiptir.

Hem dokunmatik yüzey hem de fare hızı ayarları kullanıcının kişisel zevkine veya fiziksel yeteneğine uygun olarak değiştirilebilir.

Mevcut farenizin ayarlarını bir Mac veya Windows 10 PC’de nasıl belirleyeceğiniz ve gerektiğinde nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Fare Hızı Nasıl Ayarlanır

Windows 10’da Fare Hızınızı Değiştirme

 1. Ekranınızın sağ alt köşesindeki Bildirim Merkezi simgesini ve ardından Tüm Ayarlar butonunu tıklayarak Windows Ayarlarınızı açın. Eğer cihaz dokunmatik özellikli olup, ayrıca parmağınızla ekranın sağ tarafına gelen kaydırarak Bildirim Merkezi açabilirsiniz.
 2. Windows Ayarları açıldıktan sonra Cihazlar simgesini tıklayın.
 3. Sol menüden Fare seçeneğini tıklayın.
 4. Bir sonraki ekranın sağ üst köşesinde Ek fare seçenekleri için bir metin bağlantısı olacaktır. Üstüne tıklayın.
 5. Farenin butonlarını çift tıklama hızını kaydırma çubuğuyla değiştirme seçeneği ile küçük bir pencere açılacaktır. Seçtiğiniz hız ne kadar hızlı olursa, çalışmak için çift tıklatmak için fare butonlarına daha hızlı basmanız gerekecektir. Hızı değiştirmek ve test klasörü simgesine çift tıklayarak test etmek için çekinmeyin. Yaptığınız değişiklikleri saklamak istiyorsanız, Uygula butonuna tıklayın. Bu butona basılmazsa, ayarlarınız bu ayarlar penceresini açmadan önceki şekle geri döner.
 6. Fare imlecinin (veya işaretçinin) ekran boyunca hareket ettiği hızı değiştirmek isterseniz, bu aynı pencerenin içinden, üst menüdeki İşaretçi Seçenekleribağlantısına tıklayın.
 7. Bu sonraki ekran size, fare imlecinizin hızını daha hızlı veya daha yavaş yapmak için kullanabileceğiniz bir sürgü sağlayacaktır. Bir imlecin hızı ne kadar hızlı olursa, farenizi fiziksel olarak daha az hareket ettirmeniz gerekecektir. Eğer hızı daha yavaş yaparsanız, imleciniz aynı mesafeyi ilerletmek için farenizi daha uzak bir mesafeye taşımanız gerekecektir. İstediğiniz hıza ulaştıktan sonra, Uygula butonuna tıklayın.
Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Windows 10’da Touchpad İmleç Hızınızı Nasıl Ayarlayın

 1. Windows 10’da mouse’unuzu (veya dokunmatik alanınızın) hızını değiştirmek için yukarıdaki talimatları izleyerek Windows Ayarları’nı açın, ardından Cihazlar ve ardından Dokunmatik Yüzey’i tıklayın.
 2. Bir sonraki ekranda, dokunmatik ekranı kullanırken imlecin hızını değiştirmek için sola veya sağa sürükleyebileceğiniz bir kaydırma çubuğu belirecektir. Ne kadar hızlı seçerseniz, parmaklarınızın dokunmatik yüzeye daha az gitmesi gerekecektir. Fare ayarlarından farklı olarak, bu değişiklikler siz onları buraya getirir oluşturmaz yürürlüğe girer. Herhangi bir Uygula butonuna basmanız gerekmez.
 3. Aynı ekranda, dokunmatik alanınızın hassasiyetini de ayarlayabilirsiniz. Düşük duyarlılık, yüksek duyarlılık sadece hafif bir dokunuş gerektirirken, bir tıklama kaydetmek için touchpad’inize daha fazla dokunmanız gerekeceği anlamına gelir.
 4. Açılır menüden duyarlılık seçeneklerinizi seçin. Değişiklik, seçildiği anda geçerli olacaktır. Bu adımları tekrarlayarak, gelecekte istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bir Mac’te Fare Takip Hızını Değiştirme

 1. Mac’inizde, Sistem Tercihlerini açmak için Apple Simgesini ve ardından Fare’yi tıklayın.
 2. Yeni açılır kutudaki üst menüden, İşaretle ve Tıkla’ya tıklayın.
 3. Bir sonraki ekran, izleme hızını değiştirmek için bir kaydırıcıya sahip olacak. Mac’te, bu, farenin imlecinin ekranda ilerledikçe imlecinin hızı olarak ifade edilir. İmleç hızını artırmak veya azaltmak için kaydırıcıyı sürükleyin. İzleme hızı ne kadar hızlı olursa, fare kullanırken imleci hareket ettirmek için daha az fiziksel hareket yapmanız gerekir.

Trackpad’in Mac’te İzleme Hızını Nasıl Değiştirirsiniz

 1. Mac’inizde, Sistem Tercihleri’ni  açmak  için  Apple simgesini  tıklayın ve daha sonra Trackpad’i tıklayın.
 2. Bir sonraki ekranda, İşaretle ve  Tıkla’ya tıklayın.
 3. Daha sonra , Mac’inizdeki izleme çubuğunun izleme hızını değiştirmek için bir kaydırıcı gösterilecektir. Yavaş ve Hızlı arasında kaydırma çubuğunu sürükleyerek izleme hızının ne kadar hızlı olmasını istediğinizi seçin. İzleme hızı ne kadar hızlı olursa, imleci hareket ettirmek için daha az fiziksel hareket yapmanız gerekir.
Ayrıca Bakınız:  Windows 11'de Google Play Store Nasıl Çalıştırılır

Mac’te Çift Tıklama Hızını Değiştirme

 1. Apple simgesini tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni açın.
 2. Erişilebilirlik üzerine tıklayın ve ardından sol menüden Mouse & Trackpadseçeneğini seçin.
 3. Bir sonraki ekranda, bir kaydırma çubuğu ile çift tıklama hızı seçeneğini değiştirmek için bir seçenek sağlanacaktır. Bu, hem fiziksel fare hem de izleme paneli için her tıklama arasındaki süreyi değiştirir. Hızı değiştirmek için sürgüyü istenen ayara sürükleyin. Değişiklikler hemen yürürlüğe girecektir.

Hakkında Fatih ATEŞ

İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.